Strona głównaTop 10Najwyższe konstrukcje w Polsce – te maszty radiowe mają ponad 320 m! (Top 9 + bonus)

Najwyższe konstrukcje w Polsce – te maszty radiowe mają ponad 320 m! (Top 9 + bonus)

Największe konstrukcje w Polsce to maszty radiowe i radiowo-telewizyjne. Takich, które mają powyżej 300 metrów, jest w Polsce ponad 20. My przedstawiamy top 9, które mają powyżej 320 m wysokości! Na końcu znajdziecie bonus, którego się nie spodziewacie.

Maszt RTCN Giżycko Miłki

maszt giżycko miłki
Maszt w Miłkach Koło Giżycka. Fot. Mati7835, CC BY-SA 4.0

9. miejsce zajmuje maszt radiowy Giżycko Miłki w miejscowości Miłki. Konstrukcja ma 327 m wysokości i została postawiona w 1998 roku. Konstrukcję wzniesiono na wzgórzu nad jeziorem Wojnowo, by zasięg był jeszcze lepszy.

Maszt RCN Solec Kujawski

Maszty w Solcu Kujawskim
Maszty w Solcu Kujawskim

Maszt RCN w Solcu Kujawskim ma 330 metrów wysokości. Jego zadaniem jest nadawanie Programu I Polskiego Radia. Dzięki masztowi możliwe jest słuchanie tego radia w całej Polsce i poza granicami kraju. Konstrukcję postawiono w 1999 r.

Maszt RTCN Białystok Krynice

Maszt Krynice
Maszt Krynice

Maszt radiowo-telewizyjny Białystok Krynice ma 331 m wysokości i o metr wyprzedza ten w Solcu Kujawskim zajmując 7. miejsce. Konstrukcję postawiono w 1996 r. Nadaje ona programy największych multipleksów.

Maszt RTCN Warszawa Raszyn

RADIOstacja łazy
Radiostacja Warszawa Raszyn, Łazy. Fot. Hubert Śmietanka, CC BY-SA 2.5

W Łazach pod Warszawą znajduje się maszt RTCN Raszyn. Ma 335 m, a do użytku został oddany już w 1949 roku. Do 1962 roku była to najwyższa konstrukcja w Europie. W planach jest, aby przenieść nadajniki radiowe z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (a więc m.in. Radia Zet i Radia Eska), właśnie do Łazów. Ma to na celu między innymi zmniejszenie szkodliwego pola elektromagnetycznego w centrum stolicy.

Maszt RTCN Częstochowa

Maszt koło Częstochowy
Maszt koło Częstochowy

340-metrowy maszt we Wręczycy Wielkiej pod Częstochową, postawiono w 1997 roku. Nadaje najpopularniejsze programy radiowe oraz programy naziemnej telewizji cyfrowej.

Maszt RTCN Lublin Piaski

Maszt w Piaskach
Maszt w Piaskach. Fot. Kamiltytula, CC BY-SA 4.0

Maszt w Lublinie Piaskach ma 342 m. Postawiono go w 1990 r. Pokrywa swoim zasięgiem całe woj. lubelskie i fragmenty sąsiednich województw. Nadaje zarówno sygnały radiowe jak i naziemnej telewizji cyfrowej.

Maszt RTCN Łódź Zygry

maszt łódź zygry
Maszt radiowy Łódź Zygry. Fot. damianwiszowaty, CC BY-SA 4.0

W Zygrach pod Łodzią można znaleźć 346-metrowy maszt telewizyjny. Nadaje on kilka programów multipleksu MUX 8. Konstrukcję zbudowano w 1975 roku.

Maszt RTCN Olsztyn

Maszt w Olsztynie
Maszt w Olsztynie. Fot. Pixabay

Maszt RTCN w Olsztynie jest drugą co do wysokości konstrukcją w Polsce. Ma dokładnie 356,5 metra. Od 1969 roku wznosi się tuż obok poligonu wojskowego w Olsztynie. Nadaje multipleksy telewizji cyfrowej, a także wiele programów radiowych.

Maszt RTCN Katowice Mysłowice – największy w Polsce

maszt katowice mysłowice
Maszt Katowice Kosztowy w Mysłowicach. Fot. Dobromir Sośnierz, CC BY-SA 4.0

Największą konstrukcją, która stoi obecnie na terenie Polski, jest maszt radiowo-telewizyjny Katowice Kosztowy w Mysłowicach. Ma 358,7 m wysokości. Zbudowano go w 1976 roku.

Maszt podtrzymuje 15 odciągów. Znajdują się na nim anteny telewizyjne, radiowe, GSM i UMTS.

Maszt radiowy w Konstantynowie – największy na świecie

Dawny maszt w Konstantynowie, największa konstrukcja świata
Dawny maszt w Konstantynowie, największa konstrukcja świata

646 metrów – tyle mierzył maszt radiowy w Konstantynowie, najwyższa konstrukcja nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W 1991 roku runął w trakcie prac konserwatorskich polegających na wymianie odciągów.

Do 2008 roku, kiedy to Burdż Chalifa w Dubaju przekroczył wysokość 646 metrów, była to najwyższa konstrukcja jaka kiedykolwiek powstała na Ziemi.

Radiostacja w Solcu Kujawskim niejako zastąpiła maszt w Konstantynowie po katastrofie. Jego zawalenie się pozostaje jednak niepowetowaną stratą.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE