Strona głównaTop 10Olsztyn – atrakcje dawnego grodu w zakolu Łyny (Top 12)

Olsztyn – atrakcje dawnego grodu w zakolu Łyny (Top 12)

Olsztyn jest jednym z najmniej docenianych miast wojewódzkich, tymczasem może być to ciekawy cel turystycznych wycieczek. Podczas wypadu na Warmię warto tu zajrzeć i poznać atrakcje Olsztyna. Oto te najciekawsze, w tym druga najwyższa konstrukcja w Polsce.

Nowy Ratusz w Olsztynie

Nowy Ratusz w Olsztynie. Fot. Martyn Janula, Shutterstock

Władze miasta urzędują tu od 1915 roku, czyli od ukończeniu budowy obiektu. Wcześniej w tym miejscu stał kościół. Jedną z atrakcji Olsztyna jest hejnał z ratuszowej wieży odgrywany od 2009 r. na stałe. Hymnem Olsztyna jest utwór O Warmio moja miła, czyli Hymn warmiński. Powstał w 1920 jako pieść, która wygrała w plebiscycie.

Czytaj także: Hejnały w Polsce – zdziwisz się jak ich wiele (Top 13)

Bazylika konkatedralna św. Jakuba w Olsztynie

Bazylika konkatedralna w Olsztynie. Fot. Shutterstock

Historia tego budynku sięga XIV wieku. Ta gotycka świątynia co ciekawe nie była orientowana, czyli stawiana wzdłuż osi wschód-zachód z nawami bocznymi w osi północ-południe jak znaczna część kościołów, ale zwrócona w stronę Rzymu.

Do ciekawego zdarzenia doszło w 1807 roku, kiedy to podczas wojen napoleońskich francuscy żołnierze zamknęli w kościele 1,5 tys. rosyjskich jeńców, a ci spalili niemal całe wyposażenie kościoła, by móc się ogrzać. W II połowie XIX wieku budowli groziło zawalenie i wtedy wykonano szeroko zakrojony remont. Niedługo po nim w kościele wybuchł wielki pożar. Dziś warto podziwiać tu przede wszystkim piękny tryptyk z XVI wieku.

Amfiteatr w Olsztynie

Amfiteatr w Olsztynie. Fot. Shutterstock

Amfiteatr im. Czesława Niemena w Olsztynie znajduje się blisko zamku, w miejscu dawnej fosy. Został otwarty na nowo w 2008 r. Odbywają się tam różne wydarzenia kulturalne, ale z powodu braku odpowiedniego zaplecza technicznego głównie są to kameralne koncerty. Atrakcja ma zostać dofinansowana.

Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie. Fot. Shutterstock

W Olsztynie znajduje się zamek kapituły warmińskiej. Warownia stała w zakolu Łyny od około 1334 r. i pierwotnie była drewniana, ale dość szybko została zastąpiona murowaną. Pełniła też funkcje obronne. W zamku mieszkał Mikołaj Kopernik, a w dodatku administrował tu dobrami kapituły warmińskiej – przebywał także w zamku w Lidzbarku Warmińskim. Obie warownie dzieli godzina drogi i warto odwiedzić jedną i drugą. Zamek w Olsztynie można zwiedzić w cenach: 12 zł za bilet normalny, 8 zł za ulgowy. Nie należy go mylić z zamkiem Olsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w woj. śląskim.

Czytaj też: Zamek Olsztyn na Warmii? Wizz Air się pomylił

Stary Ratusz w Olsztynie

Stary Ratusz w Olsztynie. Fot. Shutterstock

Zanim władze przeniosły się do Nowego Ratusza, administrowały w Starym Ratuszu przy Rynku Starego Miasta. Pierwotnie stała tam gotycka, wielokrotnie przebudowywana budowla, która ostatecznie została spalona. Nowy gmach zrekonstruowano w XX wieku w stylu barokowym. Można tam oglądać ciekawe zegary słoneczne. Dziś wewnątrz mieści się biblioteka.

Galeria Warmińska

Galeria Warmińska w Olsztynie. Fot. Shutterstock

Wiemy, że nie każdy z Was lubi zabytki i czasami pytacie o nowsze atrakcje Olsztyna. Przy ul. Tuwima znajduje się Galeria Warmińska, największy obiekt handlowy miasta. Są tam różne sklepy, restauracje i kino. Obiekt otwarto w 2014 r. i warto obok niego chociaż przejechać, by zobaczyć bardzo ciekawie wyglądające fasady.

Skansen w Olsztynku

Skansen w Olsztynku. Fot. Pixabay

Olsztynek to oczywiście nie Olsztyn, ale znajduje się od niego w dość bliskiej odległości, bo nieco ponad 20 minut drogi z centrum miasta. To właśnie tam można podziwiać wspaniałą atrakcję jaką jest Muzeum Budownictwa Ludowego i Park Etnograficzny w Olsztynku. Przy ul. Leśnej można podziwiać wiele eksponatów wiejskiej architektury drewnianej. Znajduje się tu m. in. zagroda biedniacka z Mazur, karczma oraz piękne drewniane wiatraki. Są także zwierzęta: koniki polskie, owce skudde, czy kury gołoszyjki.

Zamek w Olsztynku

Zamek w Olsztynku. Fot. Shutterstock

Zamek w Olsztynku to XIV-wieczna twierdza krzyżacka. Nie była jednak siedzibą komtura ani klasztorem. Jej zadaniem była obrona szlaku handlowego. Ściągano tam też cła. W 1410 r. Władysław Jagiełło wraz ze swoimi wojskami przejął zamek. W połowie XIX w. budynek przekształcono na gimnazjum. Co ciekawe, jego uczniem był m.in. Emil Behring – pierwszy laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Obecnie funkcjonuje tam zespół szkół.

Planetarium w Olsztynie

Planetarium w Olsztynie. CC BY-SA 3.0

Jest to drugie co do wielkości planetarium w Polsce. Jego kopuła ma 15 m średnicy, a pokaz może oglądać jednocześnie 200 osób. Obiekt zbudowano na 500-lecie urodzin Kopernika pod nazwą Planetarium Lotów Kosmicznych. Znajduje się tam też obserwatorium i biblioteka astronomiczna. Cennik: Bilety na pokaz do planetarium sprzedawane są w cenach 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy), a na niektóre seanse za 9 zł.

Olsztyn atrakcje – maszt radiowy

Maszt w Olsztynie
Maszt w Olsztynie. Fot. Pixabay

Maszty radiowe są najwyższymi konstrukcjami w Polsce, a jeden z nich to maszt RTCN w Olsztynie. Jest drugą co do wysokości konstrukcją w Polsce. Ma dokładnie 356,5 metra. Od 1969 roku wznosi się tuż obok poligonu wojskowego w Olsztynie. Nadaje multipleksy telewizji cyfrowej, a także wiele programów radiowych. Obecnie przewyższa go jedynie maszt w Mysłowicach.

Czytaj także: Najwyższe konstrukcje w Polsce – te maszty radiowe mają ponad 320 m! (Top 9 + bonus)

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Olsztyn atrakcje: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Fot. Shutterstock

We wspomnianym wcześniej zamku kapituły warmińskiej, znajduje się Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Działa od 1921 r. i gromadzi liczne zbiory historyczne, m.in. archeologiczne, numizmatyczne i rzemiosła artystycznego. Warto zobaczyć jeden z najcenniejszych eksponatów muzeum, czyli doświadczalną tablica z 1517 roku, własnoręcznie wykonaną przez Kopernika. Została powieszona na krużganku. W muzealnej bibliotece przechowywane są liczne starodruki oraz jedyny w Polsce inkunabuł medyczny z biblioteki wybitnego polskiego astronoma (inkunabułami nazywa się pierwsze druki). Bilety normalne kosztują 12 zł, a ulgowe 8 zł.

Brama Górna w Olsztynie

Brama Górna, inaczej Brama Wysoka w Olsztynie. Fot. Ewelina Salutzka, CC BY-SA 3.0

Brama Górna w Olsztynie powstała w XIV wieku i miała wtedy formę barbakanu. Przechodziła kilka przebudów, w tym w XV wieku. Nazywana jest też Wysoką Bramą. To element dawnych murów obronnych i to jeden z lepiej zachowanych. Miasto położone w zakolu rzeki Łyny było naturalnie chronione, ale otaczała je też fosa i właśnie mury miejskie.

A Wam które atrakcje Olsztyna przypadły do gustu najbardziej?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE