Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, kiedy spotykamy się z rodziną, zasiadamy do wieczerzy wigilijnej i śpiewamy kolędy. Równie magiczny jest czas poprzedzający święta. W ten wyjątkowy nastrój wprowadzają nas także jarmarki bożonarodzeniowe. Niektóre z nich ruszają już w tym tygodniu. Kolorowe kramy mienią się choinkowymi ozdobami, pachną smakowitymi piernikami i pełne są oryginalnych prezentów. Jeśli macie ochotę poczuć tę wyjątkową magię świąt to przedstawiamy Wam najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce.

1. Wrocław

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Fot. Pianoforte Agencja Artystyczna – www.jarmarkbozonarodzeniowy.com (2)

Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy przez 12 lat swojego istnienia zyskał miano jednego z najpiękniejszych w Europie. Czym wyróżnia się on na tle innych jarmarków w Polsce? Przede wszystkim bajkową scenerią, w której zadbano o każdy szczegół oraz różnorodnością wystawców i kulinariów z całego świata.

W tym roku na odwiedzających czekają niespotykane wcześniej wyroby. Znajdziecie tu m.in. biżuterię i ozdoby z Afryki, łapacze snów z Peru czy marsylskie mydła. Na jarmarku oprócz grzanego wina i aromatycznych pierników będziecie mieli okazję posmakować włoskich wędlin i serów, francuskich naleśników, węgierskich kołaczy czy hiszpańskich churros z czekoladą. Dla miłośników polskiej kuchni nie zabraknie także smakowitości z różnych regionów naszego kraju.

Także dla dzieci przygotowano moc atrakcji, dzięki którym uśmiech zawita na ich buziach. W Bajkowym Lasku, na najmłodszych odwiedzających czekać będą przepiękne bajki. Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka czy też Pinokio przeniosą dzieci do niezwykłego świata baśni. Nie zabraknie także Świętego Mikołaja z reniferem Rudolfem, Krainy Krasnali, karuzeli oraz malowania bombek.

Na Plac Solny zawitał piękny domek z tarasem widokowym, gdzie będzie można skosztować gorących napojów, podziwiając jednocześnie panoramę Jarmarku Bożonarodzeniowego. Jak co roku pojawi się Zimowy Labirynt, a każdy kto spróbuje przez niego przejść, przeżyje niezapomnianą przygodę. W jednym z domków najmłodsi odwiedzający Jarmark będą mogli wykonać własny odlew dłoni woskowej.

Kiedy?

 • 19 listopada – 31 grudnia
 • codziennie w godzinach 10-21

Gdzie?

 • Rynek we Wrocławiu
 • ul. Świdnicka
 • ul. Oławska
 • plac Solny

2. Warszawa

Warszawa, Stare Miasto. Fot. Shutterstock

Przestrzeń Barbakanu po raz kolejny stanie się tłem świątecznych doznań. Pośród pachnących choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników na odwiedzających czekają liczne atrakcje. Będzie pachnieć świątecznymi drzewkami, aromatem grzanego wina oraz tradycyjnymi świątecznymi potrawami.

Znajdzie się też coś dla całej rodziny! Na Rynku Starego Miasta wokół Pomnika Syrenki ponownie pojawi się lodowisko, na którym będzie można się poślizgać w świątecznej scenerii. Nie zabraknie też kolorowo zdobionych drewnianych stoisk oferujących upominki dla najbliższych, polskich potraw i wyrobów, przetworów oraz gorących aromatycznych herbat i innych grzanych napojów.

Dla najmłodszych (i nie tylko) znajdą się czekoladowe wyroby o oryginalnych kształtach np. śrub czy młotka oraz tradycyjne pachnące korzennie pierniczki. Także dla dzieci przygotowano w tym roku Domek Mikołaja oraz maskotkę jarmarku, z którą można będzie zrobić sobie zdjęcie.

Kiedy?

 • 26 listopada 2021 – 6 stycznia 2022
 • niedziela – czwartek: w godz. 11-20
 • piątek – sobota: 11-21:30
 • 25, 26, 31.12.2021 i 01.01.2022 sprzedaż w godzinach 11:00 – 21:30

Gdzie?

 • Barbakan, wokół Kolumny Zygmunta i Rynek Starego Miasta
  ul. Nowomiejska 15/17
  05-077 Warszawa

3. Gdańsk – jarmarki bożonarodzeniowe

Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku na Targu Węglowym. Fot. Shutterstock

Jak można w trzech słowach opisać jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku? Anielski, czekoladowy i cynamonowy. Jak co roku od 25 lat na Targu Węglowym poczujemy unoszące się w powietrzu aromaty wypieków, czekoladowych smakołyków i grzanego wina. Oprócz doznań smakowych i zapachowych na odwiedzających czaka duża ilość atrakcji.

Przy okazji można skorzystać z AmberSky (znajduje się na Ołowiance) – koła widokowego, które mierzy 50 metrów wysokości, z którego można podziwiać panoramę jarmarku i miasta. Bilet normalny kosztuje 32 zł, zaś bilet ulgowy 22 zł (dzieci do 1,40 m wzrostu).

Klimat tworzyć będą także trójwymiarowe iluminacje: bomki giganty, dwie bramy wejściowe, drzewa ledowe i Zaczarowana Kareta. Przepięknie podświetlone miejsca znajdziecie w Parku Oliwskim, gdzie po rzece pływać będą przystrojone łódki, na Placu Kobzdeja, Zielonym Moście, w Parku Oruńskim i Parku Regana. Na odwiedzających przygotowano także spektakle teatralne Gdańskie Anioły. Tradycyjnie nie zabraknie oczywiście Świętego Mikołaja, Wigilii oraz wielu pachnących lasem choinek.

Organizatorzy przewidzieli w tym roku wiele ekscytujących nowości jak chociażby Symulator lotu sań św. Mikołaja, nowe orientalne dania, czarodziejska ciuchcia czy też nowa karuzela. Ci którzy mieli okazję być tutaj w ubiegłych latach, z pewnością liczą na spotkanie z łosiem Luckiem, którego w tym roku również znajdziecie w bardzo lubianym Łosiowym Zakątku.

Kiedy?

 • 19 listopada – 24 grudnia 2021 r.
 • codziennie od godziny 12 do 20

Gdzie?

 • Targ Węglowy w Gdańsku

4. Kraków

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy. Fot. Anton Gvozdikov, Shutterstock

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie wpisał się w przedświąteczny pejzaż centrum miasta. Na Starym Rynku sprzedawane są wyroby z całego świata, dekoracje, upominki i oczywiście grzaniec galicyjski. Miłośnicy dobrej kuchni znajdują wiele świątecznych potraw takich jak: pierogi, barszcz czy tradycyjne pierniki. Dla odwiedzających przygotowano m.in. liczne koncerty, prezentacje różnych regionów Polski i Europy, Konkurs Szopek Krakowskich, spotkanie ze Świętym Mikołajem czy wspólne kolędowanie.

Kiedy?

 • 26 listopada – 26 grudnia
 • w tym roku Jarmark zostanie przedłużony od 27 grudnia do 2 stycznia 2022.
 • od godz.10

Gdzie?

 • Rynek Główny w Krakowie od strony Kościoła Św. Wojciecha.

5. Poznań

Jarmark Bożonarodzeniowy w Poznaniu. Fot. Shutterstock (7)

Wymieniając jarmarki bożonarodzeniowe nie sposób pominąć tradycyjnego Poznańskiego Betlejem. Już od soboty 20 listopada na placu Wolności będzie czuć magię świąt. Jak przystało na jarmark bożonarodzeniowy, stanie tutaj wspaniała choinka i dominować będą pięknie ozdobione stragany oferujące prezenty, ozdoby świąteczne, rękodzieło oraz różnorodne przysmaki. Główną atrakcją dla odwiedzających jest 33-metrowy diabelski młyn. Bilety kosztują: normalny 20 zł, bilet dla dziecka 15 zł. Posiadacze Karty Dużej Rodziny i Poznańskiej złotej kraty mogą liczyć na zniżkę.

W Parku Kasprowicza przy Arenie największym wydarzeniem będzie Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej. Poznań Ice Festival odbędzie się w tym roku w dniach 10-19 grudnia. Jeśli macie ochotę zobaczyć jak z lodowych brył powstają prawdziwe arcydzieła, to koniecznie zaplanujcie drugi weekend grudnia właśnie w Poznaniu.

Ze względu na pandemię nie odbędzie się Parada Świątecznej, ale za to nie zabraknie uroczystego rozświetlenia Choinki Miejskiej czy Świątecznego Silent Disco (18 grudnia o g.18 na placu Wolności).

Uroczyste rozpoczęcie Betlejem Poznańskiego zaplanowane jest 20 listopada o godz. 17 na Placu Wolności. Nie może was tam zabraknąć!

Kiedy i gdzie?

 • Plac Wolności: 20 listopada – 26 grudnia od 11 do 21
 • Rynek Łazarski: 4 – 19 grudnia od 11 do 21
 • Park Kasprowicza Arena: 10-19 grudnia

6. Toruń

Jarmark Bożonarodzeniowy w Toruniu. Fot. Shevchenko Andrey, Shutterstock

Toruński jarmark bożonarodzeniowy zagości na Rynku Staromiejskim. To tam na mieszkańców i turystów czekać będą najlepszej jakości kulinarne przysmaki, gwiazdkowe upominki, rozgrzewające wino i wyjątkowe potrawy przygotowane przez toruńskich restauratorów. Nie zabraknie także wystawców sprzedających świąteczne rękodzieło. Jak przystało na stolicę piernika nie zabraknie atrakcji z nim związanych. Dla najmłodszych przygotowane zostanie miejsce, gdzie samodzielnie przygotować będzie można te świąteczne wypieki oraz dzieci poznają smak toruńskich specjałów.

Kiedy?

 • 27 listopada – 21 grudnia
 • poniedziałek – środa: 10–20
 • czwartek – piątek: 10–21
 • sobota: 10–22
 • niedziela: 10–20

Gdzie?

 • Rynek Staromiejski w Toruniu

7. Katowice

Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach. Fot. Velishchuk Yevhen, Shutterstock

Na Rynku w Katowicach także zagości świąteczna atmosfera. Oświetlone, drewniane kramy przyciągać będą różnorodnymi produktami. Znajdziemy tu ręcznie zdobione bombki, szopki, dekoracje i inne rękodzieło idealne na świąteczne prezenty. Dla osób spragnionych pysznych doznań kulinarnych czekają pięknie zdobione pierniki, owoce w czekoladzie, grzane wino i piwo oraz pitne miody. Podczas jarmarku odbywać się będą liczne koncerty i świąteczne parady. Na najmłodszych czekać będzie oczywiście Święty Mikołaj.

Kiedy?

 • 19 listopada – 23 grudnia
 • codziennie od godz. 11

Gdzie?

 • Rynek w Katowicach

Jakie są Wasze ulubione jarmarki bożonarodzeniowe?

8. Bydgoszcz

Od kilku lat także Bydgoszcz dołączyła do grona miast z najpiękniejszymi jarmarkami bożonarodzeniowymi. Tegoroczne świetlne dekoracje, różnorodność wystawców i wspaniałe atrakcje dla małych i dużych sprawiają, że bydgoski jarmark może stać się jednym z najpiękniejszych w Polsce. W tym roku na odwiedzających czeka blisko 140 godzin muzyki na żywo, zimowe wesołe miasteczko i mikołajkowa niespodzianka dla najmłodszych. Nie zabraknie również straganów, gdzie wystawcy sprzedawać będą lokalne produkty, rękodzieło, świąteczne ozdoby, prezenty oraz różnorodne przysmaki. Tegoroczną nowością będzie współpraca z restauratorami, którzy przed swoimi lokalami sprzedawać będą specjalnie przygotowane dania i rozgrzewające napoje.

Z myślą o najmłodszych odwiedzających przygotowano wiele atrakcji. Na placu Teatralnym stanie koło widokowe. Pojawią się też mniejsze i większe roller coastery. Dodatkową atrakcją będzie stuletnia karuzela wenecka. Wielkie otwarcie stoisk 20 listopada o godzinie 12:00. Oficjalne rozświetlenie choinki i innych iluminacji o godzinie 16:30 na Starym Rynku.

Kiedy?

 • 20 listopada – 23 grudnia
 • codziennie od godz. 12.00 do 21.00

Gdzie?

 • Stary Rynek
 • ul. Mostowa
 • Plac Teatralny