Kazimierz Dolny z drona – perełka nad Wisłą (FILM)

0
4869

Urocza, spokojna miejscowość, gdzie można złapać oddech od codziennej gonitwy. To pierwsze skojarzenia z Kazimierzem Dolnym. Miasto to staje się coraz bardziej popularne, można nawet powiedzieć, że mamy na nie modę. Zobacz, jak prezentuje się Kazimierz Dolny z drona na naszych autorskich zdjęciach. Film i zdjęcia autorstwa Artura Kowalczyka.

Kazimierz Dolny z drona – widok na Górę Trzech Krzyży z lotu ptaka

kazimierz dolny z drona góra trzech krzyży artur kowalczyk
Góra Trzech Krzyży – Kazimierz Dolny z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

To Rynek w Kazimierzu jest najchętniej odwiedzany i fotografowany. Stał się też popularnym miejscem spotkań. Stoi tam charakterystyczna studnia i rząd oryginalnych kamienic. Ale najlepszy widok na miasto będziemy mieli ze wzgórz.

Na jednym z nich, na wysokości Przewozu Wojszyńskiego położony jest kościół farny i zamek ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Interesujące jest, co się znajdowało w zamku górnym, tzw. Baszcie, gdyż nie ma co do tego zgody. Być może był to skarbiec, więzienie albo siedziba straży…

Z kolei powyższe zdjęcie to widok z drona na Górę Trzech Krzyży. Miejsce to upamiętnia ofiary zarazy (cholery) z początku XVIII wieku.

Więcej o Kazimierzu Dolnym i samym zamku przeczytasz tutaj:

Kazimierz Dolny – Top 10 atrakcji miasta

Fascynująca historia Kazimierza

kazimierz dolny z drona
Kościół farny w Kazimierzu Dolnym, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

To bardzo ciekawe i wiekowe miasto. Pierwsza osada istniała tu już XI wieku. Nazywała się Wietrzną Górą i należała do benedyktynów. Skąd więc Kazimierz? Gdy Kazimierz Sprawiedliwy przekazał osadę siostrom norbertankom, nazwały one gród na jego cześć. W kolejnych wiekach powstały kościół i zamek, a lokacji miasta dokonał w 1406 roku Władysław Jagiełło. To wtedy wytyczono rynek, który jest dziś perłą miasta.

Przez kolejne wieki Kazimierz Dolny przechodził prawdziwy rozkwit. Dzięki rodom kupieckim rozbudowały się kamienice, a ekonomicznie miasto zyskało na wartości. Franciszkanie zbudowali tu klasztor. Powstało wiele spichlerzy, rozwinął się handel.

Tak było aż do 1656 r. i wielkiego pożaru miasta. Pożoga nie była dziełem przypadku – podpalenia dokonały wojska króla szwedzkiego Karola Gustawa. Wojny polsko-szwedzkie odbiły się negatywnie także na gospodarczym znaczeniu miasta. Nie pomogły przepisy Jana III Sobieskiego, który pozwolił osiadać się w mieście kupcom pochodzenia żydowskiego, ormiańskiego i greckiego. Z kolei rozbiory ostatecznie pozbawiły miasto rynków zbytu.

Mimo to dziś Kazimierz Dolny z drona zachwyca na zdjęciach i filmach. Miasto zostało odbudowane, zarówno żydowska jak i kupiecka historia jest tam wyraźnie widoczna. Obecnie to jedno z najpopularniejszych miast Polski wśród turystów.

Poznaj Kazimierz Dolny – weekendowy urlop w super cenie!