Strona głównaCiekawostkiZorza polarna w Polsce? Może być widoczna tej nocy

Zorza polarna w Polsce? Może być widoczna tej nocy

Zorza polarna w Polsce to rzadkie zjawisko, ale jest możliwe. Zdarzało się już, że można było ją zaobserwować na północny naszego kraju. Tak będzie i tej nocy. Warto popatrzeć w niebo z 27 na 28 lutego.

Zorza polarna w Polsce? Ogłoszono alert

Zorzy polarnej należy wypatrywać w nocy z 27 na 28 lutego między godziną 22 a 1 w nocy. Może być widoczna przez kilka lub kilkanaście minut, a niektórzy mogą jej nie zobaczyć wcale. Najlepiej wypatrywać jej w północnej Polsce, ale niewielką szansę na zorzę mają także mieszkańcy środkowej części kraju.

Poprzednie zorze w Polsce

Zorza polarna na Podlasiu w październiku 2018 r. Fot. Szczepan Skibicki, Gopodlasie, Facebook

W październiku ubiegłego roku zorzę udało się zobaczyć w Polsce mieszkańcom województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, a także Polakom z Podlasia, Mazur i Warmii. Jak będzie w tym roku? Warto sprawdzić.

Czytaj więcej: Zorza polarna w Polsce! Zobaczcie jak wyglądała (ZDJĘCIA)

Zorza polarna to zjawisko, do którego dochodzi w atmosferze na wysokości ok. 100 km, w pobliżu biegunów magnetycznych Ziemi. Wiatr słoneczny wchodzi w ziemskie pole magnetyczne. Przynosi cząstki, które są wzbudzone przy biegunach. Gdzie zobaczyć zorzę na niebie? Właśnie w pobliżu biegunów magnetycznych, najlepiej na dalekiej północy.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE