Nie macie ochoty przesiadywać w muzeach, chodzić po zamkach i parkach narodowych, ale jednak coś byście zobaczyli? Oto najmniejsze atrakcje Polski, które są idealne, jeśli nie macie czasu albo siły na zwiedzanie.
Najmniejsze muzeum w Polsce
Muzeum Guzika w Łowiczu to najmniejsza taka placówka w Polsce i Europie, bo mieści się… w walizce. Guziki św. Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, gen. Sikorskiego, Witkacego, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, czy też Heleny Modrzejewskiej zamknięte są w skrzyneczce o wymiarach ok. 45 cm x 45 cm x 30 cm. Guzików jest 4,5 tysiąca i od dawna wychodzą już poza swoją walizkę, a część eksponatów prezentowana jest na wystawie stałej muzeum w Łowiczu.
Najkrótsza trasa turystyczna w Polsce
Groty Mechowskie to najkrótsza trasa turystyczna Polski. Na pewno nie zdążycie się zmęczyć, bo wycieczka kończy się zanim na dobre się zacznie. Trasa ma 61 m długości!
Ten osobliwy wytwór przyrody to sieć jaskiń sufozyjnych, które powstały przez wypłukiwanie ziaren piasku ze skały. Groty Mechowskie położone są niedaleko Pucka. Miejsce to zostało odkryte w 1818 roku.
Najmniejszy kościół i parafia w Polsce
Na pytanie o najmniejszą parafię w Polsce łatwo odpowiedzieć. Znajduje się ona w Siedlątkowie w woj. łódzkim. W gminie mieszka 180 osób, a kościół służy około 30 rodzinom.
Jeśli szukacie najmniejszego pod względem powierzchni kościoła w Polsce, to odpowiedź nie jest jednoznaczna i nikt tego nie zmierzył. Jednymi z najmniejszych kościołów w Polsce (nie liczymy kaplic) są kościół św. Idziego, najstarszy we Wrocławiu, a także kościół św. Benedykta, który z pewnością jest najmniejszy w Krakowie.
Najmniejszy park narodowy
Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszy w Polsce. Jeśli chcecie wybrać jeden z parków narodowych na weekendowy wypad, ale nie chcecie długo chodzić, ten będzie idealny. Jest przepiękny, urokliwy, a jego symbolem są żyjące w grotach nietoperze. Możecie zobaczyć także zamek w Ojcowie oraz zamek w Pieskowej Skale. Czego chcieć więcej? Czasami mniej nie znaczy gorzej.
Najmniejszy zamek w Polsce
Żaden z zamków nie jest oficjalnie uznany za najmniejszy w Polsce i podobnie jak w przypadku kościołów nikt tego nie zmierzył. Najmniejszy w Małopolsce jest podobno ten w Liwie: trudno się dziwić, została po nim prawie sama wieża. Malutkie są zamek Świnków, zamek Gryf (a właściwie jego ruiny), czy też zamek w Piotrkowie Trybunalskim, z którego została wieża (podobnie jak po Zamku Piastowskim w Opolu i kilku innych warowniach). Niewielkie są ruiny zamków w Rytrze czy też Wenecji.
Ale jeśli to dla Was za dużo, pełno jest ruin zamków, z których zostało kilka kamieni. Brzmi idealnie? Z zamku na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu zostało właściwie stanowisko archeologiczne. Z mostu arkadowego prowadzącego do zamku w Ossolinie, pozostał piękny łuk nad drogą. Pozostałością zamku w Złocieńcu są piwnice z XIII w.
Polecamy także tekst: Nieistniejące zamki w Polsce
Najmniejsza atrakcja przyrodnicza
Krzywy Las koło Gryfina jest z pewnością jedną z najmniejszych atrakcji w Polsce, a krzywe drzewa wcale nie zajmują wielkiej powierzchni. Po lesie nie krąży się godzinami zachwycając wygiętymi w dziwny sposób pniami. Jest to raczej wycieczka podczas której wychodzi się z samochodu na kilka minut, robi zdjęcia i wraca. Chyba, że bardzo lubicie drzewa, wtedy kilkanaście.
Czytaj także: Najbardziej rozczarowujące atrakcje Polski
Najmniejsze województwo w Polsce
Województwo opolskie jest najmniejsze w Polsce, co nie znaczy, że nie ma tam nic ciekawego. Opolskie jest obok woj. lubuskiego najrzadziej odwiedzanym regionem. Niecały 1 proc. turystów zatrzymuje się latem właśnie tu, podczas gdy w woj. pomorskim wypoczywa ponad 20 proc. Polaków. Tymczasem są atrakcje woj. opolskiego, które po prostu trzeba zobaczyć.
Czytaj więcej: 9 dowodów na to, że robisz błąd pomijając Opolszczyznę
Najmniejsza kawiarnia w Polsce
Dobro&Dobro w Warszawie to najmniejsza kawiarnia w Polsce i tytuł ten został jej przyznany oficjalnie przez Towarzystwo Kontroli Rekordów. Lokal przy ul. Puławskiej 11 łatwo pominąć, więc dobrze znać jego adres. Powierzchnia kawiarni wynosi 6 metrów kwadratowych, ale mimo to i tak jest tam miejsce dla kilku klientów.
Najmniejsza wieś w Polsce
Wieś Dąbrowa w woj. lubelskim w powiecie hrubieszowskim jw gminie Mircze est najmniejsza w Polsce pod względem liczby mieszkańców. Praktycznie mieszkają tam dwie osoby: sołtys z żoną, formalnie 7 według Narodowego Spisu Powszechnego, ale wyjechały. Przynajmniej z wyborem sołtysa nie ma problemów.
Najmniejszym terenem wiejskim pod względem liczby ludności jest Czarna Woda w woj. pomorskim, licząca ok. 380 mieszkańców.
Pod względem powierzchni najmniejszą gminą wiejską są Jejkowice w woj. śląskim (7,5 km kwadratowego).
Najmniejszy park krajobrazowy w Polsce
Park Krajobrazowy Stawki z powierzchnią 17,32 km kwadratowego jest najmniejszy w Polsce. Położony jest w woj. śląskim w gminie Przyrów. Chronione są tam grądy, olsy i lasy łęgowe. Rośnie tam bez, rzeżucha i kosaćce, a mieszkają głównie ptaki, padalce i inne jaszczurki, traszki i ropuchy szare.
Najmniejsze miasto w Polsce
Najmniejsze od niedawna miasto w Polsce, Opatowiec, ma kilkudziesięciu mieszkańców mniej niż najmniejsza gmina miejsko-wiejska w Polsce. Opatowiec leży w woj. świętokrzyskim i liczy około 330 mieszkańców.
W tym roku zyskał prawa miejskie i stał się najmniejszym miastem w Polsce wyprzedzając Wiślicę (mającą około 500 mieszkańców).
Najmniejsza gmina w Polsce
Najmniejszą pod względem powierzchni gminą w Polsce jest Górowo Iławeckie (3,32 km kw). Znajdziemy ją na północ od Olsztyna w pobliżu granicy Polski z Rosją.
Gmina Krynica Morska jest zaś najmniejszą pod względem liczby ludności, ma około 1300 mieszkańców.