Strona głównaTop 10Historyczne miejsca w Polsce, które musicie odwiedzić z dziećmi (Top 19)

Historyczne miejsca w Polsce, które musicie odwiedzić z dziećmi (Top 19)

Podróżowanie z dziećmi to doskonała okazja, aby pobudzić ich ciekawość świata i sprawić, żeby wiedza nie była tylko suchym faktem. Polska historia to niezwykłe bogactwo, które warto poznawać od najmłodszych lat. Odkryjcie ze swoimi dziećmi historyczne miejsca w Polsce, które nie tylko je zaciekawią, ale również sprawią, że będą chciały dowiedzieć się jeszcze więcej. Przedstawiamy Wam najciekawsze, nieraz oryginalne, miejsca w każdym województwie, które musicie odwiedzić ze swoimi pociechami!

Złoty Stok Kopalnia Złota – dolnośląskie

historyczne miejsca w polsce
Kopalnia Złota Złoty Stok. Fot. Shutterstock

Historia górnictwa na ziemiach polskich jest bardzo długa i bogata. Na Dolnym Śląsku znajdziemy wspaniałe miejsce, które zainteresuje dzieci oraz dorosłych i skłoni do zgłębienia wiedzy na ten temat. Złoty Stok to najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce. Przez 700 lat eksploatacji wydobyto stąd 16 ton czystego złota. Ślady eksploatacji pierwszych złóż sięgają X wieku.

Obecnie, oprócz znajdującego się tu Muzeum Kopalni Złota, podziwiać możecie największy w Europie podziemny wodospad. Na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, dzięki którym ani przez chwilę nie będą się nudzić. Na młodych odkrywców czeka płukanie złota, stare mapy i narzędzia górnicze oraz przygoda podczas przejażdżki podziemną kolejką. Dodatkowe atrakcje dla najmłodszych znajdują się także na powierzchni, gdzie stworzono Średniowieczny Park Techniki. Średniowieczna Osada Górnicza pokazuje historię wydobywania złota od X wieku.

Zobaczcie także: Złoty Stok – kopalnia złota i podziemny wodospad.

Panorama Racławicka – dolnośląskie (historyczne miejsca w Polsce)

panorama racławicka we Wrocławiu
Panorama Racławicka we Wrocławiu. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Podczas wizyty we Wrocławiu warto odwiedzić muzeum sztuki – Panorama Racławicka. Ten wyjątkowy oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu to coś więcej niż kolejne miejsce do odhaczenia na mapie. Wewnątrz budynku podziwiać możecie obraz Bitwa pod Racławicami, który robi ogromne wrażenie swoim rzadko spotykanym stylem. Dzieło, namalowane przez zespół malarzy pod okiem Wojciecha Kossaka i Jana Styki, to mierząca 15 na 114 metrów panorama, tworząca pierścień eksponowany w budynku Panoramy Racławickiej we Wrocławiu. To co dodatkowo potęguje wyjątkowość tego miejsca to scenografia ułożona przed obrazem, dzięki której nie do końca wiadomo gdzie kończy się płótno, a zaczynają ustawione przed nim przedmioty.

Wizyta z dziećmi, w tym wyjątkowym wrocławskim muzeum, to świetny sposób na poznanie historii bitwy wojsk kościuszkowskich z rosyjskimi pod wsią Racławice. Jest to też wyjątkowa okazja do oswojenia najmłodszych ze sztuką, która w Panoramie Racławickiej robi wrażenie także na dorosłych odwiedzających.

Zobaczcie także: Panorama Racławicka – wielka atrakcja Wrocławia.

Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie – kujawsko-pomorskie

historyczne miejsca w polsce
Rezerwat w Biskupinie. Fot. Shutterstock

Doskonałą historyczną atrakcją, którą będą zachwycone nawet przedszkolaki, jest Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie. Jest to największe takie miejsce w Europie, które znajduje się na obszarze około 38 ha. Zobaczycie tu liczne ślady dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Gród w Biskupinie jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Co ciekawe, prace archeologiczne w Biskupinie nadal trwają i gdy dokonywane są nowe ustalenia naukowe rekonstrukcje te są wymieniane i aktualizowane.

To wyjątkowe historyczne miejsce w Polsce warto odwiedzić z dziećmi szczególnie na początku września, kiedy odbywa się tu festyn biskupiński. W tym czasie osada ożywa, mamy szansę przenieść się w czasie i poczuć się jak mieszkańcy dawnego Biskupina. Dzieci mają możliwość własnoręcznego wykonania wyrobów z gliny, zmielenia mąki wybicia swojej monety, urządzenia prania z użyciem tary i zobaczenia jak wytwarzano wyroby ze skóry, tkanin i biżuterię. Nie brakuje też koncertów i pokazów militarnych.

Zobaczcie także: Biskupin – fakty i mity, które Was zaskoczą.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – lubelskie

Kolejne nietuzinkowe miejsce, które zainteresuje małych odwiedzających, znajduje się w Dęblinie w województwie lubelskim. Muzeum Sił Powietrznych jest państwową instytucją kultury, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej. To wyjątkowe miejsce związane jest z historycznymi dziejami oręża polskiego. Podczas wizyty w muzeum dowiecie się o tradycjach sił powietrznych i broni przeciwlotniczej.

Na dzieciach i ich rodzicach największe wrażenie zrobi wystawa plenerowa licząca ponad 70 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców), przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów, w tym zestawy radiolokacyjne. Koniecznie powinniście skierować swoje kroki także do hangaru gdzie mieści się wystawa techniki wojskowej. Zobaczycie tu m.in. silniki lotnicze oraz odrestaurowane samoloty.

Międzyrzecki Rejon Umocniony – lubuskie

historyczne miejsca w polsce
Międzyrzecki Region Umocniony w Pniewie. Fot. Shutterstock

Województwo lubuskie może poszczycić się wyjątkową historyczną atrakcją. Znajdują się tu podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, które są największymi w Europie pozostałościami fortyfikacji. Ten ogromny system umocnień stworzony został przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy.

Dziś miejsce to jest świetną atrakcją turystyczną, do której musicie wybrać się z dziećmi. Podziemne tunele robią ogromne wrażenie i pozostają w pamięci na długo. W obiekcie funkcjonują trzy trasy zwiedzania: krótka (1,5 km), długa (2,5 km) oraz trasa ekstremalna. To co na pewno spodoba się Waszym dzieciom podczas zwiedzania MRU to podziemny spacer, na który trzeba wyposażyć się w latarki, wąskie przejścia, czołg do którego można wejść, przejażdżka drezyną i zobaczenie z bliska pojazdów opancerzonych.

Dowiedźcie się więcej: Pniewo – bunkry, tunele i nietoperze.

PGE Giganty Mocy – łódzkie (historyczne miejsca w Polsce)

Odkrywanie historii nie musi być nudne. Z takiego założenia wyszli twórcy nowoczesnego miejsca na mapie Bełchatowa – PGE Giganty Mocy. Dzieci poznają tu historię wydobycia węgla brunatnego i produkcji energii elektrycznej w interesujący i interaktywny sposób. Na najmłodszych czeka 11 sal, w których mogą wszystko zobaczyć, dotknąć, usłyszeć i poczuć, a co za tym idzie pobudzane są wszystkie ich zmysły. Swoboda i komfort dzieci, jakie czują podczas wizyty w tym miejscu, pomaga w przyswajaniu trudnej tematyki i skomplikowanych informacji. Zwłaszcza, że obecnie tematyka wytwarzania energii elektrycznej na drodze spalania węgla jest co najmniej kontrowersyjna.

W PGE Giganty Mocy odbywają się także zajęcia edukacyjne, podczas których najmłodsi uczestniczą w warsztatach i odkrywają świat nauki oraz bogactwo górniczych tradycji. Dzieci dowiadują się m.in. jak wygląda górniczy mundur oraz co mówią nam kolory pióropuszy na górniczych czapkach.

