Strona głównaTop 10Najniebezpieczniejsze miasta w Polsce. Tu jest najwięcej przestępstw (Top 15)

Najniebezpieczniejsze miasta w Polsce. Tu jest najwięcej przestępstw (Top 15)

Żyjemy w bardziej niebezpiecznych czasach niż jeszcze 30 lat temu – wzrosła przestępczości o charakterze kryminalnym, gospodarczym i drogowym. Które miasta są najniebezpieczniejsze w Polsce? Poznajcie czołowe Top 15.

Miejsca od 9 do 15

więzienie zdjęcie ilustracyjne
Które miasta są najniebezpieczniejsze w Polsce? Fot. Pixabay

Czy mieszkańcy Dolnego Śląska powinni czuć się bezpiecznie? Tu bowiem znajduje się 5 miast, które zajęły miejsca od 11 do 15 w rankingu najbardziej niebezpiecznych.

Według danych GUS z 2017 zgłaszano tu najwięcej przestępstw o charakterze kryminalnym w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. To one najbardziej wpływają na poziom bezpieczeństwa w miastach. Wykrywalność sprawców także była na niskim poziomie.

W zestawieniu znajdziemy następujące niebezpieczne miasta w Polsce z województwa dolnośląskiego:

15. Nowogrodziec – w tym liczącym 4 244 mieszkańców mieście odnotowano średnio 22,3 przestępstwa na 1000 mieszkańców. Wykrywalność sprawców wyniosła 61 proc.

14. Bolesławiec – zgłoszonych było tu 22,3 przestępstw na 1000 mieszkańców. Wykrywalność odnotowano na poziomie 61 proc.

13. Węgliniec – w tej niewielkiej miejscowości liczącej 2 928 osób zanotowano 23,7 przestępstw kryminalnych na 1000 mieszkańców oraz niską wykrywalność sprawców – zaledwie 54 proc. Taki wskaźnik daje Węglińcowi 9. miejsce ex aequo.

12. Pieńsk – w tym liczącym 5 938 mieszkańców mieście położonym w powiecie zgorzeleckim liczba przestępstw na 1000 mieszkańców wyniosła 23,7

11. Bogatynia – podobnie jak w Pieńsku wskaźnik przestępstw wynosi tu 23,7 na 1000 mieszkańców.

10. Zgorzelec – to przygraniczne miasto także jest niebezpieczne. Ze wskaźnikiem 23,7 przestępstwa na 1000 osób plasuje się na 9. miejscu ex aequo. Wykrywalność wynosi zaledwie 54 proc.

11. Zawidów – kolejne miasto, które znalazło się na 9. miejscu zestawienia ex aequo, to liczący 4 tys. mieszkańców Zawidów. Miasto od kilku lat zmaga się z wysokim wskaźnikiem przestępczości. W celu poprawy bezpieczeństwa zamontowano m.in. kamery, które mają wpłynąć na bezpieczeństwo Zawidowa.

Nowy Sącz

Nowy sącz
Nowy Sącz. Fot. Shutterstock

Według danych GUS na 8. miejscu polskich miast z największą liczbą przestępstw (w liczbie 24,3 na 1000 mieszkańców) plasuje się Nowy Sącz . Ma jednak jedną z najwyższych wykrywalności przestępstw kraju – w 2017 roku 76 proc.

Sopot

molo w sopocie
Sopot także zalicza się do niebezpiecznych miast. Fot. Shutterstock

Sopot od wielu lat zmaga się z falą przestępstw. Nie tylko tych kryminalnych ale także gospodarczych i drogowych. Obecnie z wynikiem 26 przestępstw na tysiąc mieszkańców zajmuje 7. miejsce wśród wszystkich miast w Polsce. Władze tłumaczą, że tak wysoka liczba przestępstw wynika z ogromnej liczby turystów odwiedzających miasto oraz zbyt małej liczby policjantów, którzy mogliby zapobiec łamaniu prawa.

Wrocław

wrocławski węzeł wodny
Niebezpieczne miasta w Polsce uzupełnia także Wrocław Fot. Łukasz Stefański, Shutterstock

Wśród sporej liczby miast z województwa dolnośląskiego nie zabrakło Wrocławia. Na tysiąc mieszkańców zgłoszono tu 26,2 przestępstwa kryminalne. Niestety, także wykrywalność tych wykroczeń jest na bardzo niskim poziomie bo jedynie 37 proc.

Legnica

centrum legnicy latem
Najniebezpieczniejsze miasta w Polsce to także Legnica. Fot. Mariia Golovianko, Shutterstock

Legnica uplasowała się na 5. miejscu w rankingu podobnie jak Wrocław. Wykrywalność przestępstw jest tu jednak większa i wynosi 50 proc.  W Legnicy dominują przestępstwa narkotykowe, które jak tłumaczą władze, związane są z liberalizacją prawa w Czechach.

Katowice

nikiszowiec w katowicach
Nikiszowiec w Katowicach. Fot. Shutterstock

Na 4. pozycji wśród najbardziej niebezpiecznych miast w Polsce znalazły się Katowice gdzie na 1000 osób zgłoszono 26,3 najpoważniejsze przestępstwa. Najgorzej sytuacja wygląda w Śródmieściu, gdzie wciąż występuje ubóstwo, wykluczenie społeczne i bezrobocie, które w znacznym stopniu przyczynia się do tak wysokiego miejsca w zestawieniu.

Tychy

więzienie kraty drut kolczasty
Tychy – najniebezpieczniejsze miasta w Polsce. Fot. Pixabay

Pierwszym z miast, które uplasowały się na podium, są Tychy z wynikiem 26,4 przestępstwa na 1000 mieszkańców. Mimo tak wysokiego wskaźnika, Tychy są na wysokim miejscu pod względem wykrywalności przestępstw – aż 80 proc. z nich kończy się wykryciem sprawcy.

Jelenia Góra

Jelenia Góra to drugie najniebezpieczniejsze miasto w Polsce. Fot. Shutterstock

Jelenia Góra z wskaźnikiem przestępstw 27,6 na 1000 mieszkańców zajęła 2. w Polsce. Miasto od wielu lat zmaga się z młodymi przestępcami, którzy tworzą grupy zorganizowane zajmujące się wyłudzeniami pieniędzy na szeroką skalę. Na szczęście z roku na rok policji udaje się coraz bardziej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców zwiększając statystyki wykrywalności tych przewinień. Obecnie wykrywalność wynosi 64 proc.

Siemianowice Śląskie

mężczyzna skuty kajdankami
Najniebezpieczniejsze miasto w Polsce to Siemianowice Śląskie (w 2017 r.). Fot. Pixabay

Siemianowice Śląskie to najniebezpieczniejsze miasto w Polsce w 2017 r. Odnotowano tu aż 35,5 przestępstw na tysiąc mieszkańców. Na szczęście miasto ma bardzo dobrą wykrywalność utrzymującą się na poziomie 85 proc. Oby tak duży odsetek rozwiązanych spraw wystraszył potencjalnych przestępców.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE