Strona głównaTop 10Świąteczne wypieki – którego z nich nie może zabraknąć? Zaglądamy do Waszych...

Świąteczne wypieki – którego z nich nie może zabraknąć? Zaglądamy do Waszych domów!

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, gdy wszystko staramy się dopiąć na ostatni guzik. Są wśród nich rzeczy, których nie może zabraknąć podczas rodzinnych spotkań. Jedną z nich są świąteczne wypieki. Choć każdy z nas ma swoje idealne i ponadczasowe przepisy na ulubione ciasta, to jest wśród nich kilka słodkości, które uważane są za tradycyjne, świąteczne wypieki. Których z nich nie może zabraknąć na Waszym stole?

Makowiec

świąteczne wypieki
Świąteczne wypieki – makowiec. Fot. Shutterstock

Makowiec to jedno z najpopularniejszych wigilijnych ciast w Polsce. W zależności od regionu może mieć formę strudla, strucla lub placka. Strucla z makiem to podłużne, zwijane ciasto drożdżowe lub krucho-drożdżowe w kształcie wałka. Placek to masa makowa ułożona na ciasto, całość pokrywa się kruszonką i lukrem. Strudla to natomiast ciasto strudlowe, kruche lub półkruche wypełnione masą makową. Najważniejszy w przepisie jest oczywiście mak, który mieli się z bakaliami i miodem.

Dlaczego przygotowując świąteczne wypieki warto pamiętać o makowcu? Według wierzeń na świątecznym stole powinna pojawić się choć jedna potrawa zawierająca mak. Miał on zapewnić w kolejnym roku pomyślność i bogactwo. Mak uważany był również za symbol płodności. W ludowych tradycjach dziewczyny, które tarły mak na Wigilię, miały sobie zapewnić szybkie wyjście za mąż.

Piernik i pierniczki

świąteczne wypieki
Pierniczki są obowiązkowym punktem na świątecznym stole. Fot. Pixabay

Jak Święta Bożego Narodzenia to koniecznie pierniki i pierniczki. Jest to wyjątkowo aromatyczne ciasto o słodko-pikantnym smaku, które wyróżnia się swoją długą trwałością. Może być wykonane w formie dużego piernikowego ciasta lub małych pierniczków, które przybierają różne kształty. Te świąteczne wypieki zrobione są z mąki pszennej lub żytniej, miodu, cukru, tłuszczu, jajek, wody lub mleka, sody oraz dużej ilości przypraw korzennych. Nazwa piernik wywodzi się od staropolskiego słowa pierny, czyli pieprzny. W najlepszej mieszance przypraw nie może zabraknąć: cynamonu, imbiru, goździków, nasion kolendry, kardamonu, gałki muszkatołowej, anyżu, ziela angielskiego i czarnego pieprzu.

Dużą popularnością cieszy się wypiek korzennych, chrupiących ciasteczek, które wprowadzają w domu wyjątkową, świąteczną atmosferę. Pieczenie to idealna okazja, by spędzić rodzinnie czas na długo przed Świętami. Jeśli nie macie swojego sprawdzonego przepisu na pierniczki to koniecznie wypróbujcie nasz, którego używamy od lat. Pierniczki wychodzą bardzo aromatyczne i znikają jeszcze przed pojawieniem się wigilijnej pierwszej gwiazdki

Tu znajdziecie przepis na nasze pyszne pierniczki: Pierniki – ciasteczka, które wprowadzają magię świąt (PRZEPIS).

Sernik

W wielu polskich domach, planując świąteczne wypieki, nie może zabraknąć sernika ponieważ jest on tak kultowy, że nawet krąży na jego temat znane, dowcipne powiedzonko: Już nic nie wcisnę, no może tylko serniczka. Jest to pyszny wypiek, którego najważniejszym składnikiem jest biały ser. Prawdopodobnie przepisów na sernik jest tyle, ile polskich domów, ale jest kilka popularnych rodzajów tego doskonałego deseru. Najpopularniejszy jest polski sernik, czasem nazywany też serownikiem, który zagęszczony jest kaszą, budyniem lub gotowanymi ziemniakami, a do masy dodawane są rodzynki. Inne, znane wypieki to: sernik wiedeński (bez spodu), sernik królewski (z czekoladowym spodem i posypką), sernik na zimno (z warstwą galaretki na górze) czy sernik japoński (pieczony w kąpieli wodnej).

Keks – świąteczne wypieki

Kolejnym ciastem, chętnie wypiekanym na Boże Narodzenie jest keks. Jest to pyszny, wilgorny wypiek biszkoptowy z dużą ilością bakalii. Najczęstszymi dodatkami są rodzynki, kandyzowane owoce, rodzynki, skórka pomarańczy czy suszone owoce. Przygotowywany jest w podłużnej blaszce i polewany czekoladą lub lukrem. Ciasto długo zachowuje swoją świeżość, można je przechowywać nawet kilka tygodni. Ciasto nie tylko smakuje wybornie, dzięki różnorodności dodatków, ale także pachnie. Już podczas pieczenia zapach słodkiego wypieku przeplata się z aromatem pomarańczy i suszonych owoców.

Orzechowiec – świąteczne wypieki

Dawniej wybierając świąteczne wypieki kierowano się symboliką poszczególnych składników, aby zapewnić sobie dobrobyt i pomyślność na cały następny rok. Wiele wigilijnych potraw posiada w swoim składzie orzechy, bakalie i nasiona. Przykładem może być orzechowiec, który może występować pod wieloma postaciami, ale zawsze jest pełen orzechów, które mają swoją symbolikę. Orzechy laskowe to symbol pieniędzy, płodności i pięknej tajemnicy stworzenia. Orzechy włoskie od wieków stanowią symbol mądrości. Piekąc orzechowca zazwyczaj bakalie łączone są z miodem, który od wieków uważany był za napój bogów. Obecność tego słodkiego dodatku ma ochronić domowników przed demonami, zapewnić dobrobyt, pomyślność i zdrowie.

Miodownik

Ciastem bożonarodzeniowym jest również miodownik. Jest to pełen słodyczy wypiek, który przygotowuje się układając kilka warstw miodowego ciasta, przełożonego pyszną masą kajmakową z orzechami włoskimi. Wypiek, podobnie jak orzechowiec, pełny jest bożonarodzeniowej symboliki, ale przede wszystkim tworzy doskonałą całość, której smak kojarzy się z rodzinnym świętowaniem. Miodownik najlepiej przygotować kilka dni przed Bożym Narodzeniem, aby nie tylko uzyskać najlepszy smak, ale także, żeby miodowe blaty skruszały. Ciasto długo zachowuje świeżość, więc nawet kilka dni po świętach będzie smakowało doskonale.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE