Strona głównaTop 10Nie masz czasu na zwiedzanie? Oto najmniejsze atrakcje Polski – Top 12

Nie masz czasu na zwiedzanie? Oto najmniejsze atrakcje Polski – Top 12

Nie macie ochoty przesiadywać w muzeach, chodzić po zamkach i parkach narodowych, ale jednak coś byście zobaczyli? Oto najmniejsze atrakcje Polski, które są idealne, jeśli nie macie czasu albo siły na zwiedzanie.

Najmniejsze muzeum w Polsce

guziki
Fot. Pixabay

Muzeum Guzika w Łowiczu to najmniejsza taka placówka w Polsce i Europie, bo mieści się… w walizce. Guziki św. Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, gen. Sikorskiego, Witkacego, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, czy też Heleny Modrzejewskiej zamknięte są w skrzyneczce o wymiarach ok. 45 cm x 45 cm x 30 cm. Guzików jest 4,5 tysiąca i od dawna wychodzą już poza swoją walizkę, a część eksponatów prezentowana jest na wystawie stałej muzeum w Łowiczu.

Najkrótsza trasa turystyczna w Polsce

groty mechowskie
Groty Mechowskie. Fot. Shutterstock

Groty Mechowskie to najkrótsza trasa turystyczna Polski. Na pewno nie zdążycie się zmęczyć, bo wycieczka kończy się zanim na dobre się zacznie. Trasa ma 61 m długości!

Ten osobliwy wytwór przyrody to sieć jaskiń sufozyjnych, które powstały przez wypłukiwanie ziaren piasku ze skały. Groty Mechowskie położone są niedaleko Pucka. Miejsce to zostało odkryte w 1818 roku.

Najmniejszy kościół i parafia w Polsce

Kościół świętego Idziego, Ostrów Tumski, Wrocław
Kościół świętego Idziego, Ostrów Tumski, Wrocław. Fot. CC BY-SA 3.0

Na pytanie o najmniejszą parafię w Polsce łatwo odpowiedzieć. Znajduje się ona w Siedlątkowie w woj. łódzkim. W gminie mieszka 180 osób, a kościół służy około 30 rodzinom.

Jeśli szukacie najmniejszego pod względem powierzchni kościoła w Polsce, to odpowiedź nie jest jednoznaczna i nikt tego nie zmierzył. Jednymi z najmniejszych kościołów w Polsce (nie liczymy kaplic) są kościół św. Idziego, najstarszy we Wrocławiu, a także kościół św. Benedykta, który z pewnością jest najmniejszy w Krakowie.

Najmniejszy park narodowy

zamek w ojcowie na szlaku orlich gniazd
Zamek w Ojcowie na Górze Zamkowej. Fot. Pixabay

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszy w Polsce. Jeśli chcecie wybrać jeden z parków narodowych na weekendowy wypad, ale nie chcecie długo chodzić, ten będzie idealny. Jest przepiękny, urokliwy, a jego symbolem są żyjące w grotach nietoperze. Możecie zobaczyć także zamek w Ojcowie oraz zamek w Pieskowej Skale. Czego chcieć więcej? Czasami mniej nie znaczy gorzej.

Najmniejszy zamek w Polsce

zamek świny świnków
Zamek Świnków. Fot. Shutterstock

Żaden z zamków nie jest oficjalnie uznany za najmniejszy w Polsce i podobnie jak w przypadku kościołów nikt tego nie zmierzył. Najmniejszy w Małopolsce jest podobno ten w Liwie: trudno się dziwić, została po nim prawie sama wieża. Malutkie są zamek Świnków, zamek Gryf (a właściwie jego ruiny), czy też zamek w Piotrkowie Trybunalskim, z którego została wieża (podobnie jak po Zamku Piastowskim w Opolu i kilku innych warowniach). Niewielkie są ruiny zamków w Rytrze czy też Wenecji.

Ale jeśli to dla Was za dużo, pełno jest ruin zamków, z których zostało kilka kamieni. Brzmi idealnie? Z zamku na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu zostało właściwie stanowisko archeologiczne. Z mostu arkadowego prowadzącego do zamku w Ossolinie, pozostał piękny łuk nad drogą. Pozostałością zamku w Złocieńcu są piwnice z XIII w.

