Szukacie pomysłu, gdzie pojechać, by spędzić czas z ukochaną osobą? W Polsce jest wiele miejsc, których piękno i urok zachwyca i wprowadza w wyjątkowy nastrój. To będą Wasze ulubione zakątki idealne na spacery we dwoje: romantyczne miejsca w Polsce.

1. Chełmno – miasto zakochanych

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, które oficjalnie jest stolicą zakochanych? To Chełmno w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto zakochanych zawdzięcza swoją nazwę relikwiom świętego Walentego znajdującym się w tutejszym kościele farnym. Gdzie więc jeśli nie w Chełmnie dać się ponieść romantycznemu nastrojowi?

Dla odwiedzających przygotowano wiele miłosnych zakątków, są tu najbardziej urocze romantyczne miejsca w Polsce. Znajdziemy tu ławeczkę miłości, planty otoczone dywanami kwiatowymi w kształcie serc oraz spacerową trasę zakochanych. Jeśli odwiedzicie Chełmno w czasie Walentynek, to czeka na Was jeszcze więcej atrakcji dla zakochanych. Wtedy właśnie odbywa się Festiwal Piosenki Miłosnej a na rynku miasta odbywa się tradycyjny już jarmark, na którym w środku zimy panuje ciepła i miłosna atmosfera.

2. Droga Miłości we Wrocławiu

Wrocław, most Tumski fot. Lukasz Stefanski, Shutterstock

Jedna z najpopularniejszych legend wrocławskich głosi, że aby spotkać miłość swojego życia trzeba pokonać tzw. Drogę Miłości. Zaczyna się ona od modlitwy w katedrze, później powinniście pogłaskać rzeźbę kamiennego lwa a na koniec udać się na most Tumski, który zwany jest także mostem Miłości. Wszystko dzięki kłódkom, które zakochani oraz świeżo upieczeni małżonkowie wieszają na moście. Mają one sprawić, że uczucie przetrwa długie lata. Podobno właśnie tu odbyły się zaręczyny pierwszego króla Polski Mieszka I z Dobrawą. Wszystko to sprawia, że Ostrów Tumski to ulubione miejsce zakochanych.

3. Lanckorona

lanckorona

Romantyczne miejsca w Polsce uzupełnia Lanckorona, nieodkryta idylliczna wioska w województwie małopolskim. W tej tajemniczej miejscowości znajdują się ruiny średniowiecznego zamku, które przyciągają tu zakochane pary dzięki swoim osobliwym nazwom alejek. To tutaj przejdziemy się aleją Zakochanych lub porozmawiamy z ukochaną osobą w alei Cichych Szeptów.

We wsi odbywa się też Festiwal Romantyczna Lanckorona, podczas którego możemy posłuchać muzyki podczas koncertów na żywo. Organizowany jest także jarmark, gdzie można kupić pyszne potrawy z dodatkiem afrodyzjaków.

4. Pałac w Lubostroniu

Ten klasycystyczny pałacyk znajdujący się w województwie kujawsko-pomorskim to ulubione miejsce romantycznych sesji fotograficznych, ślubów na świeżym powietrzu oraz spacerów zakochanych par. Także nazwa Lubostroń nawiązuje do charakteru jaki, od początku jego budowy towarzyszył pałacykowi. Nazwa bowiem to połączenie dwóch słów: lube ustronie. Dlatego jeśli marzycie o skryciu się z ukochaną osobą w otaczającym pałac parku, to z pewnością Wam się to uda.

5. Arkadia

Arkadia to piękna wieś w województwie łódzkim. To tutaj rodzina Radziwiłłów stworzyła wyjątkowy ogród romantyczny w stylu angielskim. Była to ich letnia rezydencja, którą Helena Radziwiłł z domu Przeździeckich sama urządzała i pielęgnowała aż do swoich ostatnich dni. Oprócz wyjątkowej roślinności, park zachwyca swoimi budowlami m.in. Świątynią Diany, Akweduktem, Łukiem Greckim czy Grotą Sybilli. Dodatkowego uroku dodaje staw z dwoma wyspami.

6. Romantyczne miejsca w Polsce – Łazienki Królewskie

fot. Shutterstock (7)

Równie pięknym zespołem pałacowo-ogrodowym są warszawskie Łazienki. Jest to ogromny kompleks, pełen pięknej roślinności, zabytkowych pałaców i stawów. To tu warto wybrać się aby doznać romantycznych uniesień o każdej porze roku. Tutaj czas niemal zatrzymał się w miejscu.

Tak samo jak w XVIII wieku podziwiać możemy magiczne alejki, okazałe drzewa i budynki pamiętające czasy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wszystko to sprawia, że spacery z ukochaną osobą w Łazienkach Królewskich, wprawiają w błogi i romantyczny nastrój.

A jakie według Was są najbardziej romantyczne miejsca w Polsce?