Giżycko to miasto położone w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Dawniej kojarzone jako wojskowe, dziś to jedno z najchętniej odwiedzanych mazurskich kurortów. Giżycko atrakcje ma idealne dla każdego. Odnajdą się tu fani militariów, miłośnicy sportów wodnych oraz ci, którzy szukają błogiego lenistwa nad pięknymi jeziorami.

1. Twierdza Boyen

Twierdza Boyen. Fot. Shutterstock

Jedną z największych atrakcji w mieście jest Twierdza Boyen. Położona jest na Wyspie Giżyckiej między trzema jeziorami: Niegocin, Tajty oraz Kisajno oraz trzema kanałami: Łuczańskim, Niegocińskim i Piękną Górą. Od 1857 roku przesmyk ten stał się wyspą, na którą dostać można się jedynie drogą wodną lub mostami.

Dla Giżycka przesmyk od dawna odgrywał ważne znaczenie militarne. Już w roku 1340 Krzyżacy wznieśli tu zamek i gród obronny. Tutaj także w latach 1843-1855 wybudowano twierdzę nazwaną na cześć pruskiego ministra wojny Hermana von Boyena, który zapoczątkował jej budowę. Podczas I wojny światowej warownię bezskutecznie próbowały zdobyć wojska rosyjskie. Dziś jest to jedna z najlepiej zachowanych w Polsce twierdz. Odwiedzając Giżycko atrakcje znajdujące się na wyspie będą doskonałą odskocznią od leniuchowania na tutejszych plażach.

2. Mazury Air Show

Giżycko atrakcje – Mazury Air Show. Fot. Pixabay

Nawiązując do bogatej historii militarnej miasta stworzono w Giżycku pokazy lotnicze przyciągające każdego roku tłumy oglądających. Mazury Air Show odbywające się od 20 lat wydarzenie które:

  • odbywa się nad taflą jeziora
  • można podziwiać z plaży, molo, koca, ławki, kajaka, łodzi lub statku
  • jest darmowe dla widzów

Ten wyjątkowy pokaz samolotów i akrobacji lotniczych odbywa się każdego roku w sierpniu. Daje to możliwość zaplanowania swojego urlopu właśnie tu, aby być świadkiem tego zapierającego dech w piersiach podniebnego show.

3. Giżycko atrakcje – most obrotowy

Giżycko atrakcje – most obrotowy. Fot. Shutterstock

Most obrotowy w Giżycku wybudowany został nad Kanałem Łuczańskim w II połowie XIX wieku. Został on wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego. Most stanowi przyciągający uwagę zabytek techniki. Wszystko za sprawą unikatowej w skali kraju konstrukcji, która jest także jedną z nielicznych tego typu budowli w Europie.

Giżycko atrakcje ma różnorodne, jednak to właśnie most obrotowy wzbudza największe zainteresowanie w sezonie letnim. Tłumy turystów chętnie wybierają się nad Kanał Łuczański aby obejrzeć moment otwierania i zamykania mostu. Obsługa konstrukcji, ważącej 100 ton odbywa się ręcznie i wystarczy do tego zaledwie jedna osoba.

4. Port w Giżycku

Port w Giżycku. Fot. Shutterstock

Giżycko to prawdziwy raj dla żeglarzy. Znajduje się tu jeden z głównych portów na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Żeglarze przybywają tutaj ze względu na piękne położenie, bajeczne krajobrazy, ale także dlatego, że znajduje się tu najbardziej nowoczesny i największy na Mazurach port pasażerski i jachtowy.

Port Ekomarina Giżycko jest w stanie pomieścić nawet do 138 jednostek pływających. Ale w mieście znajdują się także inne porty, gdzie można zacumować i odpocząć po pełnym wrażeń dniu. Łącznie w Giżycku znajduje się 740 miejsc cumowniczych. Nic więc dziwnego, że miasto zyskało miano polskiej stolicy żeglarstwa.

5. Wieża Ciśnień

Jezioro Niegocin – Giżycko. Fot. Shutterstock

Jeśli macie ochotę zobaczyć wyjątkową panoramę miasta, jezior i pięknych zielonych terenów, to koniecznie wejdźcie na znajdującą się tu wieżę ciśnień. Z jej szczytu rozciąga się malowniczy obraz, który na długo zapadnie Wam w pamięć.

Wieża Ciśnień zwana Wodną Wieżą, wybudowana została w 1900 r. i zaopatrywała Giżycko w bieżącą wodę, aż do roku 1997. Cała wieża ma wysokość 25 m i dziś uzupełnia znane na całe Giżycko atrakcje. Wejście na górę zapewniają wewnętrzne kręte schody. Pokonując 129 stopni można znaleźć się na najwyższej kondygnacji, gdzie mieści się kawiarnia. Z tej wysokości, przez lunety, można podziwiać panoramę miasta, okoliczne wioski, lasy i jeziora. We wnętrzu wieży znajduje się także lokalne muzeum, którego eksponaty obrazują życie dawnych mieszkańców.

6. Atrakcje na jeziorach

Giżycko atrakcje ma – i to jakie! Fot. Shutterstock

Giżycko to jedno z najlepiej położonych miast na Pojezierzu Mazurskim. Znajduje się między dwoma jeziorami: Kisajno i Niegocin. Nic więc dziwnego, że miasto każdego roku przyciąga turystów pragnących odpocząć pośród pięknych krajobrazów charakterystycznych dla tego regionu.

Osoby nie czujące się na siłach pływać żaglówką po okolicy mogą poznać miasto od strony jezior w inny sposób. Najchętniej wybieraną wodną atrakcją w Giżycku są rejsy statkiem. Jest to doskonała okazja aby podziwiać piękno tutejszych jezior i poczuć odrobinę wiatru we włosach. Tutejsze wody dają również możliwość popływania na kajakach, łódkach, rowerkach wodnych a nawet spróbowania swoich sił w windsurfingu.

Jakie znane na całe Giżycko atrakcje wybierzecie tym razem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here