To nasz najtrudniejszy tekst na tym portalu. Tworząc listę „największe zamki w Polsce”, nie braliśmy niczego na słowo. W internecie nie ma wiarygodnej listy największych zamków w Polsce, postanowiliśmy wziąć to więc na siebie i podjąć próbę jej stworzenia. Okazało się to mozolną pracą. Nie zrozumcie nas źle, ale szalenie ciężko jest to zrobić, bo choćby w określeniu powierzchni działki przyjmowane są bardzo nierówne kryteria. Jakie są więc największe zamki w Polsce? To zależy.

Podzwoniliśmy do działów technicznych muzeów zamkowych. W wielu przypadkach dane nie są znane albo niewiarygodne. Wszystkie dodatkowo zweryfikowaliśmy więc we wszystkich możliwych źródłach i posłużyliśmy się swoimi pomiarami na podstawie danych geoportalu. Oto największe zamki w Polsce pod względem powierzchni, które udało nam się znaleźć. Zaznaczamy jednak, że lista zamków może być niepełna. Jeśli znacie naprawdę duże zamki, dawajcie znać w komentarzu, będziemy uzupełniać listę.

Nasze zestawienie ułożyliśmy według powierzchni działki (czyli także terenu przyzamkowego), ale jeśli szukacie listy według powierzchni samego zamku to znajdziecie ją na ostatnim slajdzie: wyjdzie zupełnie inaczej!

8Kilka zamków poza czołówką

Największe zamki w Polsce: zamek Gniew. Fot. Shutterstock

Zamek Gniew przedstawiony na zdjęciu ma wiele sobie podobnych. Można wymienić tu warownie w Reszlu, czy Kwidzynie. Zamek jest dość spory, a bryła jest tym bardziej imponująca, że to potężny prostopadłościan o zwartej budowie. Powierzchnia działki z zamkiem w Reszlu wynosi około 27 000 mkw, a ta zajmowana przez sam zamek niecałe 5 000 mkw.

Jeśli znajdziecie warownie podobnych rozmiarów, nie podsyłajcie nam ich. Szukamy większych.

Powierzchnia samego zamku w Reszlu: ok. 5 000 mkw

Powierzchnia samego zamku w Kwidzynie: ok. 6 000 mkw

Powierzchnia działki w Reszlu (zamku i terenu przyzamkowego łącznie): 27 000 mkw

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here