Strona głównaCiekawostkiZamek w Szymbarku – dziś ruina, ale jedna z najpiękniejszych w Polsce

Zamek w Szymbarku – dziś ruina, ale jedna z najpiękniejszych w Polsce

Trudno o drugą tak piękną ruinę w woj. warmińsko-mazurskim. Zamek w Szymbarku mimo upływu lat wciąż jest jedną z najbardziej okazałych średniowiecznych twierdz na północny Polski. Wdzierająca się weń natura dodała mu nawet nieco uroku. Cieszymy się jednak, że warownia ma szansę na remont.

Okazała krzyżacka twierdza

zamek w szymbarku
Zamek w Szymbarku. Fot. Shutterstock

Wcześniej stał tutaj okazały gród Prusów, natomiast na jego miejscu budowano przepiękny zamek w Szymbarku. Warownia według niektórych budowana była już w XIII wieku, według innych powstała prawdopodobnie w latach 70. XIV w. Jej budowę w niewielkim Szymbarku w woj. warmińsko-mazurskim zainicjował proboszcz kapituły pomezańskiej Henryk. Twierdza kapituły pomezańskiej miała aż 8 baszt, wielką bramę i została otoczona fosą. Do dziś to druga pod względem wielkości twierdza krzyżacka w województwie.

W czasie wojny trzynastoletniej zamek stał się miejscem sporu z Krzyżakami. W wyniku tych walk spłonął niemal doszczętnie. Następnie został umocniony, ale mimo to odbity przez wojska polskie w 1520 r. Zamek zdobyła bez walki pięciotysięczna armia Stanisława Kostki.

Po sekularyzacji Krzyżaków, właścicielem zamku został Albrecht Hohenzollern, a po nim inni prywatni właściciele.

Twierdza SS i Armii Czerwonej

Zamek w Szymbarku. Fot. Shutterstock

W czasie II wojny światowej w zamku stacjonowały oddziały SS, a następnie przejęła go Armia Czerwona. Czerwonoarmiści spalili swoją kwaterę po wojnie, gdy ewakuowali się z tych terenów. Zamek niestety od tamtego czasu popadał w coraz większą ruinę.

Pod koniec 1995 roku nakręcono tam sceny do filmu Król Olch z Johnem Malkovichem w roli głównej. Zamek grał pole bitwy z końca II wojny światowej.

Zamek w rękach prywatnych

Zamek w Szymbarku. Fot. Shutterstock

7 marca 2018 r. zamek wystawiony został na licytację komorniczą. Zakończyła się ona pomyślnie i tym samym niedawno zamek kupiła za 1,83 mln zł prywatna spółka. Właścicielem został Grzegorz Słyszyk. W ciągu pięciu lat ma on zamiar odbudować zamek w Szymbarku.

Nie pomyl Szymbarków. Ten drugi także ma niezwykłe atrakcje!

Dom do góry nogami w Szymbarku. Fot. Teresa Kasprzycka, Shutterstock

Zamek znajduje się w Szymbarku w woj. warmińsko-mazurskim. Jest jednak także drugi Szymbark, w woj. pomorskim. W Szymbarku na Kaszubach jest do zobaczenia wiele interesujących atrakcji. Miejscowość znajduje się obok Rezerwatu Wieżyca, więc można sobie urządzić małą wspinaczkę. Ponadto znajdują się tam m.in. dom do góry nogami, Dom Sybiraka i najdłuższa deska na świecie.

Zobacz koniecznie: Szymbark – top 10 oryginalnych atrakcji prosto z Kaszub

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE