Przy budowie wielkich stadionów, wieżowców, czy dworców inwestorzy mają do wyboru wiele opcji. Ich zadaniem jest wybrać najlepszy projekt, ale nie zawsze zgadza się to z opinią mieszkańców. Oto odrzucone projekty wielkich inwestycji. Tak mogła wyglądać Polska.
Stadion we Wrocławiu
Stadion Miejski we Wrocławiu według śmieszków wyglądający jak wielka rolka papieru toaletowego, wcale nie musiał tak wyglądać. Projektów budowy areny na Euro 2012 było kilka, a ostatecznie wybrano stadion ze specjalną niebrudzącą się membraną opiętą na kilku obręczach wokół konstrukcji.
Złota 44
Wieżowiec Złota 44 także miał wyglądać inaczej. Projekt wyglądał dużo ładniej niż wykonanie. Wystarczy spojrzeć na sam kształt żagla, choćby kąt jego ścięcia. Miało być strzeliście, a ostry szpic miał celować w niebo, wyszło potężnie, a szczyt wygląda jak stępiony w porównaniu do projektu.
Dworzec w Poznaniu
Nazwany chlebakiem dworzec w Poznaniu niezbyt przypomina pierwowzór projektu. Gdy okazało się, że powyginana konstrukcja nie powstanie, wizualizacje na szybko zmieniono.
Dostało się także funkcjonalności obiektu, a właściwie jej braku. W założeniu to przesiadkowy węzeł komunikacyjny, a w praktyce drogi z pociągu na autobus nie można było bardziej utrudnić.
Stadion Narodowy
W konkursie na projekt Stadionu Narodowego startowało 15 firm i konsorcjów, z których wybrano konsorcjum z JSK Architekci na czele (zaprojektowali też stadion we Wrocławiu). Przyzwyczailiśmy się do biało-czerwonego Narodowego, ale mógł wyglądać zupełnie inaczej.
Powyżej kilka wizualizacji. Przyznajemy, że ostatecznie wybrany projekt podoba nam się spośród nich najbardziej.
Sky Tower
Sky Tower także miał wyglądać inaczej. Jedną z koncepcji jest ta przedstawiona na wizualizacji. Ostatecznie wybrano bardziej „obły” projekt, który ostatecznie bardziej nam się podoba.
Wieżowiec miał być też wyższy, jeden z największych w Europie. Ostatecznie z powodu kryzysu został skrócony.
Rotunda w Warszawie
Rotunda PKO w Warszawie przejdzie rewitalizację. Wybrano projekt pracowni Gowin & Siuta. Odrzucono m.in. koncepcję Adamiczka Consulting widoczną na wizualizacji.
Ponieważ mówimy tu o remoncie istniejącego budynku, a nie postawieniu nowej konstrukcji, w tym konkretnym przypadku projekty nie różnią się bardzo znacznie między sobą.