Chociaż powierzchnia jezior w Polsce stanowi zaledwie 1 proc. kraju, to mamy się czym pochwalić. Polskie jeziora to jednak nie tylko zjawiskowe Mazury. Pięknych akwenów wodnych jest w naszym kraju znacznie więcej. To idealne miejsca do relaksu, obcowania z naturą i podziwiania pięknych widoków. Zajrzyjcie do naszego zestawienia i sprawdźcie gdzie powinniście się wybrać na kolejny weekend.

1. Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie, fot. Artur Kowalczyk

Jezioro Czorsztyńskie jest zaporowym zbiornikiem wodnym stworzonym na Dunajcu. Powstał w związku ze zbudowaniem w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi a Właściwymi. Chociaż miał pełnić głównie funkcje przeciwpowodziowe dziś jest ważnym ośrodkiem turystycznym. Nad brzegiem jeziora położone są dwa przepiękne zamki – Zamek w Czorsztynie oraz Zamek Dunajec w Niedzicy.

2. Jezioro Gopło

jezioro gopło
Jezioro Gopło, fot. Shutterstock

Gopło położone jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim, niedaleko Inowrocławia w samym sercu Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. To największe jezioro województwa kujawsko-pomorskiego. Nazwa jeziora pochodzi od słowiańskiego plemienia Goplan i jest związane z legendami o Popielu i Goplanie. Gopło zamieszkuje największa słodkowodna ryba w Europie – sum europejski.

3. Jezioro Wigry

Jezioro Wigry, fot. shutterstock

Jezioro Wigry należy do Wigierskiego Parku Narodowego. Słynie przede wszystkim ze swojej czystości. Często nazywane jest jeziorem o kryształowej toni. Po jeziorze można pływać kajakami bądź żaglówkami. Zakazane jest natomiast korzystanie z łodzi spalinowych m.in ze względu na fakt, że część terenów jeziora jest objętych strefą ciszy. Najpiękniejszą panoramę jeziora Wigry możecie obserwować ze wzniesienia w Starym Folwarku.

4. Jezioro Niegocin

Jezioro Niegocin, fot. pixabay

Niegocin należy do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. To trzeci co do wielkości akwen na tym obszarze. W okolicach jeziora mieści się wiele ośrodków wypoczynkowych oraz atrakcyjnych turystycznie miejscowości m.in Giżycko, Strzelce czy Wilkasy. Jezioro Niegocin jest niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych mazurskich jezior i co roku odwiedza go wielu turystów.

5. Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy, fot. pixabay

Każdy kto choć trochę zna polskie jeziora wie, że Śniardwy to największe z nich z powierzchnią 114 kilometrów kwadratowych. Jezioro to, podobnie jak Niegocin, należy do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Na Śniardwach położone jest aż 5 wysp. Jezioro dzięki urozmaiconej rzeźbie dna jest również bardzo atrakcyjnym łowiskiem. Występuje tu wiele gatunków ryb m. in leszcz, sandacz, okoń oraz sum.

6. Jezioro Kisajno

Jezioro Kisajno, fot. shutterstock

Kisajno nie jest samodzielnym jeziorem, ale ze względu na malownicze widoki zasługuje na miejsce w tym zestawieniu. Od północy łączy się ono z jeziorem Dargin. Na jeziorze znajduje się kilka wysp, które są ścisłymi rezerwatami przyrody dlatego nie wolno tam cumować. Dla żeglarzy Kisajno jest jeziorem tranzytowym pomiędzy Niegocinem a Mamrami.