Jeśli znudziliście się już standardowymi ekspozycjami to czas odkryć coś zupełnie innego. Muzea, które znajdziecie w tym zestawieniu zadziwiają, śmieszą i zaskakują. Z powodzeniem mogą one walczyć o tytuł najbardziej szokujących w Polsce. Zobaczcie jakie nietypowe muzea oferuje nam Polska.

1. Muzeum Chleba w Radzionkowie

W muzeum w Radzionkowie poznacie m.in historię chleba. Fot. Pixabay

W Muzeum Chleba w Radzionkowie poznacie wszystkie sekrety dotyczące chleba. Jeśli chcecie sprawdzić się w roli piekarza możecie również spróbować upiec własny chleb i zabrać go później do domu. Ekspozycja obejmuje m.in maszyny, narzędzia a także dawne receptury.

ul. Nałkowskiej 5, Radzionków (20 km od Katowic)

2. Muzeum Ognia w Bystrzycy Kłodzkiej

Muzeum Ognia znajduje się w Bystrzycy Kłodzkiej. Fot. Pixabay

Kolejne nietypowe muzeum znajduje się w Bystrzycy Kłodzkiej. Muzeum Ognia a właściwie Muzeum Filumenistyczne to nie lada gratka dla małych i dużych. Tu będziecie mieli możliwość obejrzenia wielu eksponatów służących do wzniecania ognia. W zbiorach muzeum znajdują się m.in różnego rodzaju krzesiwa oraz zapalniczki. Podobne muzeum znajduje się również w Żorach.

ul. Mały Rynek 1, Bystrzyca Kłodzka (województwo dolnośląskie)

Za cenne uwagi dziękujemy czytelnikom.

3. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

W Muzeum Papiernictwa dowiecie się jak produkuje się papier. Fot. Pixabay

Chcesz zobaczyć na własne oczy jak wytwarza się papier przy pomocy średniowiecznych metod, a nawet samodzielnie wykonać jeden z arkuszy? Jedź to Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Tutaj poznasz historię papieru, zobaczysz maszyny potrzebne do jego wytwarzania i wiele więcej.

ul. Kłodzka 42, Duszniki Zdrój (województwo dolnośląskie)

4. Muzeum Siekier w Orzechówce

W Muzeum Siekier znajduje się ponad 2500 eksponatów. Fot. Pixabay

Najdziwniejsze muzea na pewno trzeba uzupełnić o… muzeum siekier w Orzechówce! Jak widać nawet siekiera może być ciekawym obiektem muzealnym. W Orzechówce znajdziemy aż 2,5 tysiąca eksponatów obejmujących różnego rodzaju siekiery, maczugi, oszczepy itp. Muzeum Siekier to część gospodarstwa agroturystycznego prowadzonego przez Zofię i Adolfa Kuklińskich.

Orzechówka 16, Bodzentyn (33 km od Kielc)

5. Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Tu poznacie historię mydła. Fot. Pixabay

Muzeum Mydła i Historii Brudu to chyba najdziwniejsze muzeum znajdujące się w tym zestawieniu. Poznacie tutaj historię produkcji i używania mydła, a także obejrzycie eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny. Muzeum nawiązuje do tradycji przemysłu chemicznego w Bydgoszczy.

ul. Długa 13, Bydgoszcz

6. Muzeum Dobranocek PRL-u w Rzeszowie

Powrót do dzieciństwa zagwarantuje Wam Muzeum Dobranocek. Fot. Pixabay.

Odwiedziny w Muzeum Dobranocek to dla wielu podróż sentymentalna. Tu znajdziecie wiele różnorodnych przedmiotów związanych z dobranockami. W muzeum znajdują się również oryginalne lalki z filmów „Miś Coralgol”, „Plastusiowy Pamiętnik” oraz „Miś Uszatek”. Mają tu również miejsce liczne wystawy czasowe.

ul. Mickiewicza 13, Rzeszów

7. Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba może się poszczycić posiadaniem nietypowego muzeum. Fot. Pixabay

Muzeum Tanich Win to zbiór ponad 100 butelek tanich win oraz kilkaset etykiet tego typu trunku. Zbiory zostały rozbudowane dzięki uprzejmości aktora Stefana Friedmanna. Muzeum znajduje się w budynku Chaty Walońskiej.

ul. Kołłątaja 12, Szklarska Poręba (19 km od Jeleniej Góry)

8. Muzeum Guzików w Łowiczu

Muzeum Guzików to ponad 4000 eksponatów. Fot. Pixabay

Guzik wydaje się być rzeczą niepozorną, jednak w Łowiczu poświęcono mu całe muzeum. Muzeum liczy ponad 4 tysiące eksponatów, a najciekawszą jego częścią jest zbiór guzików personalnych. W Łowiczu można obejrzeć m.in guzik Jana Pawła II czy Czesława Miłosza.

ul. Podrzeczna 18, Łowicz

9. Muzeum Żaby w Kudowie Zdroju

Żaby zostały uhonorowane własnym muzeum w Kudowie Zdroju. Fot. Pixabay

Żaba również zasługuje na swoje muzeum. W Kudowie Zdroju znajdziecie ponad 3000 eksponatów z wizerunkiem żaby – grafiki, skarbonkę, broszkę a nawet popielniczkę. Są to głównie przedmioty użytku codziennego, które mają zwrócić uwagę na ideę ochrony tych płazów.

ul. Słoneczna 31, Kudowa Zdrój (województwo dolnośląskie)

Jakie najdziwniejsze muzea odwiedzieliście w swoim życiu?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.