Szybko rozwijająca się Bielsko-Biała w XIX wieku nazywana była Małym Wiedniem. Architekci pracowali nad tym, by upodobnić miasto do dzisiejszej stolicy Austrii. Jakie atrakcje Bielska-Białej warto zobaczyć? Między innymi ciekawe obiekty energetyczne.

1Zamek Książąt Sułkowskich

Zamek Książąt Sułkowskich, Bielsko-Biała. Fot. Pixabay

Kiedyś w tym miejscu stać miał drewniany gród, z którego zbójnicy wyruszali na wyprawy łupieżcze tropem podróżujących tędy kupców. W XII wieku książę opolski Kazimierz wzniósł zameczek myśliwski. Ten rozbudowywał się przez wieki, a wokół niego wzrosło miasto Bielsko. Warownia strzegła granicy księstw cieszyńskiego i oświęcimskiego, a potem polsko-czeskiej granicy. Z władania Piastów zamek przechodził w ręce m.in. Promnitzów czy Schaffgotschów, aż w końcu Sułkowskich.

Najstarsze części murowane zamku pochodzą z XIV wieku, ale bryła, którą możemy dziś podziwiać, to w największej mierze zasługa przebudowy z XIX wieku. Dziś mieści się tam Muzeum Historyczne Bielska-Białej. Gmach zamku jest najstarszym i największym zabytkiem w mieście.

Poprzedni
Poprzedni artykułWakacje nad Bałtykiem nie muszą być drogie. Oto 9 mniej znanych kurortów
Następny artykułJeziorko księżnej Daisy – mroczne miejsce, które nie chce być odwiedzane
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here