Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, kiedy spotykamy się z rodziną, zasiadamy do wieczerzy wigilijnej i śpiewamy kolędy. Równie magiczny jest czas poprzedzający święta. W ten wyjątkowy nastrój wprowadzają nas także jarmarki bożonarodzeniowe. Niektóre z nich ruszają już w listopadzie. Kolorowe kramy mienią się choinkowymi ozdobami, pachną smakowitymi piernikami i pełne są oryginalnych prezentów. Jeśli macie ochotę poczuć tę wyjątkową magię świąt to przedstawiamy Wam najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce.

1. Wrocław

blank
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Fot. Materiały prasowe organizatora wrocławskiego jarmarku (2)

Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy przez 11 lat swojego istnienia zyskał miano jednego z najpiękniejszych w Europie. Czym wyróżnia się on na tle innych jarmarków w Polsce? Przede wszystkim bajkową scenerią, w której zadbano o każdy szczegół oraz różnorodnością wystawców i kulinariów z całego świata.

W tym roku na odwiedzających czekają niespotykane wcześniej wyroby. Znajdziecie tu m.in. biżuterię i ozdoby z Afryki, łapacze snów z Peru czy marsylskie mydła. Na jarmarku oprócz grzanego wina i aromatycznych pierników będziecie mieli okazję posmakować włoskich wędlin i serów, francuskich naleśników, węgierskich kołaczy czy hiszpańskich churros z czekoladą. Dla miłośników polskiej kuchni nie zabraknie także smakowitości z różnych regionów naszego kraju.

Także dla dzieci przygotowano moc atrakcji, dzięki którym uśmiech zawita na ich buziach. W Bajkowym Lasku, na najmłodszych odwiedzających czekać będą przepiękne bajki. Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka czy też Pinokio przeniosą dzieci do niezwykłego świata baśni. Nie zabraknie także Świętego Mikołaja z reniferem Rudolfem, Krainy Krasnali, karuzeli oraz malowania bombek.

Na Plac Solny zawitał piękny domek z tarasem widokowym, gdzie będzie można skosztować gorących napojów, podziwiając jednocześnie panoramę Jarmarku Bożonarodzeniowego. Jak co roku pojawi się Zimowy Labirynt, a każdy kto spróbuje przez niego przejść, przeżyje niezapomnianą przygodę. W jednym z domków najmłodsi odwiedzający Jarmark będą mogli wykonać własny odlew dłoni woskowej.

Kiedy?

 • 22 listopada – 31 grudnia
 • codziennie w godzinach 10-21

Gdzie?

 • Rynek we Wrocławiu
 • ul. Świdnicka
 • ul. Oławska
 • plac Solny

2. Warszawa

blank

Przestrzeń Barbakanu po raz kolejny stanie się tłem świątecznych doznań. Pośród pachnących choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników na odwiedzających czekają liczne atrakcje. Będzie pachnieć świątecznymi drzewkami, aromatem grzanego wina oraz tradycyjnymi świątecznymi potrawami.

Znajdzie się też coś dla całej rodziny! Na Rynku Starego Miasta wokół Pomnika Syrenki ponownie pojawi się lodowisko, na którym będzie można się poślizgać w świątecznej scenerii. Nie zabraknie też kolorowo zdobionych drewnianych stoisk oferujących upominki dla najbliższych, polskich potraw i wyrobów, przetworów oraz gorących aromatycznych herbat i innych grzanych napojów.

Dla najmłodszych (i nie tylko) znajdą się czekoladowe wyroby o oryginalnych kształtach np. śrub czy młotka oraz tradycyjne pachnące korzennie pierniczki. Także dla dzieci przygotowano w tym roku Domek Mikołaja oraz maskotkę jarmarku, z którą można będzie zrobić sobie zdjęcie.

Kiedy?

 • 23 listopada 2019 – 6 stycznia 2020
 • niedziela – czwartek: w godz. 11-20
 • piątek – sobota: 11-21
 • 25 i 26.12.2019 sprzedaż w godzinach 12:00 – 21:30
 • 31 i 01.01.2020 sprzedaż w godzinach 11:00 – 20:00

Gdzie?

 • Barbakan
  ul. Nowomiejska 15/17
  05-077 Warszawa

3. Gdańsk

blank

Jak można w trzech słowach opisać jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku? Anielski, czekoladowy i cynamonowy. Jak co roku od 24 lat na Targu Węglowym poczujemy unoszące się w powietrzu aromaty wypieków, czekoladowych smakołyków i grzanego wina. Oprócz doznań smakowych i zapachowych na odwiedzających czaka duża ilość atrakcji.

Przy okazji można skorzystać z AmberSky (znajduje się na Ołowiance) – koła widokowego, które mierzy 50 metrów wysokości, z którego można podziwiać panoramę jarmarku i miasta. Bilet normalny kosztuje 28 zł, zaś bilet ulgowy 18 zł (dzieci do 1,40 m wzrostu).

Klimat tworzyć będą także trójwymiarowe iluminacje: bomki giganty, dwie bramy wejściowe, drzewa ledowe i Zaczarowana Kareta. Na odwiedzających przygotowano także spektakle teatralne Gdańskie Anioły. Tradycyjnie nie zabraknie oczywiście Świętego Mikołaja, Wigilii oraz wielu pachnących lasem choinek.

Kiedy?

 • 23 listopada – 1 stycznia 2020 r.
 • codziennie od 11 do 20 (w weekend do 21)

Gdzie?

 • Targ Węglowy w Gdańsku

4. Kraków

blank
Krakowski jarmark bożonarodzeniowy. Fot. Anton Gvozdikov, Shutterstock

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie wpisał się w przedświąteczny pejzaż centrum miasta. Na Starym Rynku sprzedawane są wyroby z całego świata, dekoracje, upominki i oczywiście grzaniec galicyjski. Miłośnicy dobrej kuchni znajdują wiele świątecznych potraw takich jak: pierogi, barszcz czy tradycyjne pierniki. Dla odwiedzających przygotowano m.in. liczne koncerty, prezentacje różnych regionów Polski i Europy, Konkurs Szopek Krakowskich, spotkanie ze Świętym Mikołajem czy wspólne kolędowanie.

Kiedy?

 • 29 listopada – 26 grudnia
 • od godz.10

Gdzie?

 • Rynek Główny w Krakowie

5. Poznań

blank
Jarmark Bożonarodzeniowy w Pozaniu fot. Shutterstock (7)

Wymieniając jarmarki bożonarodzeniowe nie sposób pominąć tradycyjnego Poznańskiego Betlejem. Już od soboty 16 listopada na placu Wolności czuć magię świąt. Jak przystało na jarmark bożonarodzeniowy, dominują pięknie ozdobione stragany oferujące prezenty, ozdoby świąteczne, rękodzieło oraz różnorodne przysmaki. Główną atrakcją przygotowaną dla odwiedzających jest 33-metrowy diabelski młyn.

Na Starym Rynku w Poznaniu największym wydarzeniem będzie Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej. Poznań Ice Festival odbędzie się w tym roku w dniach 7-8 grudnia. Jeśli macie ochotę zobaczyć jak z lodowych brył powstają prawdziwe arcydzieła, to koniecznie zaplanujcie drugi weekend grudnia właśnie w Poznaniu.

Kiedy?

 • plac Wolności: 16 listopada – 22 grudnia od 11 do 21
 • Stary Rynek: 1 – 21 grudnia od 11 do 21

Gdzie?

 • plac Wolności i Stary Rynek w Poznaniu

6. Toruń

blank
Jarmark Bożonarodzeniowy w Toruniu. Fot. Shevchenko Andrey, Shutterstock

Toruński jarmark bożonarodzeniowy zagości na Rynku Staromiejskim. To tam na mieszkańców i turystów czekać będą najlepszej jakości kulinarne przysmaki, gwiazdkowe upominki, rozgrzewające wino i wyjątkowe potrawy przygotowane przez toruńskich restauratorów. Nie zabranie także wystawców sprzedających świąteczne rękodzieło. Jak przystało na stolicę piernika nie zabraknie atrakcji z nimi związanych. Dla najmłodszych przygotowane zostanie miejsce, gdzie samodzielnie przygotować będzie można te świąteczne wypieki oraz dzieci poznają smak toruńskich specjałów.

Kiedy?

 • 29 listopada – 22 grudnia
 • niedziela – czwartek: 11–18
 • piątek – sobota: 11–21

Gdzie?

 • Rynek Staromiejski w Toruniu

7. Katowice

blank
Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach. Fot. Velishchuk Yevhen, Shutterstock

Na Rynku w Katowicach także zagości świąteczna atmosfera. Oświetlone, drewniane kramy przyciągać będą różnorodnymi produktami. Znajdziemy tu ręcznie zdobione bombki, szopki, dekoracje i inne rękodzieło idealne na świąteczne prezenty. Dla osób spragnionych pysznych doznań kulinarnych czekają pięknie zdobione pierniki, owoce w czekoladzie, grzane wino i piwo oraz pitne miody. Podczas jarmarku odbywać się będą liczne koncerty i świąteczne parady. Na najmłodszych czekać będzie oczywiście Święty Mikołaj.

Kiedy?

 • 24 listopada – 23 grudnia
 • poniedziałek – czwartek od godz. 10. do 20.
 • piątek, sobota, niedziela – od godz. 10. do 21.

Gdzie?

 • Rynek w Katowicach

Jakie są Wasze ulubione jarmarki bożonarodzeniowe?

Poprzedni artykułKalwaria Zebrzydowska – ukochane dróżki Jana Pawła II
Następny artykułZłoto Wrocławia – gdzieś w Sudetach leży wielki skarb
blank
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.