Zastanawiacie się gdzie warto się wybrać na narty w Tatrach? mamy dla Was gotowe rozwiązanie. Tylko najlepsze stoki i sprawdzone miejsca, w których będziecie mogli poszusować. Tatry i Podhale to doskonałe miejsce do uprawiania sportów zimowych.

1. Małe Ciche

Małe Ciche, fot. Shutterstock

Jeszcze kilkanaście lat temu Małe Ciche było niewielką wsią u podnóża Tatr, w której toczyło się powolne życie z dala od tłumu turystów. W 2005 roku oddano tu do użytku stację narciarską, a do miejscowości zaczęło przyjeżdżać coraz więcej osób. W Małym Cichym znajduje się pięć tras zjazdowych o niskim stopniu trudności. Można tu skorzystać z wyciągów krzesełkowych i talerzykowych. Przepustowość stoku wynosi 6600 osób na godzinę.

2. Białka Tatrzańska

blank
Białka Tatrzańska, fot. mikos83, Shutterstock

Wiele osób na narty w Tatrach wybiera właśnie Białkę Tatrzańską. Słusznie, bo to jedna z lepiej przygotowanych do sezonu zimowego miejscowość w Polsce. W Białce znajduje się kilka ośrodków narciarskich. Największy to Kotelnica Białczańska, który oferuje gościom trasy o łącznej długości ponad 14 kilometrów. Można tu skorzystać z jednego z 10 wyciągów, 15 tras narciarskich o dwóch stopniach trudności oraz pięciu tras biegowych. Przepustowość tego stoku to prawie 20 000 osób na godzinę.

To jednak nie jedyny dostępny ośrodek w Białce Tatrzańskiej. Warto zapoznać się z ofertą pozostałych – Kaniówki, wyciągu narciarskiego Bania oraz wyciągu narciarskiego U Kuruca.

3. Witów

blank
Witów to dobre miejsce do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego, fot. gubernat, Shutterstock

Stacja narciarska w Witowie jest zdecydowanie bardziej kameralna niż poprzednie. Przepustowość tego stoku to około 1 120 osób na godzinę. Do dyspozycji są dwa wyciągi i dwie trasy zjazdowe. W Witowie jest miejsce dla najmłodszych narciarzy, czyli trasa zielona o niskim stopniu trudności i długości około 120 metrów. Na terenie ośrodka funkcjonuje szkoła narciarstwa i snowboardu Jagny Marczułajtis – znanej polskiej snowboardzistki. Dostępne trasy zjazdowe mają w sumie około 1120 metrów długości.

4. Polana Szymoszkowa

blank
Polana Szymoszkowa, fot. Shutterstock

Polana Szymoszkowa to nie tylko ośrodek narciarski. Znajduje się tu również kąpielisko geotermalne. Stacja narciarska położona jest na południowym zboczu Gubałówki i działa z powodzeniem od 1994 roku. Do dyspozycji są tu dwa wyciągi krzesełkowe o łącznej przepustowości 5000 osób na godzinę. Całkowita długość tras to 1,7 km. Jedna jest przeznaczona dla początkujących oraz dzieci. Jeśli wybieracie się na narty w Tatrach to Polana Szymoszkowa może być doskonałym wyborem.

5. Narty w Tatrach – Zakopane i okolice

kasprowy wierch
Kasprowy Wierch, fot. Shutterstock

Narty w Tatrach? Oczywiście Zakopane! W okolicach zimowej stolicy Polski powstało wiele ciekawych ośrodków narciarskich. Oprócz Polany Szymoszkowej należy tu wymienić Kasprowy Wierch, Harendę, Gubałówkę a także Nosal. Czekają tam na Was trasy o różnym stopniu trudności, dostosowane są również dla najmłodszych narciarzy.

Widoczny na zdjęciu Kasprowy Wierch to jeden z ciekawszych stoków. Jest to najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce często nazywany najpopularniejszym w kraju. To jednak nie miejsce dla amatorów. Tutejsze trasy są przeznaczone dla osób, które mają doświadczenie w sportach zimowych – dwie są oznaczone jako bardzo trudne (czarne), trzy jako trudne (czerwone). Całkowita długość tras na Kasprowym Wierchu to 16,5 km.

6. Bukowina Tatrzańska

blank
Bukowina Tatrzańska, zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock

Bukowina Tatrzańska to dużo ośrodek wypoczynkowy, który już w dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonował z powodzeniem jako miejscowość turystyczna. Dziś można tu skorzystać z bogatej oferty noclegowej oraz mniejszych i większych wyciągów narciarskich. Godne polecenia są przede wszystkim stacja narciarska Turnia oraz Rusiń-ski. Pierwsza dysponuje jednym wyciągiem krzesełkowym i trasą o długości 500 metrów. Drugi ośrodek jest znacznie większy i oferuje aż pięć wyciągów (krzesełkowych, talerzykowych oraz bezpodporowy, czyli wyrwirączkę), a także sześć tras o różnych stopniach trudności.

7. Murzasichle

blank
Mniejsze miejscowości są również doskonałym wyborem na zimowy wyjazd. Jeśli nie ma tam wielkich stoków, zawsze możemy wybrać się na biegówki. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock

Jeśli tłumy i kolejki nie są dla Was, zainteresuje Was zimowa oferta Murzasichla. Na narty w Tatrach nie musimy się wybierać do wielkich miejscowości, te bardziej kameralne sprawdzają się równie dobrze. W Murzasichlu znajduje się pięć wyciągów narciarskich o długości od 180 do 450 metrów.

Poprzedni artykułAtrakcje Trójmiasta, które zachwycają przez cały rok
Następny artykułNajcenniejsze zaginione skarby w Polsce. Gdzie są?
blank
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.