Idylliczna wieś Janowiec słynie z zamku, który turyści często odwiedzają przy okazji zwiedzania Kazimierza Dolnego. W tej okolicy są jednak do zobaczenia także inne liczne z jakich słynie Janowiec atrakcje – wiejskie chaty i zabytkowe budynki, które pozwalają się przenieść niemal do dziewiętnastowiecza. Możecie je obejrzeć w cenie biletu do zamku w Janowcu.
Janowiec koło Kazimierza Dolnego
Każdy turysta zna największe atrakcje Kazimierza Dolnego. Rynek z pięknymi kamieniczkami i Górę Trzech Krzyży odwiedza niemal każdy polski turysta. Ale mało kto wędruje na długie spacery do Janowca, miejscowości położonej niedaleko, po drugiej stronie Wisły. Znajdziemy tam domy niczym z idyllicznej wsi i inne jakie kryje Janowiec atrakcje.
Zamek w Janowcu
Najsłynniejszą atrakcją Janowca jest zamek. Postawił go Mikołaj Firlej, ten sam, który przebudował zamek w Kazimierzu Dolnym. Twierdza przechodziła liczne rozbudowy. W 1606 roku na zamku doszło do jednego z bardziej znanych wydarzeń w jego historii. To tam Zygmunt III Waza pojednał się z marszałkiem wielkim koronnym Mikołajem Zebrzydowskim, przywódcą rokoszu Zebrzydowskiego.
Na zamku można wziąć udział w lekcjach muzealnych, odczytach i prelekcjach w ramach wykupienia jednorazowych biletów wstępu, ale należy zgłosić wcześniej chęć udziału. Można dzwonić pod numer 81 881 02 88 lub napisać: sekretariat@mnkd.pl.
Czytaj więcej: Zamek w Janowcu – ciekawy zakątek Kazimierza Dolnego
Zabytkowe chaty w Janowcu
Janowiec atrakcje ma głównie architektoniczne, o czym można się przekonać wybierając się na zwykły spacer. Jeśli macie ochotę posłuchać ciekawostek o przepięknej zabudowie, w cenie biletu do zamku w Janowcu (12 zł normalny i 8 zł ulgowy) można zwiedzić także dwór. Wtorek to dzień darmowego wstępu, ale konieczna jest rezerwacja. Warto się tam wybrać, tym bardziej, że zabytkowe zabudowania stoją blisko zamku i spacer nie będzie wymagający nawet dla dzieci.
Zobaczymy tam przepiękny spichlerz z XIX w. przeniesiony z Podlodowa nad Wieprzem. Pięknie prezentuje się dwór z Moniak na Lubelszczyźnie zbudowany w latach 1760-1770, gdzie znajduje się wystawa wnętrz domu ziemiańskiego i funkcjonują pokoje gościnne. Stoi tam także XIX-wieczna stodoła i lamus. To innymi słowy szopa, rupieciarnia, dlatego o rzeczach wychodzących z użycia mówi się, że odchodzą do lamusa.
Janowiec – atrakcje Podlaskiej idylli
Wszystkie największe atrakcje Janowca można zobaczyć w ramach wystawy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Od kwietnia do końca października można zwiedzać ekspozycję w Janowcu od godz. 10 do 17 (krużganki dodatkowo do godz. 20). Poza sezonem janowieckie muzeum jest czynne w godz. 9-15.
Polecamy wykupić bilet do wszystkich oddziałów muzeum, wliczając w to grodzisko w Żmijowiskach. Można zobaczyć tam odtworzony gród założony w 888 roku! Jest podobny do tego w Biskupinie, ale dużo mniej znany i z pewnością godny zobaczenia.
Jeśli macie ochotę na spokojne zwiedzanie okolic Kazimierza Dolnego, polecamy też zdecydowanie wąwóz Korzeniowy Dół. To pozostałość po dawnym dukcie, który wyżłobiły koła wozów. Ze ścian wąwozu wyrastają malowniczo układające się korzenie.
Czytaj więcej: Darmowe atrakcje Kazimierza Dolnego – 9 i pół propozycji