Strona głównaTop 10Rekordy Guinnessa w Polsce. Te liczby zaskakują! (Top 9)

Rekordy Guinnessa w Polsce. Te liczby zaskakują! (Top 9)

Największy toast, najdłuższy maraton szachowy, a nawet najdłuższy dzień! Polacy dzierżą niezwykłe rekordy Guinnessa. Oto Top 9 najciekawszych: zobacz, w czym jesteśmy najlepsi na świecie.

Najwięcej zebranej psiej karmy w miesiąc

biegnący pies jamnik
Polska pobiła rekord Guinnessa w zbieraniu psiej karmy. Fot. Shutterstock

To bardzo chwalebny rekord Guinnessa, który udało się pobić Polakom. W 2017 r. w czasie jednego miesiąca udało się zebrać 23 519,5 kg karmy dla psów. Wystarczyło zainstalować aplikację na telefon, by wspomóc akcję. Każde kliknięcie w aplikacji oznaczało jedną porcję profesjonalnej karmy dla psów kupioną przez serwis Ceneo.

Karmę zważono i podzielono po równo dla schronisk w Bydgoszczy, Gaju, Krakowie, Olsztynie, Rzeszowie, Słupsku, Sosnowcu i Wrocławiu. Każde ze schronisk dostało prawie 3 tony karmy.

Najwięcej osób grających na jednym bębnie

bęben
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

To także rekord, który został pobity w Polsce. W 2016 roku w Bydgoszczy aż 296 osób zagrało wspólnie utwór We Will Rock You zespołu Queen uderzając w jeden bęben jednocześnie. Miał on 10 m średnicy i ważył ponad 3 tony.

Na pomysł pobicia rekordu wpadł Ryszard Bazarnik, absolwent Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie. To on stworzył wielki bęben, na którym ludzie grali stojąc w dwóch rzędach.

Największy toast pod ramię

wódka i kiełbasa
Rekord Guinnessa we wznoszeniu toastu wódką także został pobity w Polsce. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Gdzie indziej jak nie w Polsce można było pobić ten rekord Guinnessa? W październiku 2018 r. w krakowskim klubie Studio, aż 1373 osoby wzniosły toast Żołądkową de Luxe trzymając się pod ramię. Jest to największy taki toast na świecie. Wszystkich uczestników imprezy (oczywiście pełnoletnich) policzyły automatyczne bramki.

Największa lekcja piłki nożnej

Stadion Lecha. Fot. Oleksandr Osipov, Shutterstock

W kwietniu 2018 roku na Stadionie Lecha w Poznaniu pobito rekord Guinnessa na największą lekcję piłki nożnej. W treningu Łukasza Trałki wzięło udział 705 młodych piłkarzy. Wszyscy chłopcy byli bardzo dzielni i podążali za instrukcjami. Udało im się tym samym pobić bardzo ciekawy rekord.

Najdłuższy maraton szachowy

gra w szachy
Szachy, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Najdłuższy maraton szachowy także rozegrano w Polsce. Rekord Guinnessa pobili w 2017 r. Jacek Gajewski i Wojciech Waruga. Co ciekawe maraton rozgrywali w szachach szybkich, czyli każda partia trwała maksymalnie 3 minuty. Rekordowy maraton trwał 50 godzin, minutę i 7 sekund.

Panowie mieli jedynie 5 minut przerwy na każdą godzinę gry. Za zwycięstwo w partii otrzymywali punkt, a za remis pół punktu. Jacek Gajewski wygrał i zdobył 259,5 punktu, z kolei Wojciech Waruga miał ich niewiele mniej: 254,5 punktu. Mimo tak długiej gry zwycięzca nie był znany niemal do samego końca.

Najdłuższy dzień

zegar budzik na plaży odmierza czas
Zmieniając strefy czasowe i linię zmiany daty można wydłużać dobę. Fot. Shutterstock

Standardowy dzień ma 24 godziny, ale można go nieco skrócić lub wydłużyć. Entuzjaści latania doskonale wiedzą o czym mowa. Na pewno niejednokrotnie doświadczyliście tego poruszając się samolotem na duże odległości.

Polak Mariusz Majewski wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa z rekordem na najdłuższy przeżyty dzień. Dla niego 13 marca 2017 roku miał 49 godzin. Obliczył, że odpowiednio podróżując przez linię zmiany daty można maksymalnie wydłużyć jeden dzień do 49 godzin. Przekraczając ją na pokładzie samolotu niejako rozpoczął drugą dobę tego samego dnia. Nikt nie może już pobić jego rekordu.

Najszybsze opłynięcie Antarktydy

latarnia stacja arctowski antarktyka
Stacja Arctowski, Antarktyka, Wyspa Króla Jerzego. Fot. Shutterstock

Polacy pobili także rekord na najszybsze opłynięcie Antarktydy blisko jej granic. Było wiadomo, że zostanie on ustanowiony jeśli ukończą swoje zadanie, bowiem nikt wcześniej tego nie dokonał. Warunkiem było opłynięcie kontynentu na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej. Załoga jachtu Katharsis II dokonała tego wyczynu w kwietniu 2018 roku.

Gitarowy Rekord Guinnessa

Gitarowy Rekord Guinnessa co roku pobijany we Wrocławiu to prawdziwa wizytówka miasta. 1 maja 2018 roku na wrocławskim rynku Hey Joe zagrało 7411 osób. Do pobicia rekordu potrzeba było 7356 gitar i się udało!

1 maja 2019 roku wrocławianie spotkają się kolejny raz, by spróbować pobić Gitarowy Rekord Guinnessa po raz kolejny. Każdy może do nich dołączyć.

Największa parada samochodów hybrydowych

toyota yaris hybrid
Toyota Hybrid. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

W lipcu 2017 roku 339 samochodów hybrydowych przejechało w paradzie po Warszawie. Najwięcej było aut marki Toyota Yaris Hybrid, ale do wydarzenia mógł przyłączyć się każdy posiadający samochód hybrydowy. Wydarzenie było nie tylko biciem rekordu. Miało także zwrócić uwagę na problem zanieczyszczeń środowiska. 

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE