Strona głównaTop 10Co robić w ferie zimowe? 10 najciekawszych propozycji!

Co robić w ferie zimowe? 10 najciekawszych propozycji!

Ferie zimowe to czas, na który czekają wszystkie dzieci. Marzą nie tylko o dwóch tygodniach wolnych od nauki, ale także o sankach, łyżwach i lepieniu bałwana. Jeśli spadnie śnieg lub wybieramy się w góry, to już połowa sukcesu. Gorzej jeśli pogoda jest raczej jesienna. Nawet wtedy można przeżyć wyjątkowe chwile. Co robić w ferie zimowe? Podpowiadamy jak spędzić czas ze śniegiem lub bez niego.

Wybierzcie się na łyżwy

Łyżwy to ten rodzaj zimowego sportu, do którego nie potrzeba śniegu. W dużych i małych miejscowościach tworzone są sezonowe lodowiska, gdzie możemy miło spędzić czas na lodzie. Odświeżmy swoje umiejętności i nauczmy dzieci jeździć na łyżwach. Nie ma się czego obawiać, w wielu miejscach dla najmłodszych przygotowano pomoce do nauki jazdy. Dzieci uczą się poruszać na lodzie trzymając się stabilnego pchacza. Jest to świetny sposób, aby spędzić aktywnie czas poza domem.

Co robić w ferie zimowe? Poznajcie swoją okolicę

Co robić w ferie zimowe, gdy za oknem pogoda raczej jesienna? Poznajcie swoją okolicę. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy ile wyjątkowych miejsc znajduje się w naszym mieście. Interaktywne muzea, parki przyrody, zoo i wiele więcej. Wybierzcie się do Centrum Informacji Turystycznej, a poznacie najciekawsze miejsca w swojej okolicy. Coraz częściej miasta przygotowują gry miejskie dla małych i dużych. Mając wskazówki możemy poprzez zabawę w interesujący sposób poznać zakamarki swojego miasta.

Aktywnie spędźcie czas

Część osób spędza ferie poza domem. Mogą to być jeziora, morze, jednak zimą najczęściej wybieramy góry. To tam chętnie jeździmy na nartach, snowboardzie i sankach. Wyjazd w góry to większe prawdopodobieństwo śniegu, a co za tym idzie zabawy dla dzieci. Nawet gdy biały puch nie chce spaść, stoki są sztucznie naśnieżane. To sprawia, że najmłodsi mogą nie tylko nauczyć się jazdy na nartach, ale również polepić bałwana.

Ale co robić w ferie zimowe gdy zostajemy w domu? Aktywny wypoczynek coraz częściej dostępny jest bez wyjeżdżania z naszego miasta. Wiele miejscowości tworzy niewielkie stoki, gdzie dostępne są wyciągi i miejsca do zjeżdżania na sankach. Jeśli więc nie macie w planach wyjazdu na południe Polski, poszukajcie góry do jazdy na nartach w swojej okolicy.

Rozwijajcie pasje

Dwutygodniowa przerwa od nauki to także świetny czas na rozwijanie swoich pasji. Szkoły, osiedlowe kluby i różne instytucje tworzą na ten okres wiele ciekawych zajęć dla dzieci. Zastanawiacie się co robić w ferie zimowe? Można uczestniczyć w zajęciach muzycznych, plastycznych, tanecznych, sportowych, a nawet teatralnych. Możliwości jest wiele dlatego warto już teraz zapisać nasze dziecko na interesujące go warsztaty czy zimowiska.

Pasje można rozwijać także w domu. Jeśli my również mamy wolne i chcemy miło spędzić z dzieckiem czas, to możemy sami zagospodarować wspólny dzień. Nauczmy dziecko piec, gotować, pomalujmy farbami lub wspólnie urządźmy sobie salę fitness. Tu wszystko zależy od naszej kreatywności i zainteresowań dziecka.

Wybierzcie się na kulig

Jeśli planujemy pobyt w górach to koniecznie wybierzmy się na kulig. Wiele hoteli i pensjonatów organizuje takie atrakcje i na pewno warto z nich korzystać. Wspólna przejażdżka wśród ośnieżonych gór zakończona pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem będzie wspaniałym wspomnieniem nie tylko dla naszych dzieci. Warto więc ciepło się ubrać i spędzić czas w zimowej atmosferze.

Uprawiajcie sporty w mieście

Jedną z form zajęć organizowanych dla dzieci są zajęcia sportowe. Mogą to być tygodniowe lub dwutygodniowe półkolonie albo jednorazowe aktywności. Najmłodsi mogą spędzić czas na basenie, lodowisku lub na sali gimnastycznej gdzie np. będą grać w piłkę nożną lub koszykówkę. Warto ich zachęcić do tego typu zajęć. To szansa na poznanie nowych kolegów i aktywne spędzenie czasu.

Obejrzyjcie zimowe rywalizacje

co robić w ferie zimowe
Skoki narciarskie. Fot. MediaPictures.pl, Shutterstock

Oprócz czynnego uprawiania sportów zima sprzyja także oglądaniu zimowych rywalizacji. Podczas pobytu w górach warto wybrać się na skocznie, aby obejrzeć naszych wspaniałych sportowców podczas lotu. Skoki to jednak nie wszystko. Warto również zwrócić uwagę na inne dyscypliny. Rywalizację możemy też wspólnie obejrzeć przed telewizorem. Doskonałą okazją do tego będą najbliższe Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, które będziemy mogli śledzić od 4 do 20 lutego 2022 roku.

Wybierzcie się na zimowe spacery

Ferie zimowe to także doskonała okazja, by wyjść z domu. Kiedy ostatnio mieliście okazję pójść z dziećmi na długi spacer? Jeśli nie pamiętacie, najwyższy czas to nadrobić. Nasza okolica może okazać się wyjątkowa gdy spadnie śnieg. Park zmieni się nie do poznania, rzeka pokryje się taflą lodu, a okoliczne górki mogą stać się świetnym miejscem do zjazdów na sankach. Załóżcie ciepłe czapki, rękawiczki i spędźcie czas na powietrzu.

Oglądajcie nie tylko bajki

Gdy rodzicom brakuje pomysłów co robić w ferie zimowe, często kończy się to siedzeniem dzieci przed telewizorem. Zdecydowanie warto ograniczyć taką formę spędzania czasu. Możemy jednak świadomie zaplanować czas z bajkami i filmami. W czasie ferii zimowych kina przygotowują specjalną ofertę dla rodzin. Możemy obejrzeć wiele familijnych seansów w korzystniejszych niż zwykle cenach. Ciekawą formą może być także przygotowanie swojego domowego kina. Zróbmy popcorn, zgaśmy światła i obejrzyjmy wspólnie film lub cały maraton bajek.

Zorganizujcie turniej gier planszowych

co robić w ferie zimowe
Ferie zimowe 2022. Fot. Shutterstock (10)

Wolne dni można wykorzystać na to, na co zwykle nie ma czasu. Od kilku lat popularne stały się gry planszowe, w które chętnie grają nie tylko dzieci ale i dorośli. Odświeżcie stare gry lub skorzystajcie z tych dostępnych w wypożyczalniach. Takie miejsca znajdziecie w każdym dużym mieście. Wspólna zabawa przy rozgrzewającej gorącej czekoladzie to momenty, które zbliżą Was do siebie i dadzą dużo radości. Nie przepadacie za planszówkami? Równie dobrze możecie ułożyć wspólnie puzzle, pograć na konsoli lub poczytać wspólnie książki.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE