Strona głównaTop 10Szymbark – top 10 oryginalnych atrakcji prosto z Kaszub

Szymbark – top 10 oryginalnych atrakcji prosto z Kaszub

Jest na Kaszubach takie miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Szymbark, bo o nim mowa, to wieś na Pomorzu, która dzięki istniejącemu tu Centrum Edukacji i Promocji Regionu stała się prawdziwym sercem Kaszub. Możecie tu dotknąć najdłuższej deski na świecie, wejść do domu, który stoi do góry nogami, zobaczyć replikę bunkra Tajnej Organizacji Wojskowej lub pograć na największym fortepianie świata. Przedstawiamy Wam 10 najciekawszych atrakcji, które czekają na Was w Szymbarku.

Najdłuższa deska na świecie

Najdłuższa Deska Świata fot. Polimerek, Wikimedia Commons, GFDL

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku chciało wyróżnić się czymś oryginalnym, niespotykanym nigdzie indziej w naszym kraju. Tak powstał pomysł na pobicie rekordu świata na najdłuższą deskę świata. W kaszubskich lasach znaleziono potężną daglezję, z której wykonano deskę mierzącą 36 metrów i 83 centymetry. Do stworzenia tego rekordowego dzieła potrzeba było 9 dni, 4 jednostek ciężkiego sprzętu i setek osób, które ścięły to ogromne drzewo, przetransportowały je do Szymbarku i wykonały najdłuższą deskę na świecie.

Rekord ten został pobity przez Niemców jednak społeczność Kaszubska postanowiła ponownie powalczyć o miano najlepszych. 2 czerwca 2012 roku wykonano deskę mierzącą 46 metrów i 53 centymetry. W komisji, która mierzyła nowy rekord Guinnessa był m.in. Lech Wałęsa. Aby uczcić wyjątkowy moment zdobycia tytułu i obecności prezydenta na Kaszubach, stworzono w Szymbarku także Stół Noblisty mierzący 35 metrów i mogący pomieścić jednocześnie 230 osób.

Dom do góry nogami

Dom do góry nogami fot. Teresa Kasprzycka, Shutterstock

Dom do góry nogami to najbardziej charakterystyczne miejsce w Szymbarku. Wrażenia, gdy wejdziemy do środka, są niezapomniane. Widząc meble i pochylone przedmioty nasz organizm zaczyna tracić koordynację. Wszystko to, jest efektem zawirowania błędnika. Warto choć raz odwiedzić to miejsce, aby poczuć się jakby świat wokół nas wirował. Jest to wyjątkowe uczucie, którego nie jest się w stanie zapomnieć.

Niedźwiedź Wojtek

Niedźwiedź Wojtek fot. Pixabay

Słyszeliście kiedyś o misiu, który walczył pod Monte Cassino? Niedźwiedź Wojtek był żołnierzem Armii Andersa i walczył po polskiej stronie. Niedźwiadek został kupiony przez żołnierzy od perskiego chłopca. Za konserwę wołową, tabliczkę czekolady, trochę pieniędzy i szwajcarski nóż oficerski. Gdy urósł został oficjalnie wcielony do 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, wraz z żołnierzami przemierzył Iran, Irak, Syrię, Palestynę, Egipt i trafił do Włoch. Tam brał udział w bitwie o Monte Cassino, gdzie nosił amunicję. Wojtek dosłużył się stopnia kaprala. Aby upamiętnić tego dzielnego żołnierza w Szymbarku postawiono mu pomnik, który jest uwielbiany nie tylko przez dzieci.

Chcecie dowiedzieć się więcej o Niedźwiedziu Wojtku?

Niedźwiedź Wojtek, który był kapralem

Dom Sybiraka

Dom Sybiraka fot. Polimerek, Wikimedia Commons, GFDL

Dom Sybiraka to licząca ponad 240 lat drewniana chata zamieszkiwana przez polskich zesłańców w XVIII wieku (konfederatów barskich) przeniesiona z miejscowości Zapleskino, położonej 360 km na północny wschód od Irkucka. Chata została przetransportowana z zachowaniem nawet najmniejszych detali, aby zobaczyć w jakich warunkach musieli sobie radzić nasi rodacy na Syberii. Miejsce to wprawia w zadumę nad losem zesłańców.

