Ukryte skarby, nawiedzone miejsca: siedziby templariuszy w Polsce kryją niesamowite tajemnice. Templariusze byli bardzo bogatym zakonem, który wzbogacił się na wojnach z niewiernymi. Zakonnicy „zaleźli za skórę” królowi Francji, który zaciągnął u nich pożyczki, a potem spalił mistrzów zakonu na stosie. Templariusze musieli się ewakuować wraz ze swoimi skarbami. Czy te skarby są w Polsce? Tak mówią legendy. Oto najciekawsze miejsca w Polsce związane z templariuszami.

1Kaplica w Chwarszczanach

Kamplica templariuszy w Chwarszczanach, pozostałość po zamku w Chwarszczanach. Fot. Jan Jerszyński, CC BY-SA 2.5

Kaplica templariuszy w Chwarszczanach koło Kostrzyna nad Odrą może kryć wielki skarb. Znana jest rozbudzająca myśli poszukiwaczy legenda o kosztownościach, które zakonnicy rzekomo tam ukryli.

Od XII wieku templariusze gromadzili liczne skarby podczas krucjat, a wkrótce zaczęli udzielać pożyczek na wysoki procent. Zadłużył się u nich sam król Francji Filip IV Piękny. Z zemsty doprowadził on do kasaty zakonu, a jego mistrzów kazał spalić na stosie. Było to dokładnie w piątek 13-go i to właśnie stąd wzięła się pechowość tej daty.

Zostawiając zabobony, skarb templariuszy rzeczywiście istniał i musiał być potężny. Nawet jeśli przepuścimy przez sito opowieści o posiadaniu przez rycerzy Świętego Graala czy Arki Przymierza. Faktyczne kosztowności: złoto, monety, biżuteria, gromadzone były przez lata i składowane w budynkach należących do templariuszy. Ukrywali oni kosztowności przed konfiskatą zarządzoną przez króla Filipa. A budynków templariuszy w Polsce nie brakuje…

Ponieważ ani w Wielkiej Brytanii ani w Hiszpanii, gdzie prowadziły ślady złota, nie znaleziono kosztowności, pojawiła się legenda, że złoto templariuszy ukryte jest w Polsce. Gdzie?

Konkretnie w kaplicy w komandorii templariuszy w Chwarszczanach. Teren wydaje się idealny do ukrycia skarbu. Jest podmokły, otoczony naturalnymi zasiekami i bagnami. A wiadomo, że templariusze doskonale znali się na melioracji. Podobno skarb ukryli gdzieś w bagnach.

Wyobraźnię rozbudza fakt, że poszukiwano złota w Chwarszczanach między 2004 a 2008 rokiem. Nic na bagnach nie znaleziono, ale podobno prace zostały przerwane w tajemniczych okolicznościach. Czy w tych opowieściach jest ziarno prawdy? Na pewno mnóstwo potencjału dla poszukiwaczy skarbów.

Poprzedni

Atrakcje w Polsce

 • Rafting Active Move w Szczawnicy

  Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

 • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

  W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

 • Ruiny kościoła w Kobułtach

  Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

Zobacz naszą kolekcję plakatów

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here