Udane eliminacje do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji już za nami. Wiele tych emocjonujących chwil przeżywaliśmy z polską kadrą na najważniejszym obiekcie w naszym kraju – PGE Narodowym. A czy wiecie ile kosztuje krzesełko, na którym siedzicie podczas meczu, jakie inne ciekawe sporty rozgrywały się w centrum Warszawy oraz kto przyjeżdża na stadion z… własną toaletą? Stadion Narodowy – najciekawsze fakty, o których nie mieliście pojęcia.

1. Stadion Narodowy w liczbach

Loża na Stadionie Narodowym, fot. Adrian Grycuk, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl
  • 29 stycznia 2012 roku otwarto oficjalnie Stadion Narodowy
  • 800 miejsc VIP znajdziemy na trybunach
  • 4600 miejsc zarezerwować można w strefie biznesowej
  • 10 000 hot-dogów i kiełbasek zjedli kibice podczas Finału Ligi Europy w 2015 roku
  • 58 500 osób zmieści się na PGE Narodowym podczas imprez sportowych
  • 65 407 widzów, to rekordowa frekwencja na stadionie podczas ceremonii i meczu otwarcia Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2017 (24 sierpnia)
  • 72 900 osób pomieści Stadion Narodowy podczas koncertów
  • 1 976 061 375 zł kosztowała budowa obiektu

2. Walka na torty pod prysznicem

Stadion Narodowy w Warszawie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca
Stadion Narodowy fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Mecze piłki nożnej i innych dyscyplin sportowych odbywają się na Stadionie Narodowym jedynie kilka razy w roku. To sprawia, że organizowane są tu inne wydarzenia, aby stadion zarobił na swoje utrzymanie. Gdy robi się mroźno, zamienia się w Zimowy Narodowy. Można wtedy korzystać z lodowiska, górki lodowej, skateparku, czy potrenować curling.

Odbywają się tu także liczne targi (pracy, ślubne), koncerty i inne atrakcje. Od 1 do 23 grudnia Mikołajowa trasa piłkarza – najmłodsi kibice będą poszukiwać prezentów pozostawionych w różnych zakamarkach stadionu.

Chętni mogą urządzić tu urodziny zarówno dla siebie jak i swoich dzieci. Stadion Narodowy można też oczywiście zwiedzać, a ponadto wynająć lożę VIP za 2 tys. zł na dobę. Jednym z bardziej oryginalnych sposobów wykorzystania loży było urządzenie tu wieczoru kawalerskiego, podczas którego toczyła się walka na torty pod prysznicem.

3. Ślub na Narodowym

Kaplica na Stadionie Narodowym, fot. Adrian Grycuk, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl

Macie ochotę wziąć ślub na Stadionie Narodowym? Nic nie stoi na przeszkodzie. Znajduje się tu bowiem kaplica wielowyznaniowa o powierzchni 260 mkw, mająca służyć zawodnikom, trenerom i kibicom różnych religii. Została wyświęcona w maju 2012 przez przedstawicieli trzech wyznań: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.

4. Miejsce sportów ekstremalnych

Masz ochotę przeżyć jeszcze większą dawkę emocji niż podczas meczu naszej kadry? Na Stadionie Narodowym jest to możliwe. Pół kilometra lin, prędkość przekraczająca 60 km/h, przejazd około 50 metrów nad ziemią – to zapewnia Wam Ekstremalny PGE Narodowy! Jest to atrakcja, która zachwyci zarówno dorosłych jak i młodzież. Czy odważysz się zawisnąć nad murawą Stadionu Narodowego?

5. Nie tylko piłka nożna

Stadion Narodowy fot. zojkeram, Shutterstock

Nie samą piłką nożną Polacy żyją. Dlatego odbywają się tu inne wielkie widowiska sportowe, które przyciągają pełne trybuny widzów. Największą frekwencję odnotowano 24 sierpnia 2017 r. podczas ceremonii i meczu otwarcia Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn – 65 407 widzów. Na stałe wpisał się tu także mityng lekkoatletyczny: Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej. Ale na PGE Narodowym odbywały się także inne mecze: żużla, futbolu amerykańskiego, a także wyścigi samochodowe i nawet… zawody windsurfingowe.

6. Mecz finalistów Ligi Europy

Stadion Narodowy fot. katatonia82, Shutterstock

Jedną z najważniejszych międzynarodowych imprez sportowych, które odbyły się na Stadionie Narodowym, był finał Ligi Europy. Podczas tego widowiska na trybunach zasiedli kibice z 91 państw. Mecz pokazały telewizje w 100 krajach. Najwięcej zagranicznych fanów przyjechało z Hiszpanii – 7,5 tys. oraz z Ukrainy – 9 tys.

Co ciekawe podczas meczu, który rozegrały drużyny Sevilli FC i Dnipro, swojego pierwszego gola na Stadionie Narodowym strzelił Grzegorz Krychowiak. Jego Sevilla ostatecznie zwyciężyła 3:2.

7. Cena krzesełka i stroju piłkarzy

Stadion Narodowy fot. meunierd, Shutterstock

Na stadionie znajduje się 58 500 miejsc siedzących. Koszt wykonania każdego plastikowego krzesełka na stadionie wynosi 300 złotych. Fotele VIP-owskie są pokryte skórą, a to zwiększa cenę do aż 800 zł.

A wiecie ile kosztuje wyprodukowanie koszulek naszych piłkarzy? Około 5 zł! Stroje reprezentacji Adama Nawałki są wykonane z plastiku. Do wyprodukowania jednego kompletnego stroju wykorzystuje się 18 półtoralitrowych butelek, których koszt wynosi właśnie około 5 zł.

8. Piłka przy iglicy

Stadion Narodowy fot. katatonia82, Shutterstock

Punktem, który budzi duże emocje wśród piłkarzy, jest iglica znajdująca się nad środkiem murawy, 35 metrów nad boiskiem. Piłkarz Mario Balotelli postanowił, że nabije na iglicę wykopaną przez siebie piłkę. Jego próby trwały ponad 45 minut, jednak nie udało mu się nawet zbliżyć piłką na wysokość zamierzonego celu. Piłkarze reprezentacji Polski postanowili w 2015 roku kontynuować tę ciekawą zabawę. Jedynym piłkarzem, któremu podczas treningu udało się dokopać piłkę do iglicy, był Łukasz Szukała.

9. Czerwony papier toaletowy

Stadion Narodowy fot. Dziurek, Shutterstock. Zdjęcie zajawkowe fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Na PGE Narodowym odbywały się liczne koncerty gwiazd. Gościli tu m.in.: Madonna, Depeche Mode, Paul McCartney, Metallica czy Rihanna. Najwięcej kontrowersji wzbudziła jednak Beyonce. To ona przybyła na koncert ze swoją toaletą, bo jak twierdzi – innych po prostu się brzydzi. Ale to nie koniec wymagań jakie postawiła piosenkarka. Podczas koncertu miał czekać na nią czerwony papier toaletowy (bo tylko takiego używa), woda o odpowiedniej temperaturze oraz tytanowa słomka do picia, której koszt wynosi ponad 2 tys. zł.