Obok Domu Sybiraka rozciąga się model sowieckiego łagru, zbudowany według schematu narysowanego przez grupę Borowiczan – powojennych zesłańców AK. W takim obiekcie jak ten, który znajduje się w Szymbarku, mieściły się 144 osoby.

Bunkier Gryfa Pomorskiego

Replika bunkra „Ptasia Wola” fot. Topory, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Jedną z najciekawszych atrakcji znajdujących się w Szymbarku, jest Bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. Udało się tu zebrać wiele oryginalnych elementów wyposażenia oraz osobistych pamiątek przechowywanych przez Gryfowców. Ogromne wrażenie na odwiedzających robi przeżycie „prawdziwego” nalotu, ze specjalnymi efektami akustycznymi, który jest inscenizowany się wewnątrz bunkra.

Największy fortepian na świecie

Największy fortepian na świecie fot. Shutterstock

Na Kaszubach możemy podziwiać jeszcze jeden obiekt znajdujący się od 2010 roku w Księdze Rekordów Guinnessa. Stolëmòwi Klawér to największy koncertujący fortepian świata. Instrument mierzy 6,04 m długości, 2,52 m szerokości, 1,87 m wysokości i waży 1,8 ton. Instrument przeznaczony jest do działalności koncertowej w wykonaniu artystów z całego świata.

Muzeum Gospodarstwa Domowego

Muzeum Gospodarstwa Domowego fot. Shutterstock

Muzeum Gospodarstwa Domowego to wystawa, gdzie znajdziemy różnego rodzaju narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII wieku, do wybuchu II wojny światowej. Jedną z najstarszych rzeczy, jakie możemy tu znaleźć, jest liczącą około 200 lat tokarko-kopiarka do wyrobu szprych, kół i wozów oraz dentystyczny przyrząd do wiercenia zębów na napęd nożny, który używany był ponad 150 lat temu.

Pociąg na Sybir

Pociąg na Sybir fot. Shutterstock

Oprócz łagru oraz Domu Sybiraka znajdziemy w Szymbarku jeszcze jeden obiekt, pokazujący ogrom nieszczęścia osób wygnanych na Sybir. Zobaczyć tu możemy lokomotywę i wagony, w których wywożono Polaków na zesłanie. Obiekty te stały się symbolem wojennych losów żołnierzy, osób cywilnych oraz niewinnych dzieci.

Także w Szymbarku od 2004 roku każdego roku odbywa się Światowy Zjazd Sybiraków. 17 września, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, w Centrum spotykają się Sybiracy, ich rodziny i przyjaciele. Wystawiane są wtedy spektakle teatralne, podczas których aktorzy, muzycy, poeci składają hołd wszystkim Sybirakom.

Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady

Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady fot. Przykuta , Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Kolejnym ciekawym miejscem jest drewniana chata Kaszubów, która została zbudowana przez pradziadów Edda Chippiora, którzy pochodzili z Sierakowic. Wyjechali oni do Kanady w 1858 roku i tam się osiedlili. Pomysł sprowadzenia domu do Szymbarku narodził się podczas uroczystych obchodów 150-lecia osadnictwa naszych rodaków w Kanadzie. Dom został rozłożony na pojedyncze elementy, oczyszczony z drobnoustrojów, grzybów i owadów, a następnie w kontenerze przetransportowano go do Polski.

Browar Kaszubska Korona

szymbark
Browar Kaszubska Korona fot. Shutterstock

Browar Kaszubska Korona to miejsce, w którym oprócz warzonych tu wyśmienitych piw możemy rozsmakować się w regionalnych dania. Browar posiada trzy poziomy. Na górnym i środkowym poziomie umieszczona jest restauracja oraz bar, na samym dole znajduje się natomiast warzelnia, która stanowi serce browaru.

Oprócz browaru z restauracją znajduje się tu także hotel, w którym możecie wybrać się do piwnego spa. Można tu skorzystać z łaźni piwnej, która będzie oryginalną atrakcją nie tylko dla fanów piwa. Jeśli marzycie o odrobinie relaksu, wyciszenia i poprawy kondycji organizmu to koniecznie odwiedźcie to miejsce. Susz piwny stosowany do kąpieli składa się z wielu dobroczynnych składników stosowanych od lat w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej takich jak chmiel, słód i drożdże.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE