Strona głównaCiekawostkiPolski Bon Turystyczny – za co teraz mogę nim zapłacić?

Polski Bon Turystyczny – za co teraz mogę nim zapłacić?

Aktualizacja z 21 grudnia 2021 r.
Prezydent podpisał nowelę ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Zgodnie z nowymi przepisami czas obowiązywania bonów został przedłużony do 30 września 2022 roku.

Polski Bon Turystyczny ma teraz inne zasady wykorzystania. Za sprawą ostatnich zmian w ustawie poszerzyła się liczba aktywności, w których można uczestniczyć płacąc bonem. Tym samym wydłużyła się też lista podmiotów turystycznych, które skorzystają z tej formy wsparcia branży turystycznej.

W pierwszych miesiącach po wprowadzeniu Polskiego Bonu Turystycznego (w sierpniu 2020 r.) beneficjenci mogli korzystać z przyznanych środków płacąc za nocleg w obiektach turystycznych lub imprezę turystyczną z co najmniej jednym noclegiem. Nowelizacja ustawy z początku tego roku wprowadziła znaczącą zmianę. Obecnie bonem można płacić również za jednodniowe wycieczki, bez noclegu, obsługiwane przez organizatorów turystycznych, pod warunkiem, że w ramach wycieczki jej organizator oferuje co najmniej dwie różne usługi, mogą to być np. przejazd autokarem i wizyta w muzeum albo usługa oprowadzania przez przewodnika i rejs statkiem.

Dobrze zorganizowane

Polski Bon Turystyczny wykorzystamy na wakacje dzieci. Fot. Unsplash

Organizatorem turystyki, u którego można płacić bonem, jest w myśl ustawy przedsiębiorca turystyczny, który tworzy i sprzedaje lub oferuje do sprzedaży imprezy turystyczne, bezpośrednio, za pośrednictwem innego przedsiębiorcy turystycznego lub wspólnie z nim. W praktyce oznacza to, że same szkoły czy ośrodki kultury organizujące różnego rodzaju wyjazdy czy wycieczki dla dzieci i młodzieży nie mogą przyjmować płatności bonem, ponieważ w tym celu trzeba mieć zarejestrowaną działalność z zakresu usług turystycznych. Mogą one jednak skorzystać z usług organizatora turystyki, który takie płatności przyjmuje. Podobnie jest w przypadku przewodników turystycznych, którzy, aby móc otrzymywać za swoje usługi płatność Polskim Bonem Turystycznym muszą nawiązać współpracę z organizatorem turystyki, który jest w stanie zaproponować pakiet minimum dwóch usług.

Bogatsza oferta

Chociażby rejs statkiem będzie mógł być opłacony bonem. Fot. Martina Janochova, Pixabay

Możliwych połączeń atrakcji i usług jest niemal nieograniczona ilość – nowelizacja zakłada, że organizatorzy turystyki i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie konstruować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodników, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii, skansenów, rejsy statkami, zajęcia rekreacyjne oraz inne aktywności turystyczne i sportowe. Dzięki wprowadzonym zmianom program uwzględnia specyfikę zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży: wycieczek szkolnych, zielonych szkół, półkolonii i obozów.

Poszerzenie katalogu usług, z których można korzystać płacąc Polskim Bonem Turystycznym to zmiana oczekiwana przez całą branżę turystyczną. Pozwoli ona znacznie większej grupie firm zaoferować swoje usługi turystom, którzy chcą płacić bonem. To także większy wybór i więcej różnorodnych możliwości podróży, zwiedzania i spędzania wolnego czasu dla beneficjentów – mówi Anna Salamończyk – Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wszyscy przedsiębiorcy turystyczni, którzy chcą przyjmować płatność bonem muszą zarejestrować się w bazie Polskiego Bonu Turystycznego, aby się w niej znaleźć powinni wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną za pośrednictwem profilu PUE ZUS. Obecnie w bazie znajduje się ponad 18 tys. przedsiębiorców i jest ona na bieżąco aktualizowana. Listę dostępnych obiektów oferujących usługi zakwaterowania, wycieczki, atrakcje i usługi touroperatorów można znaleźć na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej: www.bonturystyczny.gov.pl oraz www.polska.travel.

Czytałeś nasz artykuł Bon turystyczny 500+ –wszystko co chcesz wiedzieć ?

Źródło: informacja prasowa

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE