Gdzie jechać w sierpniu w Polsce, żeby nie były to wciąż te same oklepane miejsca? Oto 10 pomysłów na ciekawy urlop. Te atrakcje są niezwykle ciekawe, a na pewno zaskoczysz nimi rodzinę i znajomych.
Olsztyn
Wśród polskich miast wojewódzkich Olsztyn jest jednym z najrzadziej odwiedzanych. Stolica zielonego woj. warmińsko-mazurskiego zdecydowanie nie zasługuje na pomijanie. Można tam zobaczyć piękny zamek, Bramę Górną, Muzeum Warmii i wypocząć nad kilkoma jeziorami. Jest też miejska plaża.
Miasto diabła i Twardowskiego
Ciekawym miejscem do odwiedzenia w Polsce jest Węgrów, który konserwatywni katolicy w XVIII dość śmiało nazywali miastem szatana i gniazdem innowierców. Działo się tak ze względu na mnogość świątyń różnych wyznań. Dodatkowo jakby tego mało z Węgrowem związana była postać niejakiego Twardowskiego, który za pomocą magicznego zwierciadła miał wskrzesić Barbarę Radziwiłłównę. Węgrów znajduje się w woj. mazowieckim.
Czytaj więcej: Przeklęte polskie miasto z magicznym zwierciadłem. Ekscytujące miejsce do odkrycia
Wioski duchów na Podkarpaciu
Arkadiusz Andrejkow to niezwykły artysta z Sanoka, który ozdabia domy i budynki gospodarcze na Podkarpaciu podobiznami mieszkańców tamtejszych wsi. Postaci wyglądają nieco jak duchy, a malunki są odzwierciedleniem starych fotografii. Warto te miejsca zobaczyć.
Sprawdź, gdzie: Wioski duchów na Podkarpaciu. Stare fotografie zaklęte w drewnie
Labirynt w kukurydzy pod Władysławowem
Zamiast zwiedzać ciągle te same atrakcje we Władysławowie, można się wybrać w bardzo ciekawe miejsce nieopodal: w Swarzewie przy ul. Władysławowskiej. To tam co roku można się zgubić w ekstremalnym labiryncie w polu kukurydzy, gdzie zabłądziło już ponad 2000 osób. By stworzyć tak spektakularny labirynt potrzeba było wysiać 260 tys. nasion na polu wielkości 2,5 ha. Całość ma 3,5 km długości. Bilety normalne kosztują 25 zł, a ulgowe 20 zł.
Czytaj również: Labirynty w Polsce. Gdzie najłatwiej się zgubić? (Top 6)
Wągrowiec
Nie dość, że w Wągrowcu znajduje się jedyne w Europie skrzyżowanie rzek w jednej płaszczyźnie, to dodatkowo w Łaziskach pod Wągrowcem stoi piramida. Jest to grobowiec rotmistrza Franciszka Łakińskiego. Powiedział, że gdy sosny rosnące obok przerosną piramidę, Polska odzyska niepodległość. Tak też się stało.
Czytaj więcej: Piramidy w Polsce – 6 grobowców, które fascynują naukowców
A także: Skrzyżowanie rzek – mamy jedyne takie w Europie
Megality w Borkowie
Megality w Borkowie wyglądają jak zwykłe kamienie, ale tak naprawdę to megalityczne cmentarzysko z III tysiąclecia p.n.e. Pochodzą więc sprzed 5 tys. lat. Znalezisko można oglądać w Borkowie w powiecie sławieńskim w woj. zachodniopomorskim. Jest to ważne miejsce kultu związane są z kulturą pucharów lejkowatych.
Czytaj więcej: Megality w Borkowie – tajemnicze grobowce sprzed 5 tysięcy lat
Muzeum Powstania Warszawskiego
Kiedy jak nie w sierpniu, w dodatku w rocznicę 75-lecia, odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego? Muzeum jest przystosowane zarówno dla dzieci i w przemyślany sposób przedstawia im powstańcze zdarzenia (drastyczne zdjęcia są odpowiednio oznakowane), jak i najstarszych, którzy być może jeszcze pamiętają 1944 r. To miejsce powinien odwiedzić choć raz każdy Polak.
Co można tam zobaczyć? Sprawdź: Muzeum Powstania Warszawskiego – miejsce, które każdy musi zobaczyć
Twierdza Frankenstein i Ząbkowice Śląskie
Zamek w Ząbkowicach Śląskich to jedna z mniej znanych, ale jednocześnie najbardziej ciekawych warowni na Dolnym Śląsku. Zamek w miejscowości Frankenstein istniał już od XIV weku. Sama miejscowość owszem, ma związek z postacią potwora doktora Frankensteina. O co chodziło w aferze grabarzy z Frankenstein? To arcyciekawa historia. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj.
Czytaj więcej: Ząbkowice Śląskie – atrakcje miasta Frankenstein. Lepiej usiądźcie!
A także: Zamek w Ząbkowicach Śląskich – twierdza Frankenstein
Piekło Niekłańskie
W Polsce znajduje się prawdziwe piekło, a konkretnie Rezerwat Skałki Piekło nieopodal Niekłania Wielkiego w woj. świętokrzyskim (blisko granicy z woj. mazowieckim). Wydrążone w skałach wąwozy wyglądają nieco jak kaniony w USA. Warto tam pojechać, bo to bardzo mało znane, a zachwycające miejsce.
Czytaj więcej: Piekło Niekłańskie – diabelskie skałki, sfinksy i czarty
Szydłów, polskie Carcassonne
Jeśli nie macie pieniędzy albo czasu na zwiedzanie francuskich zamków, w naszym kraju mamy miejscowość do której przylgnęło miano polskiego Carcassonne. To Szydłów, w którym zachowały się średniowieczne mury i układ ulic. Jest jednym z niewielu miast w Polsce, w którym tak dobrze niczym w średniowiecznym skansenie zachował się klimat. Szydłów podobnie jak Piekło Niekłańskie znajduje się w woj. świętokrzyskim.
Czytaj także: Szydłów – żywcem wyjęty ze średniowiecza