• Profil

  Zamek Leśna Skała pięknie wznosi się na górze Szczytnik w Górach Stołowych. Pod stromym urwiskiem z punktem widokowym znajduje się zaś wieś Szczytna. Hrabiowska rezydencja jest jedną z mniej znanych na Dolnym Śląsku.

  W latach 1831-1837 zamek Leśna kazał wybudować właściciel Szczytnej, major i hrabia Leopold von Hochberg. Wybrał reprezentacyjne miejsce na górze Szczytnik, tuż obok XVIII-wiecznego prusackiego fortu, częściowo rozebranego na początku XIX w.

  Obecny kształt zamku to skutek kilku remontów. Najstarsza część, zachodnia, jest zachowana od lat 30. XIX wieku. Gdy hrabia umarł w 1843 roku, zamek odziedziczyła i sprzedała jego siostra. Rezydencja była m.in. własnością braci Rohrbachów, potentatów przetwórstwa szkła posiadających hutę w Batorowie. Córka jednego z nich nakazała dobudować do zamku kaplicę podczas jednego z remontów.

  Zamek Leśna Skała w latach 50. przejęło pastwo. Powstał tam dom opieki społecznej dla mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną. Opiekę nad zamkiem sprawują Misjonarze Świętej Rodziny. W 2007 roku powstało tam Bractwo Rycerskie Matki Bożej Królowej Pokoju w Szczytnej.

  Obecnie w obiekcie mieszka około stu mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną, zwiedzanie zamku jako takie jest niemożliwe. Da się natomiast zobaczyć go z zewnątrz. Z tyłu zamku znajduje się kaplica, gdzie można posłuchać dzwonów rurowych, a także usłyszeć historię zamku Leśna Skała. Po drugiej stronie znajduje się gościniec misyjny, gdzie misjonarze organizują wystawy. Warto także zobaczyć kalwarię wykutą w skale. Pod zamek da się podjechać autem, to świetny punkt widokowy. Można także zostawić samochód na dole ulicy Zamkowej i przespacerować się do góry, jeśli ktoś preferuje piesze wycieczki.

  Czytaj więcej: Zamek Leśna Skała – niebiańskie widoki ze skraju urwiska

 • Więcej informacji
  Adres: Zamkowa 8
  Szczytna
  dolnośląskie
  57-330
  Polska
  Godziny otwarcia: ndz-pt: 9-16
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.