Masz wolny wakacyjny weekend a nie byłeś jeszcze w Gdańsku? Nasze największe nadmorskie miasto może się poszczycić bogatą historią, mnóstwem zabytków i interesujących miejsc.

1. Kościół św. Katarzyny

Fot. Artur Kowalczyk

To najstarszy kościół parafialny gdańskiego Starego Miasta, którego budowę zakończono w 1239 roku. W wieży znajduje się Muzeum Zegarów Wieżowych i zespół dzwonów wygrywających melodie.

Wewnątrz świątyni spoczywa ciało Jana Heweliusza, a dokładnie nad nim, na dachu budowli, zamontowany został najdokładniejszy na świecie zegar pulsarowy. Dokładny pomiar czasu oparty jest ta tętnieniu pulsarów, a tarcza zegara znajduje się w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

22 maja 2006 roku kościół uległ spaleniu. Doszczętnie spłonął dach świątyni, który ogień strawił w kilkanaście minut. Wciąż zbierane są datki na odbudowę, które można złożyć m.in. w świątyni.

2. Żuraw

Fot. Artur Kowalczyk

To największy i najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie. Można go podziwiać nad Mołtawą. Powstawał w latach 1442-44 i służył załadunkowi statków. Konstrukcja drewniana nie jest oryginalna, została odbudowana po wojnie.

3. Pomnik Poległych Stoczniowców

Fot. Artur Kowalczyk

Pomnik powstał w 1980 i został odsłonięty w grudniu, w 10 lat po tzw. masakrze na Wybrzeżu, ku uczczeniu pamięci stoczniowców. Strajkujący stoczniowcy zostali spacyfikowani przez milicję i wojsko, a pierwsze strzały padły w pobliżu miejsca postawienia pomnika.

Tuż obok znajduje się Europejskie Centrum Solidarności. Jego zadaniem jest upamiętnienie działalności Solidarności i współczesne działanie na rzecz sprawiedliwości społecznej.

4. Bazylika Mariacka

Fot. Artur Kowalczyk

To największa w Europie świątynia wykonana z cegły. Bazylika Mariacka to mówiąc ściślej Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budowana była etapami przez aż 159 lat, od 1343 do 28 lipca 1502 roku, kiedy to mistrz Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę sklepienia świątyni.

W środku znajdują się niezliczone dzieła sztuki, z których należy wymienić m.in. Piękną Madonnę Gdańską, Pietę, zegar astronomiczny, Tablice Dziesięciorga Przykazań, a także liczne ołtarze (m.in. Ołtarz Koronacji Marii, ołtarz św. Barbary).

5. Długi Targ

Fot. Shutterstock

To tutaj kupimy najpiękniejsze bursztyny w Polsce. Długi Targ wraz z ul. Długą to obowiązkowy punkt każdej wycieczki po Gdańsku. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Długi Targ był świadkiem aż tak różnorodnych fascynujących wydarzeń.

Stracono tu wielu heretyków, palono czarownice i karano złoczyńców. Ale jedynie tych pochodzących z zamożnych warstw społecznych. Biedniejsi tracili życie na Górze Szubieniczej i w pobliskiej Katowni.

Przy Długim Targu mieszkali najznamienitsi mieszczanie, bogaci urzędnicy, kupcy i patrycjusze. Jeździły tędy królewskie orszaki, co nie zmieniło jednak handlowego charakteru ulicy. Sprzedawano tu m.in. mięso i żywe prosięta – część traktu między ratuszem a Fontanną Neptuna nazywano Targiem Prosiąt.

6. Fontanna Neptuna

Fot. Shutterstock

Fontanna Neptuna stoi na Długim Targu, w najbardziej reprezentacyjnym miejscu miasta. Wkomponowuje się w wejście do Dworu Artusa, dawnego miejsca spotkań kupców, a w późniejszych latach giełdy. Neptun jest zwrócony przodem w kierunku kamienic, w których nocowali polscy królowie. Pierwotnie fontanna zasilana była wodą ze zbiornika znajdującego się na dachu ratusza. Konieczność napełniania go była uciążliwa, dlatego fontanna zaczęła działać bez przerwy dopiero w momencie, gdy pod Długim Targiem położono wodociąg.