Zamek Królewski na Wawelu małopolskie

historyczne miejsca w polsce
Wawel z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Wawel to jedno z najważniejszych miejsc na historycznej mapie Polski. Na krakowskim wzgórzu, znajdowała się siedziba największych władców Polski. Tu także, w roku 1306, miała miejsce pierwsza historyczna koronacja polskiego władcy – Władysława Łokietka. Nic więc dziwnego, że jest to miejsce szczególne, które powinniście odwiedzić także z dziećmi.

W Zamku Królewskim na Wawelu znajdziecie 5 stałych ekspozycji: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Sztuka Wschodu oraz Wawel Zaginiony. Zobaczycie tu zabytkowe meble, portrety królów, obrazy przedstawiające sceny historyczne, chorągiew królewską z czasów Zygmunta II Augusta, broń zabytkową czy zbiór namiotów wschodnich z XVII i XVIII wieku. Jednym z najcenniejszych eksponatów na Wawelu jest jednak Szczerbiec – miecz koronacyjny królów polskich. Jest to jedyny zachowany symbol władzy dynastii Piastów.

Zobaczcie też: Wawel – siedziba królów Polski.

Kopalnia soli w Bochni – małopolskie

Najbardziej znaną kopalnią soli jest ta znajdująca się w Wieliczce. Jednak my zachęcamy do odkrycia historii najstarszej kopalni soli, która mieści się w Bochni. Ten ogromny obiekt działa nieprzerwanie od 1248 roku co czyni go najstarszym zakładem przemysłowym w Europie. Warto również wiedzieć, że ten wyjątkowy zabytek w Bochni od 2000 roku stał się Pomnikiem Historii, a w 2013 roku dołączył do prestiżowej Listy Światowego dziedzictwa UNESCO.

Odkrywając historyczne miejsca w Polsce z dziećmi Bochnia powinna obowiązkowo znaleźć się na Waszej trasie. Kopalnia soli przygotowała bowiem wiele niespodzianek dla najmłodszych odwiedzających. Wiele pozytywnych emocji wzbudzi zjazd prawdziwą windą górniczą, przejazd podziemną kolejką, przeprawa łodzią w solankowej komorze, a na dzieci od 9 roku życia czeka 140-metrowa zjeżdżalnia, łącząca dwa poziomy kopalni. Dla najmłodszych odkrywców, przygotowano nawet specjalną trasę zwiedzania: Rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika. Dzieci poznają legendę o tajemniczej postaci strzegącej kopalni oraz będą mogły odszukać skarb.

Zobaczcie też: Bochnia – najstarsza kopalnia soli.

Muzeum Powstania Warszawskiego – mazowieckie

Muzeum Powstania Warszawskiego, Sala Małego Powstańca.
Muzeum Powstania Warszawskiego, Sala Małego Powstańca. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0.

Polska historia, związana z tematem II wojny światowej, może wydawać się tematem bardzo trudnym dla dzieci. Jednak w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie nawet najmłodsze dzieci będą w stanie na swój sposób odkryć wojenną historię naszego kraju. Muzeum zostało otwarte w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego dla upamiętnienia odwagi i poświęcenia powstańców. Jest nowoczesne, interaktywne i wykorzystuje wiele technik wizualizacji, które pozwalają przenieść się w czasie.

Muzeum Powstania Warszawskiego to miejsce, które na pewno zaciekawi Wasze dzieci. Wewnątrz znajduje się Sala Małego Powstańca, w której najmłodsi mogą pobawić się replikami zabawek z epoki, zbudować barykadę, zobaczyć teatrzyk lalkowy, ostemplować listy i pokolorować powstańcze kolorowanki. W sali odbywają się także lekcje muzealne. Na dzieci czekają także zadania do wykonania na terenie muzeum. Warto także wiedzieć, że elementy ekspozycji zawierające drastyczne sceny zostały odpowiednio oznakowane, a część z nich ukryta poza wzrokiem dzieci.

Zobaczcie także: Muzeum Powstania Warszawskiego – miejsce, które każdy musi zobaczyć.

Muzeum Narodowe w Warszawie – mazowieckie

Warto z dziećmi odkrywać także historyczne miejsca w Polsce związane z sztuką. Najlepszą placówką do tego jest niewątpliwie Muzeum Narodowe w Warszawie, które powstało w 1862 roku i jest jednym z największych muzeów w Polsce. Podziwiać tu możemy zbiory sztuki starożytnej (egipskiej, greckiej, rzymskiej), malarstwa polskiego od XIII wieku, galerię malarstwa obcego, oraz zbiory numizmatyczne i rzemiosła artystycznego.

Aby zachęcić najmłodszych odwiedzających do poznawania sztuki muzeum przygotowało wiele udogodnień dla dzieci. Wybierając się na wizytę do galerii z pociechami, podążać będziecie ścieżkami zwiedzania (np. tropem zwierząt), podczas których dzieci mogą szukać ukrytych elementów na dziełach sztuki. Na najmłodszych czekają też Rodzinne niedziele, Pierwsze kroki w muzeum, Sztuka dla wnuka czy Hop, hop tu sztuka! Wszystkie akcje mają zachęcić do obcowania ze sztuką nawet kilkumiesięczne maluchy, a starsze dzieci do poznawania dzieł i największych polskich artystów.

Muzeum Polskiej Piosenki opolskie (historyczne miejsca w Polsce)

Każdy miłośnik polskich piosenek powinien choć raz odwiedzić Opole. W miejscu, gdzie corocznie od 1963 roku, odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, przygotowano wyjątkowe miejsce dla fanów muzyki. Pod siedzeniami przeznaczonymi dla widowni na terenie Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu, otwarto w 2007 roku Muzeum Polskiej Piosenki, którego celem jest ochrona dorobku polskiej muzyki.

Chcąc odkryć historię największych polskich artystów i ich wielkich przebojów warto wybrać się do muzeum na wystawy stałe i czasowe. Zobaczycie tu różnego rodzaju nagrody, fotografie, instrumenty, rękopisy, plakaty, kostiumy, plakaty festiwalowe, płyty, gadżety oraz multimedialne stoiska, gdzie posłuchacie utworów muzycznych. Dla najmłodszych odwiedzających przygotowano warsztaty: Wszystko gra – czyli poznajemy instrumenty, Triki z rytmiki – Warsztaty rytmiczne oraz Ludowe nutki. Warto także z dziećmi przejść się Opolską Aleją Gwiazd, wybrać się na Małą Akademię Piosenki oraz rozwiązać wspólnie Muzyczne Quizy.

Zobaczcie także: Opolskie atrakcje – top 25 miejsc, które trzeba zobaczyć na Opolszczyźnie.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – podkarpackie

Skansen w Sanoku
Skansen w Sanoku. Fot. Pixabay

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to jedno z najciekawszych muzeów pod chmurką w Polsce. Pod względem liczby eksponatów to największy skansen w naszym kraju. Zgromadzono tu ponad 100 budynków i innych obiektów pochodzących z okolic Sanoka – Bieszczad i Beskidu Niskiego. Najstarsza budowla – gotycki kościół z Bączala Dolnego pochodzi z 1667 roku. Zobaczycie tu także cerkiew w typie bojkowskim, stare chaty czy zabytki techniki.

Historia starych wsi nie musi być nudna dla naszych pociech. W muzeum przygotowano wystawę Czas dzieciństwa, na której najmłodsi zobaczą czym bawiły się dzieci wiejskie i miejskie 100 i 50 lat temu. Dodatkowo przez cały rok w skansenie organizowane są tematyczne warsztaty, pokazujące dawne zwyczaje np. Niezwykły czas Bożego Narodzenia, Hu, hu ha nasza zima zła – zabawy i sprzęt zimowy, Od ziarenka do chleba czy Pisanki, kraszanki, jajka malowane.

Muzeum im. Marii Konopnickiej – podlaskie

Któż z nas nie zna postaci Marii Konopnickiej? To jedna z najwybitniejszych pisarek w historii polskiej literatury, której szczególnie znane są utwory dla dzieci m.in. O krasnoludkach i o sierotce Marysi. W Suwałkach, w domu rodzinnym autorki, znajduje się poświęcone jej muzeum, w którym dowiemy się o wielu faktach z jej życia i twórczości. Po solidnej porcji wiedzy, dzieci na pewno zainteresuje znajdujący się w muzealnym ogrodzie Zaułek Krasnoludków. To pełne atrakcji miejsce, gdzie dzieci aktywnie spędzą czas, biorąc udział w grze terenowej. Jest ona osadzona w baśniowym świecie Marysi i krasnoludków, wśród eksponatów związanych z tytułowymi bohaterami.

Przeczytaj także: Suwałki – to musisz zobaczyć.

Narodowe Muzeum Morskie – pomorskie

SS Sołdek Gdańsk
SS Sołdek, Gdańsk. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Będąc w Gdańsku, warto zapoznać się z naszym morskim dziedzictwem. Narodowe Muzeum Morskie gromadzi eksponaty i prezentuje dzieje polskich marynarzy, począwszy od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne. Muzeum podzielone jest na kilka oddziałów, z których część znajduje się na terenie Gdańska, a część w kilku pomorskich miastach. Najciekawszy oddział, do rodzinnego spędzenia czasu, to Ośrodek Kultury Morskiej, który znajduje się tuż obok słynnego Żurawia. Na dzieci czeka tutaj interaktywna wystawa, która wytłumaczy najmłodszym jak powstają fale czy wiry oraz opisze budowę okrętów. Na wystawie o ludziach morza dzieci dowiedzą się czym zajmują się marynarze i pracownicy portowi. Ciekawą częścią ekspozycji jest także wystawa poświęcona archeologii podwodnej, która zabierze dzieci w świat morskich skarbów.

Ośrodek Kultury Morskiej to zabawa dla całej rodziny. Fot. Olga Kowalczyk

Zespół zabytkowych kopalni węgla kamiennego – śląskie

Podczas rodzinnej podróży po województwie śląskim nie może zabraknąć miejsc związanych z górnictwem. Jest to historyczne miejsce w Polsce, gdyż górnictwo od zawsze było obecne w tym regionie Polski. Zabrze i trzy kopalnie wchodzące w skład zabytkowego kompleksu – Królowa Luiza, Guido i Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna – idealnie nadają się do tego by dowiedzieć się wielu rzeczy o czarnym złocie i sposobach jego wydobycia. Trasy wycieczkowe zainteresują zarówno najmłodszych jak i trochę starszych, a przewodnicy ciekawie opowiedzą historię odwiedzanych miejsc. Dzieci poznają warunki pracy górników, maszyny i urządzenia górnicze oraz techniki wydobycia. Największą atrakcją dla małych i dużych będzie jednak zapierający dech w piersi podziemny spływ łodziami w Kopalni Luiza. Odwiedzając z dziećmi miejsca takie jak to mamy szansę budować świadomość nowego pokolenia i sprawić, że temat zmian klimatycznych, związany ze spalaniem węgla, nie będzie obcy ani nam ani im.

Zamek w Chęcinach – świętokrzyskie (historyczne miejsca w Polsce)

Zamek w Chęcinach. Fot. Shuttertock

Województwa świętokrzyskiego nie kojarzy się z zamkami i warowniami, dlatego tym bardziej warto odkryć historię Zamku w Chęcinach. Pierwsze wzmianki o twierdzy pochodzą z początku XIV wieku. W czasie swojej świetności służył jako zamek królewski Kazimierzowi Wielkiemu czy Władysławowi Jagielle. Obecnie możemy zwiedzać ruiny zamku, w skład których wchodzą mury, dziedziniec i otaczające go wieże. Do warowni od strony miasta prowadzi tzw. Ścieżka Mnicha – dość strome podejście, ale prowadzące kamiennymi schodkami. Na dzieci we wnętrzach czeka wiele atrakcji – dotykalne rekwizyty (m.in. tron, zbroje), wizyta na murach, wieżach czy w lochach, w których można skorzystać z sali tortur… Na niektóre kilkuletnie dzieci takie miejsca bardzo działają na wyobraźnię i mogą być traumatycznym doświadczeniem (!). Poza tym jednak wizyta na zamku będzie żywą lekcją historii, którą najmłodsi z pewnością zapamiętają na długo.

Pole bitwy pod Grunwaldem – warmińsko-mazurskie

Szukając śladów naszej historii warto wybrać się na spacer po polu jednej z najsłynniejszych polskich bitew. Tereny pod wsią Grunwald były świadkiem wielkiego zwycięstwa nad Zakonem Krzyżackim. O wydarzeniu tym przypomina pomnik symbolizujący jedenaście polskich i litewsko-ruskich chorągwi. Niedaleko znajduje się również muzeum, które możecie zwiedzać z przewodnikiem. Wewnątrz zobaczycie makiety, eksponaty, zbroje i znaleziska archeologiczne, które przybliżą Wam historię starcia wrogich sobie wojsk. Dzieci za symboliczną opłatą mogą dodatkowo postrzelać z łuku. Pola warto zwiedzać w okresie letnim, szczególnie w okolicach rocznicy bitwy. Wtedy właśnie na polach grunwaldzkich organizowane są inscenizacje i rozstawiane rycerskie miasteczka pełne atrakcji.

Przeczytaj także: Grunwald – najsłynniejsze pole w Polsce.

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – Wielkopolskie

Przemierzając historyczne miejsca w Polsce nie sposób ominąć Wielkopolski, gdzie działy się doniosłe wydarzenia związane z pierwszymi królami Polski. Ostrów Lednicki (czyli wyspa na jeziorze Lednica) jest jednym z najważniejszych miejsc w dziejach naszego kraju. To najprawdopodobniej tutaj odbył się chrzest księcia Mieszka I i jego żony Dobrawy i to tutaj wzięło początek chrześcijaństwo na ziemiach polskich. Jest to obowiązkowe miejsce podczas przemierzania Szlaku Piastowskiego.

Warto wybrać się tu z tu także z dziećmi. Najmłodszym już na początku spodoba się przeprawa promowa na wyspę, która będzie nie lada przygodą. Na wyspie zobaczymy wyjątkowy w skali światowej relikwiarz bizantyjski z X wieku, fragmenty Krzyża Świętego i wiele innych średniowiecznych przedmiotów liturgicznych. Znajdziemy tu także jeden z największych w Europie zbiorów militariów: mieczy, toporów, grotów włóczni czy hełmów. Dla dzieci przedszkolnych i szkolnych przygotowano także liczne zajęcia edukacyjna, które pozwolą przenieść się w czasy pierwszych Piastów.

Zobaczcie także: Szlak Piastowski – atrakcje, arcyciekawe miejsca i ludzie do odkrycia.

Centrum Słowian i Wikingów – Zachodniopomorskie

centrum słowian i wikingów
Centrum Słowian i Wikingów. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Szukając najstarsze historyczne miejsca w Polsce, musicie udać się na… początek naszego kraju. A dokładnie do wsi Recław nad rzeką Dziwną w gminie Wolin, położonego na północno-zachodnim skraju Polski. To tutaj znajduje się rozległy skansen – Centrum Słowian i Wikingów, w którym poznamy życie, zwyczaje i kulturę dawnych ludów zamieszkujących Polskę. Jest to idealne miejsce dla dzieci – najmłodsi mogą się czuć tutaj bardzo swobodnie – do każdej chaty można zajrzeć, a eksponatów można dotknąć (można przymierzyć zbroję lub postrzelać z łuku). Dodatkowo dziecięcy i dorośli aktorzy ubrani w stroje z epoki odgrywają scenki z życia Słowian i wikingów. Można także kupić ich wyroby, niektóre bardzo smakowite.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE