Kontrowersyjna dotąd inwestycja na wschodnich rubieżach Puszczy Noteckiej dobiega końca i zamek w Stobnicy wkrótce powita pierwszych turystów. Właściciel zapowiedział pierwsze wydarzenia na terenie obiektu, a także ogłosił ceny biletów dla zwiedzających.
Zamek w Stobnicy w gminie Oborniki, który jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych projektów w Polsce ostatnich lat, jest na ukończeniu. Właściciel już zaplanował pierwsze wydarzenia, które odbędą się na terenie twierdzy. Pierwszym z nich będzie majówka u podnóża zamku, a następnie impreza rycerska pt. Oblężenie w Stobnicy. Właściciel zastrzega jednak, że na terenie twierdzy trwają jeszcze prace budowlane i wstęp mają tylko osoby upoważnione.
Kilka słów o historii inwestycji
Kiedy firma D.J.T. z Poznania ogłosiła plany budowy dużego obiektu imitującego średniowieczny zamek na bezcennym przyrodniczo terenie, napotkała na silną falę krytyki. Zamek miał stanąć na sztucznej wyspie przy wschodniej granicy Puszczy Noteckiej, która jest objęta programem Natura 2000. Mimo protestów polityków, ekologów i innych przeciwników budowy na terenie puszczy, interwencji CBA, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i prokuratury nie zatrzymały projektu, który rozpoczął się w 2015 roku. Pisaliśmy już o tym w 2018 roku.
Kalendarz imprez przy zamku w Stobnicy ogłoszony
Na oficjalnej stronie internetowej zamku w Stobnicy pojawiły się informacje o nadchodzących wydarzeniach. Pierwsze z nich odbędzie się od 1 do 3 maja. Następne, większe wydarzenie zaplanowano na 11 i 12 maja, podczas którego odbędzie się „Oblężenie Stobnicy”, mające na celu przybliżenie uczestnikom klimatu średniowiecza.
Podczas wydarzenia będą dostępne atrakcje takie jak przymierzanie zbroi rycerskiej, pokazy maszyn oblężniczych i broni średniowiecznej, a także uczestnictwo w turnieju rycerskim. Nie zabraknie również średniowiecznego obozowiska z ogniskiem i posiłkiem oraz atrakcji dla dzieci.
Ogłoszono również ceny biletów na wyżej wymienione wydarzenia. Dorośli zapłacą od 65 do 85 złotych, a dzieci od 50 do 65 złotych.
Zamek w Stobnicy robi wrażenie!
W intrenecie, na popularnych serwisach społecznościowych można obejrzeć pierwsze relacje z odwiedzin na terenie zamku. Trzeba przyznać, że obiekt i jego otoczenie robi niesamowite wrażenie. Zamek do złudzenia przypomina klasyczne, średniowieczne oryginały rodem z Francji, które stoją nad wodą i ich imponująca bryła odbija się w tafli. Do zamku dostaniemy się drewnianą ścieżką wiodącą przez las. Jest to Leśna Ścieżka Edukacyjna, która wiedzie dookoła zamku i stawu i na którą wejście jest odpłatne. Bilety można kupić on-line, a ceny różnią się w zależności od dnia i godziny odwiedzin. Oscylują jednak wokół 30 złotych.
„Na wejściu sklepik z kawiarnią, dalej można przejść do strefy odpoczynku, a tam kominek i miejsce do ładowania telefonu. Wrażenie zrobiły na nas… toalety. Świetny pomysł z audioprzewodnikiem, maszerując wiesz co dookoła widzisz. Zamek ogromny, możliwość wejścia na mosty..” – czytamy wśród opinii na Google.
Nie widać i nie czuć tutaj kiczu, natomiast uderza w gruncie rzeczy piękno tego miejsca, które z pewnością wciąż wzbudza wśród wielu kontrowersje.
Zamek w Stobnicy: nowoczesna wizja średniowiecznego miasteczka
Architektura zamku w Stobnicy została zaprojektowana jako imitacja średniowiecznego miasteczka otoczonego sztucznym stawem. Pomimo lokalizacji na terenie Natura 2000, w 2015 roku firma D.J.T. uzyskała zezwolenie na budowę, którą niebawem rozpoczęła.
Głównym architektem tego kamienno-tynkowego obiektu jest Waldemar Szeszuła. Zamek składa się z 14 kondygnacji, zwieńczonych wieżą. Najwyższy punkt zamku ma 70 metrów wysokości, a cały kompleks ma długość 200 metrów.
Po zakończeniu budowy zamek będzie mógł pomieścić 46 lokali mieszkalnych dla prawie stu osób. We wrześniu 2023 roku otwarto płatną Leśną Ścieżkę Edukacyjną, która biegnie wokół zamku i stawu.
Z obawy o środowisko…
W 2015 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu nie zgłaszała zastrzeżeń do wpływu inwestycji na środowisko. Jednak cztery lata później urzędnicy zmienili zdanie i sprawa trafiła do sądu – tym razem z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Ostateczny werdykt w sprawie zamku w Stobnicy zapadł w marcu tego roku, gdy Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę GDOŚ z powodu pięciodniowego opóźnienia w jej złożeniu. Sąd również odrzucił skargę kasacyjną ekologicznego Stowarzyszenia na rzecz Wszystkich Istot.
W sprawie zamku w Stobnicy toczą się jeszcze dwa inne postępowania. Jedno dotyczy stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę zamku. Drugie natomiast dotyczy nieprawidłowości przy budowie obiektu.
Nie ulega wątpliwości, że obiekt stoi i już zaczął funkcjonować jako lokalna atrakcja turystyczna, która wzbudza rosnące zainteresowanie. Czy i Ty masz ochotę zobaczyć zamek na własne oczy, przespacerować się Leśną Ścieżką Edukacyjną i podziwiać uroki Puszczy Noteckiej?
Przeczytaj: Puszcza Notecka – kraina wydm i zielonych dywanów