Wśród postanowień na ten rok macie więcej podróży? Jeśli zdążyliście ochłodzić Wasz zapał myślą o niespodziewanych kosztach czy innych trudnościach, mamy 6 nawyków, które pozwolą Wam skuteczniej zwiedzać więcej miejsc. Jak podróżować więcej za mniej i do tego skutecznie?
Odkładaj
Odkładaj pieniądze, ale nie plany podróży. Wielu z nas deklaruje, że chce podróżować, ale ma wymówkę w postaci pieniędzy. Ale czy tak naprawdę odkłada choć małą kwotę na wypoczynek?
Bogactwo nie polega na zarabianiu wiele, ale odkładaniu na wymarzone cele. Jeśli wszystko wydajemy na co dzień, pozostaje nam marzyć o podróżach. Gdy naprawdę tego chcemy, wystarczy dowolna kwota wrzucana do skarbonki. Ostatecznie podróże nie muszą być wcale drogie. Zwłaszcza te po Polsce.
Organizuj i mów o tym głośno
Nikt ze znajomych nie dzwoni i nie proponuje wyjazdu? Zorganizuj go samodzielnie. Jeśli nie masz auta, a chcesz pojechać nim w podróż, dlaczego nie poprosić o dołączenie do Twojego planu zmotoryzowanego kolegi? Nie bój się o to prosić i angażować innych. Ludzie lubią dobrze zorganizowane osoby z planem. Znajomym też bardzo często potrzeba po prostu bodźca i pomysłu. Zdanie Może pojedziemy na majówkę autem w Pieniny brzmi o wiele lepiej niż: Ale bym sobie gdzieś pojechał, ale nie wiem gdzie, czym i nie mam pieniędzy. Czasem świetnie działa zdanie: Ja na pewno jadę, nie wiem jak ty.
Dodatkowo ludzie bardziej trzymają się deklaracji wypowiedzianych głośno. Takich, które są oznajmione publicznie, na przykład w grupie na Facebooku, a nawet w konwersacji ze znajomym. Wystarczy wręcz zapisać swój plan dla siebie na kartce: będzie on bardziej namacalny niż plany w głowie. A wtedy bliżej już do realizacji tego, co się rzekło.
Bądź na bieżąco
Obserwuj ceny noclegów i tanich połączeń. Najlepszą drogą do zaoszczędzenia na podróżach jest przyjrzenie się każdej ich części: od transportu przez nocleg po wyżywienie. Jeśli złapiesz tańsze bilety na autobus, jest większa szansa, że klikniesz kupuj i zaprosisz do tego samego swoich przyjaciół lub rodzinę.
No tak, ale nie na wszystkim chcesz oszczędzać. Komfort także jest ważny, szczególnie jeśli chodzi o odpoczynek. By noc na drugim końcu Polski nie okazała się przygodą z pluskwami, warto polować na tańsze noclegi w dobrych warunkach i świetnie ocenianych ośrodkach. Możesz do tego celu użyć dobrze znanego serwisu jakim jest booking.com.
Zaplanuj czas
Jak podróżować więcej jeśli nie chcemy znaleźć na to czasu? Nietrudno przegapić szansę na urlop, gdy nawet nie zaplanowaliśmy jej w kalendarzu. Wezmę wolne, gdy trafię na odpowiednią ofertę – to podejście, które prowadzi do zostania w domu i szukania wymówek. Nie zawsze mamy czas pojechać na wakacje, ale zawsze możemy je zapisać w kalendarzu. Dopuśćmy do siebie myśl, że należy nam się długi urlop.
Jeśli zaplanujemy choć tydzień na błogie lenistwo z dużym wyprzedzeniem, będziemy świadomi zbliżającej się daty urlopu. Wtedy sami będziemy szukali najatrakcyjniejszych okazji do jego spędzenia. I unikniemy kumulowania stresu, w końcu sama perspektywa rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady powoduje uśmiech od ucha do ucha.
Łącz się w grupy
Nie musisz organizować wszystkiego sam. Zaangażuj w szukanie atrakcyjnych propozycji więcej osób. Gdy rzucisz pomysł wspólnego wypoczynku w większej grupie, będzie to brzmiało bardziej wiążąco. Ale by tak się stało, musi zostać spełnionych kilka warunków. Dzięki samemu rzuceniu hasła w stylu – To może gdzieś pojedziemy? – jeszcze nigdy nikt nigdzie nie wyjechał 🙂
Jako osoba inicjująca taki pomysł, powinieneś chociażby ogólnikowo zbadać jaki rejon Polski (lub świata) interesuje Twoich znajomych. Ważne jest też, na jak długo chcą pojechać, kiedy oraz jak podróżować – autem, rowerem, czy może pociągiem. Jeśli są tam osoby z dziećmi, dłuższe wypady mogą nie wchodzić w grę. Być może z tą grupą nie pojedziesz na wymarzone wakacje na Mazury, ale masz szansę na weekendowy wypad szlakiem zamków w Twojej okolicy? To już zawsze coś. Potem rozdziel zadania: niech każdy czuje się za coś odpowiedzialny: opracowanie trasy, znalezienie noclegu lub ciekawych atrakcji. Wtedy takie głośno wypowiedziane plany mają większą szansę na realizację.
Łap chwile
Okazje do podróży zdarzają się nie tylko w wakacje lub wtedy, kiedy trzeba wybrać zaległy urlop, bo krzywo patrzy na nas kadrowa. Dobry organizator w każdym weekendzie widzi szansę na wycieczkę. Co więcej, szuka też okazji jak podróżować dłużej. Praca zdalna? A może akurat można wziąć wolne za Trzech Króli czy 15 sierpnia? Takie szanse warto wykorzystywać.
Szukający sposobów doskonale wiedzą, ile dni wolnego dodatkowo trzeba wybrać, by majówka trwała ponad tydzień. Impreza rodzinna na drugim końcu Polski? To świetnie! Przy okazji wesela też przecież można coś zwiedzić na miejscu albo po drodze. By więcej podróżować, trzeba po prostu to lubić i czerpać radość ze świadomości, że każdy kolejny dzień może przynieść emocjonującą wycieczkę.