Strona głównaTop 10Najgorsze zachowania turystów w Polsce – tych błędów nie popełniaj

Najgorsze zachowania turystów w Polsce – tych błędów nie popełniaj

Świadoma turystyka to coraz popularniejszy trend. Odwiedzający egzotyczne kraje rezygnują np. z przejażdżki na słoniu. Coraz więcej plaż w Tajlandii jest zamykanych, by przyroda zniszczona turystyką mogła się odtworzyć. To samo dotyczy szlaków w Tatrach i innych miejsc w naszym kraju. Polska Zachwyca promuje świadomą turystykę. Oto najgorsze zachowania turystów w Polsce.

Las to nie śmietnik!

sterta śmieci w zielonym lesie
Śmiecenie wygrywa jeśli chodzi o najgorsze zachowania turystów (i nie tylko turystów). Fot. Shutterstock

Śmiecenie to chyba najgorszy z możliwych grzechów – ani las, ani plaża czy łąka nie są śmietnikiem. Wyrzucanie odpadków na łono natury to nie tylko łamanie prawa, ale rzecz zupełnie bezmyślna. Śmieci mogą nie rozłożyć się przez wiele lat i szkodzą środowisku. Resztki jedzenia przyciągają z kolei zwierzęta, które mogą zjeść coś, czego nie powinny.

Bryczką nad Morskie Oko? Dziękuję

bryczka ciągnąca turystów na morskie oko
Według Was jazda bryczką nad Morskie Oko zdecydowanie podlega pod najgorsze zachowania turystów. Fot. Shutterstock

Kiedy na profilu Polska Zachwyca na Facebooku zamieściliśmy zdjęcie bryczki ciągnącej turystów nad Morskie Oko, w komentarzach zawrzało. Dość solidarnie sprzeciwiliście się korzystaniu z tej formy transportu. Rzeczywiście jest to wygodne rozwiązanie dla osób starszych i schorowanych, ale na pewno nie jest dobre dla koni. Co jakiś czas słyszy się o kobyle, która pada bo nie ma siły ciągnąć dalej zaprzęgów. Droga na Morskie Oko nie jest trudna do przejścia. Jeśli nie jesteśmy w stanie tam dojść o własnych siłach, rozważmy inną trasę.

Foka to nie maskotka

foka leżąca na plaży nad bałtykiem
Foki żyjące w Bałtyku czasem wylegują się na brzegu. Nie należy im przeszkadzać. Fot. Shutterstock

Foka to drapieżnik, dlatego należy obserwować ją z daleka. To że wyleguje się na plaży nie znaczy, że jest niegroźna. Może po prostu ugryźć, w szczególności dziecko. Niepokojone foki znacznie rzadziej będą się pojawiały w przybrzeżnych wodach.

Zdjęcie w krokusach? Niekoniecznie

krokusy w górach na mglistej polanie
Najgorsze zachowania turystów? Nie wiemy nawet jak nazwać zadeptywanie roślin. Fot. Shutterstock

Tatrzański Park Narodowy szuka co roku wolontariuszy, którzy zechcieliby opiekować się krokusami. Roślinność w polskich górach, zwłaszcza chroniona, jest narażona na rozdeptywanie przez turystów. Zbaczanie z wyznaczonego szlaku, by poleżeć na łące krokusów i zrobić sobie kilka zdjęć? Mówimy zdecydowane nie! Tyczy się to niszczenia również innych roślin.

Nie mów do mnie misiu

niedźwiedź leżący na kamieniu i rozmyślający o tym co na obiad
Zaczepianie niedźwiedzi można podciągnąć pod najgorsze zachowania turystów. Shutterstock

Nie mów do mnie misiu to nazwa kampanii, w którą zaangażowała się m.in. Martyna Wojciechowska. Niedźwiedź to nie puszysta maskotka, ale bardzo groźny drapieżnik. Nie niepokojony unika ludzi, podobnie jak wilk czy ryś. Jednak gdy wejdziemy na jego terytorium może się poczuć zagrożony. Wtedy jest śmiertelnym zagrożeniem. Dorosły niedźwiedź waży pomiędzy 300 a 400 kg, może mieć do 3 m wysokości.

Czytaj także: Niedźwiedź brunatny – czy mieszka w Sudetach?

Szpilki na Giewoncie

kobieta w szpilkach w górach
Nie wierzymy w turystów chodzących na szczyty jak do sklepu spożywczego, póki nie zobaczymy ich sami. Fot. Shutterstock

Widzieliśmy na szlaku na Kasprowy Wierch zarówno panie w butach na koturnie jak i panów w tenisówkach do biegania po sali gimnastycznej. Odpowiednie obuwie w wysokich górach to konieczność. Usztywnienie w kostce, dobra podeszwa i wodoodporna membrana to dziś standard. Lekceważenie tego to igranie z własnym zdrowiem, ale też bezpieczeństwem innych. Nie jest to ani modne, ani rozsądne.

A według Was jakie są najgorsze zachowania turystów?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE