Strona głównaTop 10Najlepsze parki dinozaurów w Polsce (Top 5)

Najlepsze parki dinozaurów w Polsce (Top 5)

Juraparki, czyli parki dinozaurów, kocha nie tylko każdy mały miłośnik paleontologii, ale wielkie grono tatusiów zbierających za młodych lat figurki dinozaurów. Nie tylko mali i duzi chłopcy lubią dinozaury. Na nas wielkie modele prehistorycznych gadów w proporcjach 1:1 także robią ogromne wrażenie. Oto najlepsze parki dinozaurów w Polsce, do których warto zajrzeć (pełna lista na ostatnim slajdzie).

JuraPark Bałtów

dinozaury w jura park bałtów
JuraPark Bałtów. Fot. Madaland2, Shutterstock (także zdjęcie zajawkowe)

JuraPark w Bałtowie w woj. świętokrzyskim jest jednym z najbardziej znanych w Polsce. Zgromadzono tutaj około 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Są one opisane i pogrupowane, a idąc ścieżkami dydaktycznymi można śledzić ich występowanie różnych erach. Modele zostały wykonane przy konsultacji naukowców.

Bałtów leży w miejscu, gdzie w jurze znajdowała się plaża. W wąwozie w Bałtowie odnaleziono tropy dinozaurów. To właśnie to odkrycie zainspirowało twórców do otwarcia pierwszego w Polsce parku dinozaurów.

Bilety normalne do JuraParku Bałtów kosztują 85 zł, a ulgowe 75 zł. Bilety rodzinne kosztują 222 zł i 265 zł (odpowiednio dla rodzin 2+1 i 2+2). Każde kolejne dziecko wchodzi za 64 zł. Dzieci do lat 4 wchodzą za 15 zł.

W cenie biletów dostępny jest JuraPark, prehistoryczne oceanarium, zwierzyniec bałtowski wystawa Polska w miniaturze, kolej krzesełkowa, wstęp do Sabatówki i parku rozrywki. Tańsze są pakiety zawierające tylko część atrakcji.

JuraPark Krasiejów

Dinozaur w JuraParku Krasiejów
Parki dinozaurów – JuraPark Krasiejów. Fot. posztos, Shutterstock

Park Nauki i Rozrywki Krasiejów to rozległy kompleks w woj. opolskim, w którym są nie tylko dinozaury. Można tam znaleźć także park rozrywki, kino 5D i plac zabaw. Skupimy się jednak na dinozaurach.

Zmiany na Ziemi można zaobserwować w tunelu czasu, a więcej o prehistorycznych gadach dowiedzieć się podczas warsztatów paleontologicznych i lekcji muzealnych. Parki dinozaurów największe wrażenie wywierają jednak dzięki modelom gadów w skali 1:1 w pawilonie paleontologicznym i przy ścieżkach edukacyjnych.

Tutaj bilety są tańsze niż w Bałtowie. Normalny kosztuje 39 zł, a ulgowy 32 zł. Rodzinny 2+1 można kupić za 100 zł, 2+2 za 125 zł, a 2+3 za 150 zł. Są dostępne także bilety kompleksowe, które pozwalają dodatkowo na wejście do Parku Nauki i Ewolucji Człowieka i kosztują niemal dwa razy więcej.

Dinopark Szklarska Poręba

dinozaur w dinoparku szklarska poręba
Dinopark w Szklarskiej Porębie. Fot. Shutterstock

Parki dinozaurów nie muszą być bardzo drogie. W Dinoparku w Szklarskiej Porębie na Dolnym Śląsku także można podziwiać modele dinozaurów wyglądające jak żywe i to w przystępnych cenach. Jest tam także kino 6D, można pobawić się w płukanie złota i wziąć udział w warsztatach paleontologicznych. Na najmłodsze dzieci czekają dmuchane place zabaw i kolejka Flinstonów i wiele innych atrakcji.

Podstawowe bilety można kupić w cenach 25 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy). W pakiecie oprócz przejścia ścieżką z dinozaurami jest także wejście do galerii iluzji, zwiedzanie wioski indiańskiej i wymienione wcześniej atrakcje.

Wspominaliśmy już, że w piaskownicy jest szkielet T-Rexa?

JuraPark Solec Kujawski

pterodaktyl patrzący na Park dinozaurów w Solcu Kujawskim
Parki dinozaurów – JuraPark w Solcu Kujawskim. Fot. aaabbbccc, Shutterstock

Zarządcy JuraParku Bałtów i JuraParku Krasiejów posiadają jeszcze jeden obiekt: JuraPark w Solcu Kujawskim 35 km od Torunia. Można tu oczywiście podziwiać dinozaury i tak zwane gady ssakokształtne w skali 1:1, ale nie tylko.

Funkcjonuje tu także Muzeum Ziemi, gdzie można dowiedzieć się więcej o erach geologicznych i ogród zimowy oraz Jurajski Ogród Botaniczny. W parku owadów zobaczyć można modele, m.in. prehistorycznej muchy.

Jest także kino 5D oraz park rozrywki ze zjeżdżalniami, karuzelami, basenem z kulkami i wieloma innymi atrakcjami.

Bilet normalny kosztuje 29 zł od osoby, a ulgowy 23 zł. Rodzinny 2+2 kupimy za 88 zł. Można także osobno kupić bilety na warsztaty paleontologiczne.

Parki dinozaurów – Łeba Park

dinozaur sarkozuch, prehistoryczny krokodyl w JuraParku w Łebie
Ośmiotonowy dinozaur sarkozuch, prehistoryczny krokodyl w Łebie. Fot. Shutterstock

Nad morzem także można znaleźć parki dinozaurów. W Łebie funkcjonuje kompleks Łeba Park z mnóstwem atrakcji. Są tam nie tylko prehistoryczne krokodyle jak ten na zdjęciu i inne wymarłe gady, ale m.in. ogromne zjeżdżalnie wodne, 27-metrowe koło młyńskie, rowery wodne, zamek strachu, kino 7D, labirynt magicznych luster, pojazdy Flinstonów, małpi gaj i wiele innych atrakcji.

Bilet normalny kosztuje 65 zł, a ulgowy 45 zł. Dzieci do 4 r. ż. wchodzą bezpłatnie.  W cenie biletu dostępne są wszystkie te miejsca, a dodatkowo kursuje tam bezpłatny dinobus z Łeby.

Inne parki dinozaurów

Bałtycki Park Dinozaurów
Dinozaur. Fot. Bałtycki Park Dinozaurów

Są w Polsce także inne parki dinozaurów. Muszą nam Państwo wybaczyć, ale nie na wszystkie starczyło miejsca w zestawieniu. Oto one:

 • Bałtycki Park Dinozaurów & Safari Wrzosowo (woj. zachodniopomorskie, powiat kamieński)
 • Park Dinozaurów i Rozrywki Dinolandia w Inwałdzie (woj. małopolskie, powiat wadowicki)
 • Dino Park w Malborku (woj. pomorskie, powiat malborski)
 • Park Dinozaurów w Nowinach Wielkich (woj. lubuskie, pow. gorzowski)
 • Jurajski Park Dinozaurów (Muzeum Dziejów Ziemi) w Wasilkowie (woj. podlaskie, pow. białostocki)
 • Zatorland w Zatorze (woj. małopolskie, pow. oświęcimski)
 • Zaurolandia Rodzinny park rozrywki w Rogowie (woj. kujawsko-pomorskie, pow. żniński)
 • Dinopark Kołacinek w Dmosinie (woj. łódzkie, pow. brzeziński)
 • Park Ewolucji Sławutówko (woj. pomorskie, pow. pucki)
 • Park Dinozaurów w Karłowie (woj. dolnośląskie, pow. kłodzki)
 • Park Jurajski Krasnobrod (woj. lubelskie, pow. zamojski)
 • Mega-Park Rodzinny Park Rozrywki w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie)
 • Dream Park w Ochabach Wielkich (woj śląskie, pow. cieszyński)
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

 1. Dziwi mnie brak w zestawieniu parku z Malborka. Tam są dinozaury również w skali 1:1, ale są to roboty! Gady ruszają się i ryczą. Zwiedzający ma wrażenie jakby znalazł się w filmie Spielberga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE