Przemyśl to jedno z trzech największych miast na Podkarpaciu, które zaskoczy Was różnorodnością zabytków i urokliwym położeniem. To otoczone górami i ciągnącymi się wodami Sanu miejsce, to miasto dzielnego wojaka Szwejka i dawna siedziba króla Kazimierza Wielkiego. Przemyśl atrakcje ma dla każdego, od zamku, który robi spore wrażenie po forty, twierdzę, oryginalne muzea i zabytkowe kościoły. Zobaczcie jak tu pięknie!
Rynek w Przemyślu
Rynek w Przemyślu to miejsce bardzo oryginalne i wyróżniające się na tle innych punktów reprezentacyjnych w Polsce. Przede wszystkim jest on pochylony, ale niespotykane jest także to, że znajdują się na nim drzewa. Rynek w Przemyślu powstał w II połowie XIV wieku i do dzisiaj zachowały się trzy pierzeje Rynku. Pierzeja zachodnia, na przełomie XVIII i XIX wieku została zburzona przez Austriaków, którzy powiększyli go i wykorzystywali na parady wojskowe.
Przemyski rynek, oprócz zabytkowych kamienic i ratusza, kojarzycie z pewnością jeszcze z dwiema atrakcjami. Pierwszą z nich jest fontanna z niedźwiedzicą i niedźwiadkami, która znajduje się w centralnej części rynku. Niedźwiedzia znajdziemy także w herbie Przemyśla. Według legendy, założyciel miasta, książę Przemysław, w czasie łowów na jednym ze wzgórz ujrzał niedźwiedzia i zrozumiał, że to właśnie tu ma założyć gród. Drugim symbolem miasta, znajdującym się na rynku, jest pomnik dzielnego wojaka Szwejka, który jest bardzo lubianą w Przemyślu postacią. Jeśli Wy również darzycie sympatią tego walecznego żołnierza, odpocznijcie obok niego na ławeczce i cieszcie się widokiem na malowniczy rynek w Przemyślu.
Kopiec Tatarski – Przemyśl atrakcje
Ciekawym elementem przemyskiego krajobrazu jest Kopiec Tatarski, który znajduje się na wzgórzu Zniesienie. Datowany jest na IX wiek i do dziś jest przedmiotem sporów na temat jego pochodzenia i funkcji. Według jednej z legend, jest to usypany przez Tatarów grobowiec. Inna z kolei wiąże kopiec z kultem słowiańskich bogów. Nie ma natomiast wątpliwości co do obronnych zastosowań kopca. Jego wysokość zapewniała rozległy widok na Ziemię Przemyską i dawała możliwość obserwacji tym, którzy aktualnie byli we władaniu wzgórza. W XIX wieku Austriacy wybudowali dodatkowo na Zniesieniu szereg obiektów wchodzących w skład Twierdzy Przemyśl. Dziś miejsce to jest ulubionym miejscem spacerów, a u podnóża kopca znajdziemy również plac zabaw oraz altanę, w której można odpocząć po pieszej wędrówce.
Sobór św. Jana Chrzciciela w Przemyślu
Odwiedzając Przemyśl atrakcje musicie poznać także te religijne. Miasto od zawsze znane było ze swojej wielokulturowości, gdzie mieszały się ze sobą wyznania prawosławne z katolickim. Sobór św. Jana Chrzciciela to kościół archikatedralny obrządku greckokatolickiego, który położony jest na Starym Mieście. Świątynia została wybudowana przez jezuitów w latach 1626–1632. Po skasowaniu zakonu jezuitów przez cesarza Józefa budynek stopniowo niszczał. Dopiero na początku XX wieku, gdy świątynię przejęła diecezja rzymskokatolicka, została ona wyremontowana. Od tego czasu pełniła funkcję kościoła garnizonowego, następnie odprawiano tu liturgię w rycie bizantyjsko-ukraińskim, a od 1991 roku odprawiane są tu obrzędy greckokatolickie.
Powód, dla którego koniecznie powinniście odwiedzić Sobór św. Jana Chrzciciela to wyjątkowy skarb, który znajduje się wewnątrz świątyni. Przed ołtarzem głównym zainstalowano zabytkowy ikonostas należący do zachodnioukraińskiego malarstwa cerkiewnego, który powstał w latach 80. XVII w. dla cerkwi klasztornej w Szczepłotach koło Krakowca. Od 1993 roku można go podziwiać w przemyskiej katedrze.
Zamek Kazimierzowski – Przemyśl atrakcje
Przemyśl atrakcje ma nie byle jakie, a jedną z największych jest Zamek Kazimierzowski. Ta okazała, renesansowa warownia, która zachwyca swoim wyglądem znajduje się na Wzgórzu Zamkowym. Pierwsze wzmianki o murowanej, gotyckiej warowni pochodzą z czasów Kazimierza Wielkiego, kiedy to wzniesiono budowlę w miejscu drewnianego grodu. Do dziś, z dawnej fortecy, przetrwała jedynie brama wjazdowa, a sam zamek zniszczyli Wołosi podczas najazdu w 1498 roku.
Odbudowę warowni zlecił Michał Krasicki w XVII w. architektowi Galeazzo Appianiemu. Nowy zamek miał w narożnikach cztery baszty i wieże. Przez wieki wzmacniano także obronność zamku. Dziś podziwiać możecie warownię, która przez lata poddawana była licznych przebudowom. W XX w. na dziedzińcu odsłonięto zarys rotundy i palatium jeszcze z czasów Bolesława Chrobrego. Rozpoczęto prace, aby wyeksponować te elementy.
Muzeum Historii Miasta Przemyśla
Muzeum Historii Miasta Przemyśla to oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, które mieści się w dwóch zabytkowych kamienicach w centrum miasta. Odwiedzając to interesujące miejsce, będziecie mieli szansę przenieść się w przeszłość i odkryć uroki dawnego Przemyśla. W salach wystawowych zgromadzono ponad dwa tysiące eksponatów związanych z historią miasta. Zobaczycie tu m.in. zrekonstruowany barokowy piec i pozostałości szesnastowiecznych polichromii. Dowiecie się także jak wyglądały wnętrza mieszczańskich domów (kuchnia, jadalnia, sypialnia, salon biedermeierowski i gabinet pana domu) z przełomu XIX i XX wieku. W muzeum zobaczycie też odtworzony zakład fotograficzny oraz wystawę poświęconą twórczości artystycznej Mariana Strońskiego.
Twierdza Przemyśl
Twierdza Przemyśl to system obronny, składający się z szeregu fortów otaczających miasto Przemyśl. Zbudowano ją w ciągu 23 lat, na przełomie XVIII i XIX wieku, na terenie Austro-Węgier, przy ówczesnej granicy z Rosją. Była to odpowiedź monarchii na pogarszające się stosunki z sąsiadem i próba zabezpieczenia Bramy Przemyskiej. W momencie wybuchu I wojny światowej Twierdza była trzecią co do wielkości w Europie, a jej pierścień zewnętrzny, tworzony przez 17 fortów, miał obwód 45 km. W czasie wojny przeszła trzykrotne oblężenie przechodząc z rąk do rąk. Ostatecznie, zniszczona i zrujnowana, pozostała w rękach Austro-Węgier. Obecnie przez twierdzę przebiegają szlaki pieszy i rowerowy. Forty charakteryzują się różnym stopniem zniszczenia i atrakcyjności – można do nich wejść, ale na własną odpowiedzialność – nie stanowią bowiem zorganizowanej turystycznie atrakcji.
Pałac Lubomirskich w Przemyślu
W jednej z dzielnic Przemyśla – Bakończycach, położony jest przepiękny Pałac Lubomirskich. Na przestrzeni lat tereny te należały do Węgier, gdzie znajdował się zwierzyniec. Po przejęciu ziem przez Polskę, utworzono tu folwark z dworem obronnym, który należał do rodu Cetnarów, następnie Czartoryskich, aż ostatecznie w 1869 roku trafił w ręce Lubomirskich. To właśnie Hieronim Adam wraz z żoną Felicją wybudowali tu okazały pałac, który stał się ich siedzibą.
Pałac został zaprojektowany na planie prostokąta z przylegającymi do niego ryzalitami i dwoma ośmiobocznymi basztami. Miał dwie kondygnacje i około trzydziestu pomieszczeń. Budowla łączy w sobie kilka stylów, które zawierają elementy: neobarokowe, neogotyckie i neoromańskie. Teren otoczony był pięknym parkiem, stawem z okrągłą wyspą oraz folwarkiem nastawionym na hodowlę koni oraz browarem.
Przemyśl atrakcje ma niezwykle atrakcyjne, które po odnowieniu idealnie wkomponowują się w otoczenie. Od 2006 roku w Pałacu Lubomirskich znajduje się siedziba Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Stary spichlerz zaadaptowany został na nowoczesną bibliotekę, a większość budynków w parku stała się siedzibami wydziałów uczelni. Odnowiona została również neogotycka brama wjazdowa na teren parku.
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
W 1909 roku w Przemyślu otwarto Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, które zostało zainicjowane przez działaczy społecznych, miłośników miasta. Początkowo w zbiorach znajdowały się głównie dary przekazane przez mieszkańców miasta. Odwiedzający mogli także zobaczyć kolekcję prywatną Kazimierza i Tadeusza Osińskich. Dziś placówka posiada bogatą kolekcję zbiorów liczącą ponad 200 tysięcy eksponatów z zakresu archeologii, historii, numizmatyki, sztuki, etnografii i przyrody, ponad 3300 depozytów oraz różnorodne materiały pomocnicze.
Podczas zwiedzania muzeum będziecie mieli okazję uczestniczyć w interesujących wystawach stałych m.in.:
- Panorama pradziejów i wczesnego średniowiecza regionu przemyskiego
- Credo na dwa głosy – prezentuje sztukę o charakterze religijnym dwóch narodów – polskiego i ukraińskiego, które wspólnie tworzyły historię
- Opowieść o Żydach Przemyskich
- Twierdza Przemyśl
Forteczna Trasa Rowerowa – Przemyśl atrakcje
Jeśli jesteście miłośnikami łączenia aktywności fizycznej ze zwiedzaniem to wybierzcie się na wycieczkę Forteczną Trasą Rowerową. Szlak prowadzi przez Twierdzę Przemyśl, gdzie dojedziecie uporządkowanymi drogami, a trwałe ruiny są dobrze zabezpieczone, dzięki czemu zwiedzanie będzie nie tylko przyjemne, ale także bezpieczne. Szlak podzielony jest na dwie części (północną i południową), gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i dostosuje poziom trudności i długość do swoich możliwości.
- Część północna – łatwa (około 33km)
- Fort VIII Łętownia – osiągamy go po około 6,5 km od startu
- Fort Brunner – 9km
- Budynek Fortu Orzechowce; fort numer X, artyleryjsko
- Fort XI Duńkowiczki – 16km
- Budynek Fortu XII Werner
- Fort XIII San Rideau – 24,5km
- Arboretum w Bolestraszycach
- Część południowa – trudniejszej (ok. 42km)
- Fort VII Prałkowce – 8,5km
- Góra Wapielnica
- Fort VI Iwanowa Góra – 14km
- Budynek Fortu V Grochowce
- Fort IV Optyń – 23km
- Kładka na rzece Wiar
- Fort III Łuczyce
- Budynek Fortu I Salis Soglio w Siedliskach – 37km
- Fort XV Borek
Katedra Przemyska
Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu to świątynia, której początki sięgają 1495 roku. Wtedy właśnie biskup Mikołaj Błażejowski wraz z Kapitułą rozpoczęli budowę obecnej katedry w stylu gotyckim. W 1578 roku starosta przemyski – Jan Tomasz Drohojowski, ufundował obecną kaplicę Najświętszego Sakramentu. Powstała na miejscu wcześniejszej rotundy św. Mikołaja. W 1724 roku biskup Aleksander Antoni Fredro herbu Bończa postanowił nadać gotyckiej katedrze stylistykę barokową.
Podczas zwiedzania Katedry koniecznie skierujcie swoje kroki do najcenniejszych zbiorów tego miejsca, które znajdują się w krypcie pod świątynią. Zobaczycie tu zewnętrzne ściany romańskiej rotundy św. Mikołaja, pochodzące prawdopodobnie z 1215 roku. W świątyni znajdują się także zabytkowe organy pochodzące z 1928 roku.
Muzeum Dzwonów i Fajek
Muzeum Dzwonów i Fajek nie bez powodu znajduje się właśnie w Przemyślu. Jest to bowiem stolica polskiego ludwisarstwa i fajkarstwa. Muzeum Podzielone jest na 2 wystawy: fajek i dzwonów.Fajki w Przemyślu wytwarzane były z gliny, drewna, porcelanowy czy sepiolitu. Obecnie w muzeum zobaczyć możecie ponad 1600 egzemplarzy z całej Europy. Na wystawie nie zabrakło również tzw. walatówek czyli wyrobów wykonanych przez najsłynniejszego przemyskiego wytwórcę fajek – Ludwika Walata. Druga część muzeum przedstawia dzwony oraz sposoby ich odlewania. W środku zebrano ponad 70 większych egzemplarzy – kościelnych, okrętowych czy nawet ratuszowych. Oprócz tego w magazynach przechowywanych jest ponad 3,5 tys. małych dzwonków ręcznych.
Synagogi
Przemyśl od zawsze był miastem wielokulturowym. Przed II wojną światową zamieszkiwała tu również duża społeczność żydowska. W tamtym czasie na terenie miasta znajdowało się kilkadziesiąt synagog, które po wojnie w większości przestały istnieć. Do dziś zachowało się jedynie 5 obiektów, które koniecznie musicie zobaczyć podczas pobytu w Przemyślu, zanim zupełnie zostaną zapomniane.
Jednym z takich miejsc jest Nowa Synagoga, której budowę ukończono w 1918 roku. Synagoga jest wolnostojącym budynkiem, który łączy w sobie style Rundbogenstil i klasycystyczny z eklektyczną dekoracją. W chwili oddania świątyni do użytku, wnętrza były wykonane z dbałością o największe szczegóły. Na ścianach i suficie przedstawiono biblijne historie i sceny z Ziemi Izraela. Miejsce to, od momentu wybuchu II wojny światowej, przestało pełnić rolę synagogi. Podczas wojny znajdowała się tu stajnia, później wnętrza wykorzystywano jako fabrykę włókienniczą, a od lat 60. XX wieku została przekształcona w bibliotekę.
Wzgórze Trzech Krzyży w Przemyślu
Mieszkańcy Przemyśla nazywają Wzgórze Trzech Krzyży nazywane także Modraszkowym Wzgórzem. W tym miejscu prawdopodobnie znajdował się gród, który istniał aż do XIV wieku, kiedy to Kazimierz Wielki wzniósł na tych terenach zamek. Historia stawiania krzyży na przemyskim wzniesieniu sięga okresu międzywojennego. W czasach PRL krzyże usuwała rządząca władza, jednak ponownie wróciły na wzgórze w 1984 roku i stały się symbolem walki z komunizmem. Miejsce to znajdziecie niedaleko Kopca Tatarskiego, dlatego podczas wizyty w Przemyślu powinniście wybrać się na spacer i zobaczyć oba te ciekawe wzniesienia.
Dworzec PKP – Przemyśl atrakcje
Do Przemyśla najlepiej wybrać się pociągiem, dzięki temu od razu będziecie mieli okazję zobaczyć wyjątkową atrakcję miasta. Neobarokowy pałacyk to jeden z najstarszych działających dworców kolejowych w Polsce. Ten odzwierciedlający architekturę monarchii austro-węgierskiej budynek zaczął być używany od 1860 roku. Przez lata miejsce to traciło swój dawny wygląd. Na szczęście po gruntownym remoncie, który miał miejsce w latach 2010-2012, dworzec odzyskał swój blask. To właśnie wtedy przywrócono mu wygląd sprzed ponad 100 lat. Pałacyk w Przemyślu, gdzie spędzicie swój czas przed podróżą, posiada m.in. malowidła Mariana Strońskiego oraz plafony Feliksa Wygrzywalskiego i Jana Talagi. Urokliwe złocenia i piękne zabytkowe żyrandole nadają wnętrzu ciepła i przenoszą odwiedzających w czasie.
Zobaczcie także: Najpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce – nr 5 właśnie odnowiono!
Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu
Na koniec, mamy dla Was jeszcze jedną wyjątkową atrakcję, która obecnie jest remontowana, jednak już w 2022 ponownie będziecie mogli ją odwiedzić. Podziemna Trasa Turystyczna to szlak, na którym zobaczycie zespół dawnych miejskich piwnic oraz kanalizacji, znajdujący się w Przemyślu. Całość trasy ma około 120 metrów, a w najgłębszym miejscu sięga ona 10 metrów poniżej poziomu gruntu. Zobaczyć możecie dwukondygnacyjne piwnice pod budynkiem Urzędu Miasta wraz z nowo oddanym odcinkiem siedemnastowiecznego kolektora. W planach jest jeszcze połączenie kolektora z wielokondygnacyjnymi piwnicami sąsiednich kamienic i utworzenie sieci podziemnych korytarzy.