Strona głównaTop 10Darmowe atrakcje Kazimierza Dolnego – 9 i pół propozycji

Darmowe atrakcje Kazimierza Dolnego – 9 i pół propozycji

Kazimierz Dolny to jedno z najpiękniejszych polskich miast i najbardziej przez Was uwielbianych. Całe miasteczko jest jednym wielkim urokliwym zabytkiem. Zobacz darmowe atrakcje Kazimierza Dolnego na wyciągnięcie ręki.

Zamek w Janowcu

darmowe atrakcje kazimierza dolnego bezpłatne atrakcje kazimierz dolny
Zamek w Janowcu. Fot. Shutterstock

To atrakcja Kazimierza Dolnego, choć położona w Janowcu, po drugiej stronie Wisły. Zamek jest oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, gdzie przeprawimy się promem przez rzekę. Normalnie wstęp tam kosztuje 12 zł. Dzień wolnego wstępu to wtorek, ale obowiązują rezerwacje. Wtedy można zwiedzać zarówno indywidualnie jak i grupowo.

Janowiecka forteca pochodzi z XVI wieku. To dawna siedziba rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Muzeum odnowiło tzw. Dom Północny, czyli rodzaj pałacu z XVI wieku. Z krużganków zamku można podziwiać piękną panoramę miasta. Na zamku w Janowcu zobaczymy także stodołę, spichlerz i dwór.

Rynek

Darmowe atrakcje Kazimierza Dolnego to także Rynek i okolice. Fot. Shutterstock
Darmowe atrakcje Kazimierza Dolnego to także Rynek i okolice. Fot. Shutterstock

Za wstęp na Rynek nikt nie będzie od nas pobierał opłat. Tam zobaczymy m.in. zabytkową studnię. Rynek stanowi atrakcję samą w sobie i jest najczęściej odwiedzanym miejscem w Kazimierzu. Tam po prostu prowadzą wszystkie najważniejsze uliczki. Zabytkowa zabudowa to idealny plener do zdjęć.

Piękne kamieniczki

darmowe atrakcje kazimierza dolnego bezpłatne atrakcje kazimierz dolny
Przed pięknymi kamienicami Przybyłów artyści wystawiają swoje obrazy. Fot. Shutterstock

Budynki przy Rynku i w jego okolicach to ciekawe atrakcje Kazimiera Dolnego i zasługują na szczególną uwagę. To m.in. widoczne na zdjęciu kamienice Przybyłów. Wyróżniają się pięknymi attykami i płaskorzeźbami oraz arkadowymi podcieniami. Mikołaj i Krzysztof Przybyłowie byli potentatami w handlu zbożem. Polecili, by fasady kamienic ozdobić podobiznami świętych noszących ich imiona. To właśnie pod kamienicami Przybyłów artyści często wystawiają swoje rękodzieło.

Darmowe atrakcje Kazimierza Dolnego – Dwa Brzegi

darmowe atrakcje kazimierza dolnego bezpłatne atrakcje kazimierz dolny
Kazimierz nad Wisłą. Fot. Shutterstock

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to wydarzenie, które obfituje w atrakcje, także darmowe. Podczas święta kinematografii Kazimierz Dolny zamienia się w filmowe miasteczko i najbardziej tętni życiem. Pokazy można oglądać na przełomie lipca i sierpnia. Program koncertów, wernisaży i debat z artystami oraz zasady odpłatności co roku są inne. Warto się z nimi zapoznać przed festiwalem i uczestniczyć w kulturalnym wydarzeniu, którym żyje całe miasto.

Darmowe atrakcje Kazimierza Dolnego – wąwozy

wąwozy kazmierz dolny darmowe atrakcje kazimierza dolnego
Wąwozy to popularne darmowe atrakcje Kazimierza Dolnego. Korzeniowy Dół jest zdumiewający. Fot. Shutterstock

Dookoła miasta znajdziemy liczne wąwozy: wąwóz Małachowskiego, wąwóz Niezabitowskich i najpiękniejszy oraz najbardziej dziwaczny Korzeniowy Dół z licznymi powykręcanymi korzeniami wystającymi z jego ścian. Te darmowe atrakcje Kazimierza Wielkiego są chętnie odwiedzane przez turystów. To przepiękne plenery do zdjęć. Wąwozy są pozostałościami po dawnych drogach, które wyżłobiły tunele w lessowym podłożu.

Cmentarz żydowski

darmowe atrakcje kazimierza dolnego bezpłatne atrakcje kazimierz dolny
Cmentarz żydowski w Kazimierzu Dolnym. Fot. Jolanta Wójcicka, Shutterstock

Cmentarz żydowski i ściana płaczu w Czerniawach upamiętniają historię Żydów w mieście. To jedna z najpiękniejszych nekropolii żydowskich w Polsce i jednocześnie miejsce zadumy nad historią. W Kazimierzu Dolnym żyła duża społeczność żydowska. Gdy nadeszła II wojna światowa cmentarz został doszczętnie zniszczony. Niemcy kazali wyrywać Żydom macewy i z płyt nagrobnych wybrukować podwórza przy więzieniu i siedzibie Gestapo, która mieściła się w klasztorze oo. reformatów. Ludzkie szczątki Niemcy mieli wywieźć na Górę Trzech Krzyży.

Likwidacja cmentarza jak i pognębienie całej społeczności żydowskiej są dziś upamiętnione za pomocą pomnika. Z płyt nagrobnych utworzono kazimierską ścianę płaczu, która pęka w środku: dzieląc się na część męską i kobiecą.

W Kazimierzu Dolnym zachował się przy Małym Rynku budynek dawnej synagogi, a na nim tablica z napisem: Ku czci trzech tysięcy polskich obywateli żydowskiej narodowości, dawnych mieszkańców Kazimierza Dolnego, zamordowanych przez okupanta hitlerowskiego w czasie II wojny światowej.

Kościół farny

darmowe atrakcje kazimierza dolnego bezpłatne atrakcje kazimierz dolny
Darmowe atrakcje Kazimierza Dolnego to też kościół farny. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja znajdziemy blisko Rynku. Posadowiony jest na wzniesieniu. Od XIV wieku był miejscem modlitw miejscowej ludności, choć oczywiście wyglądał wtedy inaczej. Jego wzniesienie zlecił Kazimierz Wielki. W środku można podziwiać przepiękne organy z XVII wieku, uznane za najstarsze w Polsce. Wciąż działają.

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Darmowe atrakcje Kazimierza Dolnego
Darmowe atrakcje Kazimierza Dolnego to także m.in. zamek, pod który da się podejść bezpłatnie. Fot. Anna Bartosiewicz, Shutterstock

W dniu swoich urodzin za darmo wejdziemy do zamku w Kazimierzu Dolnym, który ufundował Kazimierz Wielki. Dziś to tylko ruiny. Zamkiem zarządzali możnowładcy, w tym Czartoryscy. Zachował swoje funkcje obronne nawet po pożarze w 1663 roku. Po wojnie zamek udostępniono turystom jako trwałą ruinę.

Jeśli akurat nie mamy urodzin, nie jesteśmy dzieckiem do lat 7, osobą niepełnosprawną, mieszkańcem gminy Kazimierz Dolny lub przewodnikiem turystycznym, musimy zapłacić. Cena wstępu nie jest jednak wysoka: to tylko 5 zł.

Kazimierz Dolny – klasztor oo. reformatów

Kazimierz Dolny. Fot. Shutterstock

By zobaczyć darmowe atrakcje Kazimierza Dolnego nie trzeba się oddalać od Rynku. W pobliżu stoi Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i klasztor reformatów. Zobaczymy tam m.in. obraz Zwiastowania z 1591 roku, w którym to roku kościół został konsekrowany. W sanktuarium odbywają się msze.

Góra Trzech Krzyży

darmowe atrakcje kazimierza dolnego
Darmowe atrakcje Kazimierza Dolnego za na nami: natomiast na Górze Trzech Krzyży pobierana jest tak symboliczna opłata, zdecydowaliśmy się umieścić ją w zestawieniu. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Na koniec nasze „pół” atrakcji na liście darmowych. By wspiąć się na górę Trzech Krzyży trzeba zapłacić 2 zł. Jest to jednak tak symboliczna opłata, że zdecydowaliśmy się ją umieścić w naszym zestawieniu.

Góra Trzech Krzyży wznosi się nad Kazimierzem Dolnym i roztacza się stąd piękny widok na całe miasto. Gdy pokonamy kamienne schody, naszym oczom ukażą się trzy krucyfiksy wzniesione tam w 1708 roku dla upamiętnienia epidemii cholery.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE