Jeszcze do niedawna polscy miłośnicy kotów mogli z utęsknieniem spoglądać na zachód Europy gdzie jak grzyby po deszczu powstawały kocie kawiarnie. To miejsca w których możemy miło spędzić czas, napić się dobrej kawy i pogłaskać czworonożnych gospodarzy.

To nietypowe rozwiązanie przyszło do Europy z Japonii, gdzie od wielu lat z powodzeniem funkcjonują kawiarnie z rozmaitymi zwierzętami. Szczególnie kocie lokale zyskały na popularności i dziś możemy je znaleźć w większości dużych europejskich miast. I my nie mamy się czego powstydzić. W naszym kraju funkcjonuje obecnie 6 kocich kawiarni, a już wkrótce powstaną kolejne.

Kocie kawiarnie łączą ideę dobrej zabawy z pomaganiem. W lokalach organizowane są zbiórki na rzecz bezdomnych zwierząt, a także adopcje.

1. Kociarnia w Krakowie

Kocia kawiarnia Kraków, fot. facebook/kociakawiarnia

Na pierwszą kocią kawiarnię w Polsce przyszło nam czekać do czerwca 2015 roku. Wtedy to powstała Kociarnia w Krakowie.  Projekt powstał dzięki zaangażowaniu Polaków, którzy zdecydowali się wesprzeć zbiórkę finansującą powstanie tego lokalu. W pierwszych miesiącach swojej działalności Kociarnia cieszyła się tak niespodziewaną popularnością, że ciężko było trafić na wolny stolik.  Krakowska kocia kawiarnia na stałe zagościła w sercach mieszkańców Krakowa oraz turystów, w 2017 roku otwarto drugi lokal. Dzięki działalności kawiarni nowy szczęśliwy dom znalazło już kilka kotów.

Kociarnia – ul. Lubicz 1, Kraków (Uwaga! Wstęp dla dzieci powyżej 10 roku życia), ul. Krowoderska 48, Kraków.

 

2. Miau Cafe w Warszawie

Miau Cafe w Warszawie, fot. facebook/miaucafe

Do powstania w 2016 pierwszej kociej kawiarni w Warszawie również przyczyniła się akcja crowdfundingowa, którą wsparło prawie 2 000 osób.  Jak możemy przeczytać na stronie, Miau Cafe jest azylem dla jego podopiecznych, a także wszystkich miłośników kotów. W warszawskiej kociej kawiarni czekają na Was m.in Milusia oraz Rudzik.

Miau Cafe, ul. Zawiszy 14, Warszawa

 

3. Mrau Cafe w Lublinie

Wnętrze Mrau Cafe w Lublinie, fot. facebook/mraucafe

Swojego kociego azylu doczekali się również miłośnicy futrzaków z Lublina i okolic. To druga polska kawiarnia z kotami, która powstała pod koniec 2015 roku. Mieszkańcy Mrau Cafe również poszukują nowych, stałych domów i jeśli tylko, któryś skradnie Wasze serce może z Wami wkrótce zamieszkać.

Mrau Cafe, ul. Orla 6, Lublin

 

4. Biały kot w Gdyni

Przy takich towarzyszach nie musicie już dosładzać kawy, fot. Shutterstock

Biały kot to pierwsza kocia kawiarnia w Trójmieście. Przebywające w lokalu koty pochodzą ze schroniska Ciapkowo w Gdynii. Każde z tego typu miejsc posiada swój regulamin, który zabrania m. in dokarmiana kotów czy głośnego zachowania. Ze względu na rażące naruszanie zasad właściciele lokalu zdecydowali, że wizyty z dziećmi poniżej 10 roku życia będą objęte obowiązkową rezerwacją miejsc.

Biały Kot, ul. Władysława IV 7-15, lok. 4, Gdynia.

 

 

5. Kotka Cafe – Gdańsk

Kawa w towarzystwie kotów smakuje jeszcze lepiej, fot. Shutterstock

Drugim miejscem w Trójmieście gdzie można wypić kawę w doborowym kocim towarzystwie jest Kotka Cafe w Gdańsku. Misją lokalu jest nauczenie ludzi przyjaźni i opieki nad kotami. W kawiarni odbywają się również zajęcia dla najmłodszych, które mają nauczyć dzieci jak zajmować się futrzanymi przyjaciółmi.

Kotka Cafe, Stary Rynek Oliwski 19, Gdańsk.

 

6. Koci Zaułek – Katowice

Każdy kot w kawiarni ma swoją historię, fot. Shutterstock

Koci Zaułek w Katowicach działa od zeszłego roku przy ulicy Damrota 6. Możemy tam pomiąchać kotka i napić się kawy z pianką w kształcie… kotka. A gdyby było mało zaserwują nam kocie ciasteczko.

7. Kot Cafe Wrocław

Kocią kawiarnię znajdziemy w pobliżu Wyspy Słodowej

Od niedawna we Wrocławiu działa Kot Cafe przy ul. Dubois 25, gdzie można napić się kawy i zjeść ciacho w towarzystwie przyjaznych mruczków. Podobnie jak poprzednie i ta kawiarnia pośredniczy w adopcji kotów ze schroniska. Wstęp dla dzieci został ograniczony dla bezpieczeństwa czworonożnych sierściuszków.