Strona głównaTop 10Najgłębsze jeziora w Polsce – tu lepiej uważać (Top 6)

Najgłębsze jeziora w Polsce – tu lepiej uważać (Top 6)

Może Was zdziwić na jakiej głębokości znajduje się dno niektórych jezior w Polsce. Czy wiecie, które z nich wygrywa w tej klasyfikacji? Oto najgłębsze jeziora w Polsce.

Wdzydze

jezioro wdzydze
Jezioro Wdzydze. Fot. Shutterstock

Jezioro Wdzydzkie czyli Wdzydze znajduje się w samym sercu Parku Narodowego Bory Tucholskie. Niektórzy nazywają je kaszubskim morzem, bo ma niemal 70 m głębokości. Tak naprawdę jest to zespół pięciu jezior na Wdzie: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Wśród kilku wysp można wymienić m.in. zamieszkany Ostrów Wielki. We Wdzydzach pływa troć, mimo że to ryba morska, a jezioro nie ma połączenia z Morzem Bałtyckim. Ciekawostką jest, że troć to inaczej łośpstrąg 🙂

Jezioro Wdzydze ma 69,5 m głębokości.

Wigry

jezioro wigry
Jezioro Wigry. Fot. Shutterstock

Jezioro Wigry należy do Wigierskiego Parku Narodowego. Słynie przede wszystkim ze swojej czystości. Często nazywane jest jeziorem o kryształowej toni. Po jeziorze można pływać kajakami bądź żaglówkami. Zakazane jest natomiast korzystanie z łodzi spalinowych m.in ze względu na fakt, że część terenów jeziora jest objętych strefą ciszy. Najpiękniejszą panoramę jeziora Wigry możecie obserwować ze wzniesienia w Starym Folwarku.

Wigry mają 74,2 m głębokości.

Czarny Staw pod Rysami

czarny staw pod rysami
Czarny Staw pod Rysami. Fot. Pixabay

Czarny Staw pod Rysami położony w Dolinie Rybiego Potoku zwany jest też Czarnym Stawem nad Morskim Okiem. To najdalej wysunięte na południe jezioro w Polsce. Jego nazwa wzięła się od cieni rzucanych przez szczyty gór na taflę wody, a także od sinic, które nadają mu ciemną barwę. Ma mało substancji odżywczych i tlenu, dlatego nie jest zbyt przyjazne dla fauny.

Czarny Staw pod Rysami ma 77 m głębokości.

Wielki Staw Polski

Wielki Staw Polski
Wielki Staw Polski. Fot. Shutterstock

Dolina Pięciu Stawów Polskich znajduje się w Tatrach wysokich i ma 4 km długości. Co ciekawe jest tam 6 jezior polodowcowych położonych na wysokości 1625-1900 m n.p.m. Są to: Wielki Staw Polski; Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz Wole Oko. Wole oko jest jednak małym jeziorem okresowym.

Wielki Staw Polski jest największy i najgłębszy w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, a także najdłuższy w Tatrach. Wody wypływające z tego jeziora tworzą potok Roztoka, a na nim znajduje się najwyższy w Polsce wodospad Siklawa.

Wielki Staw Polski ma 80,3 m głębokości.

Drawsko

jezioro drawsko
Jezioro Drawsko. Fot. Shutterstock

Jezioro Drawsko ma 82,2 m głębokości i jest drugim najgłębszym jeziorem w Polsce. Istnieje teoria, że szmaragdowe jezioro Drawsko kryje U-boota z czasów II wojny światowej. Są poważne przesłanki, że okręt rzeczywiście spoczywa na dnie zbiornika. Ale dowieść tego jest niezwykle ciężko. Jezioro Drawsko ma aż 1781 ha powierzchni i jest głębokie.

Wody jeziora nie są zbyt czyste, zostało ono także I kategorię podatności na degradację biologiczną. Ciekawostką jest fakt, że na jeziorze znajduje się 12 wysp, w tym Lelum i Polelum.

Hańcza

jezioro hańcza
Jezioro Hańcza. Fot. Shutterstock

Jezioro Hańcza położone jest w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim. Jest najgłębszym jeziorem zarówno w Polsce jak i w całej środkowej części Niżu Europejskiego. Jego głębokość wynosi według niektórych źródeł 106,2 m, a według innych nawet 108,5 m. Jest to jezioro rynnowe polodowcowe, które charakteryzuje się stromym brzegiem, pokrytym głazami oraz dużym nachyleniem dna.

Hańcza to także jedno z największych jezior na Suwalszczyźnie. Jego powierzchnia wynosi 311,4 ha. Także przejrzystość zbiornika wodnego jest godna uwagi. Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z 2005 roku wody jeziora Hańcza zaliczają się do I klasy czystości a jego widoczność dochodzi do 6 metrów.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE