Strona głównaTop 10Polskie mało znane zamki. Ich historia zaskakuje

Polskie mało znane zamki. Ich historia zaskakuje

Poszukując polskich zamków trafiamy czasami na warownie, o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Zaskakuje nas ich wygląd, posępna tajemnicza aura, historia albo legendy związane z ruinami. Oto polskie mało znane zamki, których odkrycie może być dla Was niespodzianką.

Zamek w Sobkowie

Zamek rycerski w Sobkowie
Zamek rycerski w Sobkowie. Fot. Shutterstock

Mury zamku rycerskiego w Sobkowie w woj. świętokrzyskim wyglądają tak jak na zdjęciu, dlatego z pewnością zdziwi Was, że działa tam hotel z salą weselną i restauracja. Obiekty te położone są dookoła ruin zamku.

Jest to warownia we wsi Sobków, której początki sięgają XVI w. Władały nią rody magnackie, kasztelańskie i rycerskie: Sobków z Sulejowa, a także Drohojowskich, Wielopolskich, Sarbiewskich, i Myszkowskich czy też Szaniawskich.

Same ruiny to pozostałości zespołu dworskiego nad brzegiem Nidy, fortalicja i pałac, które pochodzą XVI i XVIII w. W centrum kompleksu można oglądać pozostałości pałacu Szaniawskich z ok. 1770 r.

Zamek w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie
Zamek w Bodzentynie. Fot. Shutterstock

Województwo świętokrzyskie obfituje w mało znane zamki. W powiecie kieleckim nad Psarką można podziwiać ruiny zamku zbudowanego w miejscu dawnych pałaców biskupów krakowskich. Murowana warownia stanęła z polecenia kolejnego biskupa w II poł. XIV w.

Jednym z ważniejszych wydarzeń był pobyt króla Władysława Jagiełły na zamku w 1410 roku przed bitwą pod Grunwaldem. W kolejnych wiekach warownia rozkwitała i była przebudowana w stylu renesansowym a potem barokowym. Gdy zakończono budowę pałacu biskupów w Kielcach, upaństwowiono zamek w Bodzentynie (w 1789 r.), przekształcono w spichlerz i szpital. W kolejnych latach popadał w ruinę.

Zamek w Toszku

Mało znane zamki w Polsce – Zamek w Toszku
Mało znane zamki w Polsce – Zamek w Toszku. Fot. Maciej Rawluk, Shutterstock

Zamek w Toszku w woj. śląskim to budowla z XV w. Wcześniej od ok. X wieku istniała tam drewniana kasztelania. Warownia jest o tyle ciekawa, że jej znaczna część znajduje się pod ziemią.

Forteca była początkowo we władaniu książąt śląskich, a w swej historii m.in. najechana przez husytów. Przechodziła w ręce kolejnych rodów rycerskich, następnie stała się lennem królów czeskich, a lepsze czasy spotkały ją w XVI w. za panowania rodu Renernów. Odbudowali oni zamek w stylu renesansowym.

Budynek przechodził z rąk jednych szlacheckich rodów do drugich, a duży cios zadał mu pożar w 1811 r. Choć zamek po II wojnie światowej został częściowo odbudowany, to nie przywróciło mu to dawnej świetności.

Zamek Piastowski w Brzegu

Zamek Piastowski w Brzegu
Zamek Piastowski w Brzegu. Fot. Lidia Mukhamadeeva, Shutterstock

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu powstał w XIII wieku i początkowo był siedzibą namiestnika książęcego. Z około roku 1300 pochodzi najstarsza część zamku, fundament tak zwanej Wieży Lwów, którą wieńczyły kamienne figury tych zwierząt.

W XIV w. zamek stał się siedzibą książąt brzeskich. Dwa wieki później przejęli go Hohenzollernowie i nakazali przebudowę na wzór zamku królewskiego w Krakowie. Dlatego też zamek w Brzegu nazywany jest śląskim Wawelem (dziś to woj. opolskie, ale historycznie Śląsk).

Piastowie śląscy władali zamkiem do 1675 r. Są upamiętnieni w portalu bramy wjazdowej. Znajdują się tam rzeźby pierwszych władców Polski jak i właśnie piastowskich książąt śląskich.

Zamek Gryf

Zamek Gryf
Zamek Gryf. Fot. Jerzy Strzelecki, Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Mało znane zamki czasami można kupić, tak jak zamek Gryf. Kawałek średniowiecznej warowni może być Wasz nawet od zaraz. Fundacja Twoje Dziedzictwo pragnie ocalić od zapomnienia zamek w pobliżu Gryfowa Śląskiego na Dolnym Śląsku.

Zamek Gryf pochodzi z XIII wieku, zostały po nim ruiny. Zamek ufundował książę głogowski Konrad w miejscu, w którym stał niegdyś gród Bobrzan. Była to warownia książąt świdnickich, później króla czeskiego Wacława, a następnie rodu Schaffgotschów. Wielokrotnie popadała w ruinę.

Zebrano jedynie kilka procent środków na odbudowę zamku Gryf. Więcej o możliwości kupienia zamku można przeczytać tu: Kup sobie gotycki zamek gryf i zostań dziedzicem

Zamek w Krupem

Mało znane zamki w Polsce – warownia w Krupem
Polskie mało znane zamki – warownia w Krupem. Fot. Shutterstock

Zamek w Krupem to forteca na trasie z Chełma do Krasnegostawu w woj. lubelskim. Pierwsza warownia w tym miejscu powstała w 1492 roku. Była to posiadłość szlachecka Krupskich herbu Korczak. Zamek przekazywany był w ręce innych rodów, Zborowskich i Gnoińskich. Warownia została przebudowana otoczona murem oraz gankami strzelniczymi i basztami. Dookoła zamku przebiegała fosa, sąsiaduje z nim też naturalne rozlewisko. Wejścia bronił most zwodzony.

Zobacz lokalizację: Zamek w Krupem w przewodniku Polska Zachwyca.

Zamek Sobień

Mało znane zamki – Sobień
Mało znane zamki – Sobień. Fot. Shutterstock

Zamek Sobień znajduje się w woj. podkarpackim i pamięta czasy średniowiecza. Zarządzany był przez króla, a następnie przez wiele rodów szlacheckich. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa: stał blisko szlaku wzdłuż doliny Sanu.

Murowana twierdza powstała na przełomie XIII i XIV. Władał nią m.in. król Jagiełło, aż do momentu kiedy podarował zamczysko pierwszemu z rodów rycerskich – rodzinie Kmitów. W XVI w. Kmitowie oddali zamek kolejnym magnatom.

Warownia w Sobieniu była świadkiem partyzanckich walk pod wzgórzem Sobienia. Potyczka toczyła się z udziałem pociągu pancernego.

Mało znane zamki – zamek w Łapalicach

Zamek w Łapalicach
Zamek w Łapalicach. Fot. Maciej Rawluk, Shutterstock

Stylizowana na średniowieczną warownia powstawała w Łapalicach niedaleko Kartuz na Kaszubach.

Z lotu ptaka zamek w Łapalicach jest po prostu przepiękny. Z bliska, jeszcze ciekawszy, bo widzimy, że coś jest z nim nie tak… Jest zbudowany współcześnie. To niezrealizowane marzenie prywatnego inwestora, wielkiego marzyciela. Zamek nie jest opuszczoną ruiną, a po prostu placem budowy, który być może pozostanie nim już na zawsze. Nadzór budowlany w tym wypadku wstrzymał inwestycję.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE