Odpowiedź na pytanie o najstarszy kościół w Polsce, okazuje się bardzo trudna. Historycy i archeolodzy niejednokrotnie spierają się w tej kwestii. Oto 11 kościołów w Polsce, które są bardzo stare i prawdopodobnie wśród nich znajduje się najstarszy w Polsce. A być może jakiegoś jeszcze nie odkryto?

1Kaplica pod kościołem Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

ostrów tumski w poznaniu
Ostrów Tumski w Poznaniu. Fot. Shutterstock

Pod kościołem NMP na Ostrowie Tumskim w Poznaniu znajdują się ruiny. To bardzo ciekawe pozostałości kaplicy ufundowanej jeszcze przez Dąbrówkę, które wzbudzają sensację wśród archeologów. W tym miejscu znajdowała się jedna z siedzib Mieszka I.

Trudno to jednoznacznie stwierdzić, który kościół w Polsce jest najstarszy, jednak istnieją przesłanki że ruiny kaplicy Maryi Panny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu są najstarszymi zachowanymi pozostałościami po budowli sakralnej w Polsce. Pochodzą z około 965 r.

Poprzedni

8 KOMENTARZE

  1. Na mazowszu po Płocku istnieje jeszcze 1 obiekt jako miejsce jedno z najstarszych jest to- Czerwińsk nad Wisłą oraz rzymskokatolickiej parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.
    Historia Czerwińska przez stulecia nierozerwalnie jest związana z historią tutejszego klasztoru kanoników regularnych, powstałego w XII w. Pierwszy dokument wspominający o Czerwińsku, pochodzący z 1155 r., to bulla papieża Hadriana IV dotycząca właśnie klasztoru. Dzięki nadaniom i darowiznom książąt mazowieckich zakon ten stał się jednym z większych właścicieli feudalnych na Mazowszu.
    Gorąco polecam to miejsce z dusza i juz niedługo,,most jagiełly,,

  2. Haczów. Perełka na szlaku architektury drewnianej – XIV w., największy gotycki kościół drewniany w Europie ze słynną Pietą i mnóstwem innych ciekawych stareńkich (mniej lub bardziej) elementów wystroju. Bezcenne gotyckie malowidła wzruszają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here