Masz wolny wakacyjny weekend a nie byłeś jeszcze w Gdańsku? Nasze największe nadmorskie miasto może się poszczycić bogatą historią, mnóstwem zabytków i interesujących miejsc.

1Kościół św. Katarzyny

Fot. Artur Kowalczyk

To najstarszy kościół parafialny gdańskiego Starego Miasta, którego budowę zakończono w 1239 roku. W wieży znajduje się Muzeum Zegarów Wieżowych i zespół dzwonów wygrywających melodie.

Wewnątrz świątyni spoczywa ciało Jana Heweliusza, a dokładnie nad nim, na dachu budowli, zamontowany został najdokładniejszy na świecie zegar pulsarowy. Dokładny pomiar czasu oparty jest ta tętnieniu pulsarów, a tarcza zegara znajduje się w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

22 maja 2006 roku kościół uległ spaleniu. Doszczętnie spłonął dach świątyni, który ogień strawił w kilkanaście minut. Wciąż zbierane są datki na odbudowę, które można złożyć m.in. w świątyni.

Poprzedni
Poprzedni artykułOscypek – po czym poznać prawdziwy? Musi spełniać normy jak w NASA
Następny artykułPolskie ptaki to nie tylko bociany. Sowy są ciekawsze niż myślisz
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.