Polecamy także tekst: Nieistniejące zamki w Polsce

Najmniejsza atrakcja przyrodnicza

krzywy las
Krzywy Las. Fot. Shutterstock

Krzywy Las koło Gryfina jest z pewnością jedną z najmniejszych atrakcji w Polsce, a krzywe drzewa wcale nie zajmują wielkiej powierzchni. Po lesie nie krąży się godzinami zachwycając wygiętymi w dziwny sposób pniami. Jest to raczej wycieczka podczas której wychodzi się z samochodu na kilka minut, robi zdjęcia i wraca. Chyba, że bardzo lubicie drzewa, wtedy kilkanaście.

Czytaj także: Najbardziej rozczarowujące atrakcje Polski

Najmniejsze województwo w Polsce

muzeum wsi opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej. Fot. Shutterstock

Województwo opolskie jest najmniejsze w Polsce, co nie znaczy, że nie ma tam nic ciekawego. Opolskie jest obok woj. lubuskiego najrzadziej odwiedzanym regionem. Niecały 1 proc. turystów zatrzymuje się latem właśnie tu, podczas gdy w woj. pomorskim wypoczywa ponad 20 proc. Polaków. Tymczasem są atrakcje woj. opolskiego, które po prostu trzeba zobaczyć.

Czytaj więcej: 9 dowodów na to, że robisz błąd pomijając Opolszczyznę

Najmniejsza kawiarnia w Polsce

Dobro&Dobro w Warszawie to najmniejsza kawiarnia w Polsce i tytuł ten został jej przyznany oficjalnie przez Towarzystwo Kontroli Rekordów. Lokal przy ul. Puławskiej 11 łatwo pominąć, więc dobrze znać jego adres. Powierzchnia kawiarni wynosi 6 metrów kwadratowych, ale mimo to i tak jest tam miejsce dla kilku klientów.

Najmniejsza wieś w Polsce

Wieś Dąbrowa w woj. lubelskim w powiecie hrubieszowskim jw gminie Mircze est najmniejsza w Polsce pod względem liczby mieszkańców. Praktycznie mieszkają tam dwie osoby: sołtys z żoną, formalnie 7 według Narodowego Spisu Powszechnego, ale wyjechały. Przynajmniej z wyborem sołtysa nie ma problemów.

Najmniejszym terenem wiejskim pod względem liczby ludności jest Czarna Woda w woj. pomorskim, licząca ok. 380 mieszkańców.

Pod względem powierzchni najmniejszą gminą wiejską są Jejkowice w woj. śląskim (7,5 km kwadratowego).

Najmniejszy park krajobrazowy w Polsce

Park Krajobrazowy Stawki z powierzchnią 17,32 km kwadratowego jest najmniejszy w Polsce. Położony jest w woj. śląskim w gminie Przyrów. Chronione są tam grądy, olsy i lasy łęgowe. Rośnie tam bez, rzeżucha i kosaćce, a mieszkają głównie ptaki, padalce i inne jaszczurki, traszki i ropuchy szare.

Najmniejsze miasto w Polsce

ponidzie świętokrzyskie grodzisko w stradowie
Świętokrzyskie, Ponidzie. Kozubowski Park Krajobrazowy, niedaleko grodziska w Stradowie. Fot. Shutterstock

Najmniejsze od niedawna miasto w Polsce, Opatowiec, ma kilkudziesięciu mieszkańców mniej niż najmniejsza gmina miejsko-wiejska w Polsce. Opatowiec leży w woj. świętokrzyskim i liczy około 330 mieszkańców.

W tym roku zyskał prawa miejskie i stał się najmniejszym miastem w Polsce wyprzedzając Wiślicę (mającą około 500 mieszkańców).

Najmniejsza gmina w Polsce

mierzeja wiślana
Krynica Morska, Mierzeja Wiślana. Fot. Shutterstock

Najmniejszą pod względem powierzchni gminą w Polsce jest Górowo Iławeckie (3,32 km kw). Znajdziemy ją na północ od Olsztyna w pobliżu granicy Polski z Rosją.

Gmina Krynica Morska jest zaś najmniejszą pod względem liczby ludności, ma około 1300 mieszkańców.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE