Giżycko to miasto położone w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Dawniej kojarzone jako wojskowe, dziś to jedno z najchętniej odwiedzanych mazurskich kurortów. Giżycko atrakcje ma idealne dla każdego. Odnajdą się tu fani militariów, miłośnicy sportów wodnych oraz ci, którzy szukają błogiego lenistwa nad pięknymi jeziorami.

1Twierdza Boyen

Twierdza Boyen
Twierdza Boyen. Fot. Shutterstock

Jedną z największych atrakcji w mieście jest Twierdza Boyen. Położona jest na Wyspie Giżyckiej między trzema jeziorami: Niegocin, Tajty oraz Kisajno oraz trzema kanałami: Łuczańskim, Niegocińskim i Piękną Górą. Od 1857 roku przesmyk ten stał się wyspą, na którą dostać można się jedynie drogą wodną lub mostami.

Dla Giżycka przesmyk od dawna odgrywał ważne znaczenie militarne. Już w roku 1340 Krzyżacy wznieśli tu zamek i gród obronny. Tutaj także w latach 1843-1855 wybudowano twierdzę nazwaną na cześć pruskiego ministra wojny Hermana von Boyena, który zapoczątkował jej budowę. Podczas I wojny światowej warownię bezskutecznie próbowały zdobyć wojska rosyjskie. Dziś jest to jedna z najlepiej zachowanych w Polsce twierdz. Odwiedzając Giżycko atrakcje znajdujące się na wyspie będą doskonałą odskocznią od leniuchowania na tutejszych plażach.

Poprzedni
Poprzedni artykułCiekawostki o Warszawie, które warto poznać
Następny artykułSzpital w Mokrzeszowie – tajemnice w nawiedzonych murach
blank
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here