Strona głównaTop 10Szczyrk – atrakcje kurortu pod Skrzycznem (Top 10)

Szczyrk – atrakcje kurortu pod Skrzycznem (Top 10)

Szczyrk to jedno z popularniejszych miast Beskidu Śląskiego. Latem turyści zdobywają Skrzyczne, zimą szusują na nartach korzystając z wielu wyciągów. Oto liczne atrakcje Szczyrku, na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Szlak na Baranią Górę

szczyrk atrakcje
Szczyrk atrakcje ma głównie na szlaku, warto się wybrać w góry. Fot. Shutterstock

Ze Szczyrku prowadzi kilka szlaków turystycznych. Popularny jest np. zielony prowadzący przez centrum na Skrzyczne, Malinowską Skałę i Baranią Górę. To bardzo malowniczy szlak. Na Baranią Górę prowadzą także szlaki zielony, żółty, czarny i niebieski. Szczyt ma 1220 m wysokości. Z góry rozciągają się piękne widoki.

Szlak na Klimczok

Schronisko na Klimczoku. Fot. Shutterstock

Inne szlaki prowadzą m.in. do schroniska PTTK na Klimczoku (niebieski, zielony, żółty, czerwony i czarny), czy też do Bystrej przez Chatę na Groniu (czarny). Klimczok zwany bywa także Klimczakiem. To na jego szczycie znajduje się najwyższy punkt Bielska-Białej. Jest tam także schronisko.

Szczyrk atrakcje – Skrzyczne

Hala Skrzyczeńska. Fot. Ryszard Stelmachowicz, Shutterstock

Najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne. Możemy wdrapać się na górę jednym ze szlaków bądź wjechać tam wyciągiem. Na szczycie znajduje się schronisko PTTK. Są też atrakcje Szczyrku dla dzieci: od basenu przez boisko po ściankę wspinaczkową. Można także postrzelać z łuku i broni palnej na strzelnicy.

Bielsko-Biała

Zamek Książąt Sułkowskich, Bielsko-Biała. Fot. Pixabay

W Bielsku-Białej tuż obok Szczyrku czekają kolejne atrakcje. Można tam zobaczyć Muzeum Fiata 126p, Dom Tkacza, Zamek Książąt Sułkowskich czy też pomnik Reksia. To właśnie w tym mieście znajduje się Studio Filmów Rysunkowych. Bielsko-Biała nazywana była Małym Wiedniem i warto odkryć jej niezwykłą architekturę, bo właśnie ze względu na nią przylgnął do miasta taki przydomek.

Czytaj także: Bielsko-Biała – atrakcje Małego Wiednia (Top 11)

Szczyrk atrakcje – Malinowska Skała

szczyrk atrakcje
Malinowska Skała to malowniczy punkt widokowy. Fot. Shutterstock

Malinowska Skała jest szczytem na grzbiecie Baraniej Góry. Jest to ciekawy punkt widokowy. Znajduje się tam tzw. wychodnia skalna, czyli mówiąc obrazowo: przypominająca taras półka. Jej podstawa jest naruszona erozją. Wychodnia została wpisana na listę pomników przyrody nieożywionej i jest jednym z symboli Beskidu Śląskiego.

Szczyrk atrakcje – jaskinie

szczyrk atrakcje
Atrakcje Szczyrku i okolic to także jaskinie

Szczyrk otoczony jest szczytami górskimi, lasami i jaskiniami. Można odwiedzić jaskinie: Lodową, Salmopolską, Malinowską i w Klimczoku. Ciekawa jest Jaskinia Piętrowa w Klimczoku. Ma 130 m długości i mieszkają w niej nietoperze.

Atrakcje Szczyrku – Szyndzielnia

Szyndzielnia. Fot. Shutterstock

6 km od Szczyrku znajduje się Szyndzielnia. Ma 1028 m wysokości i jest jednym z najpiękniejszych szczytów Beskidu Śląskiego. Na jej szczycie wznosi się schronisko i alpinarium, a także wieża widokowa. Można dostać się tam wyciągiem.

Góra Żar

Góra Żar, Beskid Mały. Fot. Shutterstock

Na górze Żar znajduje się zbiornik należący do Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. Wzniesienie ma jedynie 761 m n.p.m., ale można na szczyt wjechać także kolejką. Znajduje się tu także tor saneczkowy. Atrakcja położona jest niecałe 30 km od Szczyrku.

Zapora Porąbka

Zapora Porąbka. Fot. Janericloebe

25 km od Szczyrku znajduje się zapora Porąbka, element tej samej elektrowni. Ma ona aż 260 m długości i jest wysoka na 37,3 m. Tę imponująca tamę zaprojektowali prof. Gabriel Narutowicz i inż. Tadeusz Baecker.

Atrakcje Szczyrku – wyciągi narciarskie

szczyrk atrakcje
Szczyrk przyciąga turystów o każdej porze roku. Fot. Shutterstock

Atrakcje Szczyrku to także wyciągi narciarskie i stoki. Jest tam mnóstwo ośrodków narciarskich, m.in. Szczyrk Mountain Resort, dzięki czemu zimą można wybrać do szusowania trasę o dowolnej trudności. Oczywiście ta atrakcja jest szczególnie popularna zimą.

A Wy jakie atrakcje Szczyrku lubicie najbardziej?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE