Zamek Sarny to jedna z zabytkowych posiadłości ziemi kłodzkiej. Znajduje się w Ścinawce Górnej i jest malowniczo usytuowana między Górami Stołowymi a Górami Sowimi, w dolinie rzeki Ścinawki. Wszystkie inne zamki i pałace, które znajdują się w tej okolicy są zachwycające, ale to jednak zamek Sarny „wpadł w oko” księciu Karolowi, następcy brytyjskiego tronu.

1O mały włos, a zamek Sarny należałby do Brytyjczyków

Restauracja w świątecznej aranżacji w Domu Bramnym na zamku Sarny

Jeszcze dziesięć lat temu zamek Sarny przedstawiał opłakany widok. Właśnie wtedy, w 2010 roku, pojawiły się ekscytujące plotki o tym, że nieruchomością interesuje się brytyjska fundacja Save Britain’s Heritage, której patronem jest książę Walii. Brytyjczykom spodobała się ta wielka posiadłość z XVI wieku licząca 14 budynków, z czego każdy był wtedy w ruinie. Zamek zamieszkiwało wtedy 27 lokatorów, zaniepokojonych krążącymi wieściami. Dach nad ich głowami co prawda prawie się walił, ale był to ich dom, który bali się stracić.

Brytyjczycy zobaczyli w zamku Sarnym duży potencjał i byli gotowi szybko rozpocząć odbudowę po nabyciu go za symboliczną kwotę. Nieruchomość należała wtedy do państwowej Agencji Nieruchomości Rolnej i według obowiązującego prawa musiała zostać sprzedana na drodze przetargu. Wtedy to potencjalni kupcy z Wielkiej Brytanii zrezygnowali i do przetargu nie wystartowali.

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here