Piszemy dla Was o miejscach, które w Polsce wciąż zachwycają. Okazuje się jednak, że ten stan rzeczy nie będzie trwać wiecznie. Nie jest przecież tajemnicą, że nasze środowisko naturalne ulega coraz większemu zniszczeniu, a o gwałtownym ocieplaniu klimatu słyszał chyba każdy.
Codziennie dochodzi na całym świecie do wyginięcia kilkudziesięciu gatunków zwierząt i roślin. Ten los spotkał polskiego jesiotra i może spotkać też wydrę. Czy wydaje Ci się, że niewiele lub nic nie możesz zrobić, żeby pomóc? Czy zastanawiasz się jaki masz realny wpływ na to, żeby tę sytuację zmienić?
Okazuje się, że mamy realny wpływ! Ogólnoświatowa fundacja WWF (World Wide Fund for Nature) i wiele innych organizacji ekologicznych zajmuje się staniem na straży ochrony przyrody w naszym wspólnym imieniu i interesie. Udział każdego z nas w podpisaniu petycji, które ludzie z WWF opracowują i potem przekazują do miejsc gdzie podejmowane są decyzje jest niezwykle ważny. To my możemy zrobić i tworzymy masę krytyczną, która wpływa na decydentów w naszym kraju i w Unii Europejskiej.
Dlatego wspieramy akcję WWF Polska #PROTECTWATER (będziemy Cię informować także o innych) i zachęcamy Cię do przeczytania całego artykułu na stronie Fundacji gdzie dowiesz się więcej. Jeżeli chcesz po prostu podpisać petycję, to zrobisz to tutaj.
Oto fragment artykułu ze strony WWF:
Przekształcanie rzek tylko w naszym kraju spowodowało wyginięcie wielu ryb, m.in. jesiotra. Kolejne ponad 50 proc. gatunków ryb, bez ochrony, może podzielić ten sam los. Dlaczego? Niestety tylko 40 proc. wód w całej Europie, osiąga obecnie poziom co najmniej dobrego stanu ekologicznego wymagany w Ramowej Dyrektywie Wodnej (RDW), która ma na celu ochronę europejskich wód. Jeśli już ustanowione prawo nie zacznie być świadomie przestrzegane, wiele gatunków ryb, zwierząt, ptaków i owadów podzieli los jesiotra ostronosego w Polsce i wyginie. RDW jest obecnie poddana ocenie, a niektóre kraje, w tym Polska, chcą wykorzystać ten moment, aby osłabić prawo. Dlatego każdy komu los ryb, rzek i jezior nie jest obojętny, powinien wyrazić swój sprzeciw dla zmian w RDW na stronie www.wwf.pl/protectwater.