To nasz najtrudniejszy tekst na tym portalu. Tworząc listę „największe zamki w Polsce”, nie braliśmy niczego na słowo. W internecie nie ma wiarygodnej listy największych zamków w Polsce, postanowiliśmy wziąć to więc na siebie i podjąć próbę jej stworzenia. Okazało się to mozolną pracą. Nie zrozumcie nas źle, ale szalenie ciężko jest to zrobić, bo choćby w określeniu powierzchni działki przyjmowane są bardzo nierówne kryteria. Jakie są więc największe zamki w Polsce? To zależy.

Podzwoniliśmy do działów technicznych muzeów zamkowych. W wielu przypadkach dane nie są znane albo niewiarygodne. Wszystkie dodatkowo zweryfikowaliśmy więc we wszystkich możliwych źródłach i posłużyliśmy się swoimi pomiarami na podstawie danych geoportalu. Oto największe zamki w Polsce pod względem powierzchni, które udało nam się znaleźć. Zaznaczamy jednak, że lista zamków może być niepełna. Jeśli znacie naprawdę duże zamki, dawajcie znać w komentarzu, będziemy uzupełniać listę.

Nasze zestawienie ułożyliśmy według powierzchni działki (czyli także terenu przyzamkowego), ale jeśli szukacie listy według powierzchni samego zamku to znajdziecie ją na ostatnim slajdzie: wyjdzie zupełnie inaczej!

8Kilka zamków poza czołówką

Największe zamki w Polsce: zamek Gniew. Fot. Shutterstock

Zamek Gniew przedstawiony na zdjęciu ma wiele sobie podobnych. Można wymienić tu warownie w Reszlu, czy Kwidzynie. Zamek jest dość spory, a bryła jest tym bardziej imponująca, że to potężny prostopadłościan o zwartej budowie. Powierzchnia działki z zamkiem w Reszlu wynosi około 27 000 mkw, a ta zajmowana przez sam zamek niecałe 5 000 mkw.

Jeśli znajdziecie warownie podobnych rozmiarów, nie podsyłajcie nam ich. Szukamy większych.

Powierzchnia samego zamku w Reszlu: ok. 5 000 mkw

Powierzchnia samego zamku w Kwidzynie: ok. 6 000 mkw

Powierzchnia działki w Reszlu (zamku i terenu przyzamkowego łącznie): 27 000 mkw

Poprzedni
Poprzedni artykułChcesz iść w wakacje w góry? Zmiany na Śnieżce i w Tatrach
Następny artykułKłodzko – atrakcje jednego z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

6 KOMENTARZE

  1. Brakuje najwaznjejszego kryterium, czyli kubatury zamku. To określa faktycznie jego wielkość, a nie działka, czy powierzchnia zabudowy. Krzyżtopór to jakis żart, to sa ruiny, poza tym ujeliscie zapewne bastiony i calela zrujnowana powierzchnię zabudowy. Głupota. Tylko kubatura ma tu sens wiec Malbork jest zdecydowanie największy, potem będzie wawel, Książ itd

  2. Po 1 zgadzam się z Panem Mariuszem. Po 2 z całym szacunkiem Krzyżtopór większy od Malborka a Kwidzyn od Książa (pod względem powierzchni samego zamku)? Nie chcę być niegrzeczny, ale jak i czym Państwo mierzyliście? Czy zamek w Malborku policzony został jako całość (czyli zamek wysoki, średni i niski wraz z murami obronnymi)? A jak został zmierzony Krzyżtopór? Zamek w Kwidzynie to zespół zamkowo-katedralny, nawet liczony z katedrą i dwoma nieistniejącymi skrzydłami moim skromnym zdaniem nie wyprzedzi Książa. Nie chcę się wymądrzać, ale na oko widać, że coś tu linijka krzywa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here