Szybko rozwijająca się Bielsko-Biała w XIX wieku nazywana była Małym Wiedniem. Architekci pracowali nad tym, by upodobnić miasto do dzisiejszej stolicy Austrii. Jakie atrakcje Bielska-Białej warto zobaczyć? Między innymi ciekawe obiekty energetyczne.
Zamek Książąt Sułkowskich
Kiedyś w tym miejscu stać miał drewniany gród, z którego zbójnicy wyruszali na wyprawy łupieżcze tropem podróżujących tędy kupców. W XII wieku książę opolski Kazimierz wzniósł zameczek myśliwski. Ten rozbudowywał się przez wieki, a wokół niego wzrosło miasto Bielsko. Warownia strzegła granicy księstw cieszyńskiego i oświęcimskiego, a potem polsko-czeskiej granicy. Z władania Piastów zamek przechodził w ręce m.in. Promnitzów czy Schaffgotschów, aż w końcu Sułkowskich.
Najstarsze części murowane zamku pochodzą z XIV wieku, ale bryła, którą możemy dziś podziwiać, to w największej mierze zasługa przebudowy z XIX wieku. Dziś mieści się tam Muzeum Historyczne Bielska-Białej. Gmach zamku jest najstarszym i największym zabytkiem w mieście.
Zabytkowy budynek Poczty Polskiej
Jeśli chcecie przekonać się, dlaczego Bielsko-Biała nazywana była Małym Wiedniem, to niedaleko zamku Sułkowskich znajduje się zabytkowy neobarokowy gmach Poczty Polskiej. Wzniesiony został, jakże by inaczej, w stylu wiedeńskich budowli. Zaprojektował go Karol Korn, główny architekt miejski i jeden z twórców wiedeńskiego stylu Bielska-Białej. Wyróżnia się m.in. kopuła, a przy niej figury Jowisza i Merkurego. Dziś to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście.
Góra Żar
Jeśli szukacie ciekawej atrakcji Bielska-Białej dla aktywnych, możecie wspiąć się na Górę Żar. Na jej szczycie znajduje się akwen należący do Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar, jedynej podziemnej elektrowni w Polsce. Wzniesienie ma jedynie 761 m n.p.m., ale można na szczyt wjechać także kolejką. Znajduje się tu także tor saneczkowy.
Jezioro Międzybrodzkie
Jezioro Międzybrodzkie powstało na rzece Sole po wybudowaniu zapory Porąbka. Znajduje się w Międzybrodziu i zostało utworzone wraz z budową tamy w 1937 r. Można podziwiać malowniczo położone jezioro z jednego z okolicznych wzniesień lub po prostu nad nim wypocząć. Warto wypożyczyć kajaki albo inny sprzęt pływający. W jeziorze pływa wiele gatunków ryb.
Katedra św. Mikołaja
To dość charakterystyczny budynek, a przy tym bardzo ciekawy. Bielska katedra św. Mikołaja powstała już w XV wieku. Jej obecny kształt zawdzięczamy jednak przebudowie na początku XX w. Dzięki ciekawemu połączeniu stylów ma zarówno elementy gotyckie jak i modernistyczne. Na przełomie XVI i XVII w. katedra była kościołem luterańskim.
Zapora w Wapienicy
Imponująca zapora w Wapienicy (dziś to dzielnica Bielska-Białej) powstała w latach 1929-1932 na rzece Wapienicy tworząc głębokie na 22 m jezioro Wielka Łąka. Długość tamy wynosi ponad 300 m, a wysokość 23 m. Jezioro Wielka Łąka charakteryzuje się bardzo czystą wodą. Obowiązuje tu zakaz uprawiania sportów wodnych, a brzegi są chronione przed dostępem osób postronnych. Ze zbiornika pobiera się bowiem wodę m.in. do celów komunalnych.
Dom Tkacza
Dom Tkacza to muzeum techniki i zarazem muzeum historyczne w Bielsku-Białej. Można tam podziwiać stary warsztat tkacki i krosno z XVIII w. Jest to rzeczywiście z pietyzmem odwzorowany dom tkacza, wraz z kuchnią i pomieszczeniami gospodarczymi. Całość utrzymana jest w XIX-wiecznym stylu w pięknym drewnianym domku. Prezentowane są tam również ludowe stroje. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 6 zł, a sobota jest dniem bezpłatnego wstępu.
Czytaj więcej: Najciekawsze muzea techniki w Polsce (Top 13)
Muzeum Fiata 126p
Muzeum Fiata 126p jest prywatne, znajduje się przy ul. Karpackiej. Prezentowanych jest tam kilka maluchów z różnych lat, nawet maluch pick-up. Każdy przyzna, że o takim cudzie techniki marzył kiedyś każdy Polak. Mały fiat był symbolem luksusu w czasach PRL. Te obiekty westchnień przez ostatnie lata można było kupić za niewielkie pieniądze, ale obecnie znów stają się skarbem kolekcjonerskim i są warte sporo. Od początku istnienia wstęp do muzeum był bezpłatny. Chyba, że ktoś ma w garażu części do malucha, wtedy grzechem byłoby ich nie sprezentować muzeum.
Zapora Porąbka
Imponująca zapora Porąbka tworzy wspomniane już w tym tekście Jezioro Międzybrodzkie. To długa na 260 m i wysoka na 37,3 m tama zaprojektowana przez prof. Gabriela Narutowicza i inż. Tadeusza Baeckera. Warto ją zobaczyć. Jest częścią systemu elektrowni, którego inną częścią jest opisywana wcześniej Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar na Górze Żar.
Pomnik Reksia
Pomnik Reksia w Bielsku-Białej to jednocześnie fontanna upamiętniająca fakt, że to właśnie w tym mieście znajduje się Studio Filmów Rysunkowych, gdzie w latach 1967-1988 produkowana była popularna bajka. Reksio na pewno spodoba się zwłaszcza dzieciom. Stoi na placu między ul. 11 listopada, Stojałowskiego i rzeką Białą.
Szyndzielnia
Szyndzielnia to świetna opcja na lato jak i zimę. Ten urokliwy szczyt w Beskidzie Śląskim ma 1028 m wysokości. Można podziwiać tam 18-metrową wieżę widokową jak i schronisko wraz z alpinarium. Na szczyt możemy wjechać kolejką albo wejść szlakiem z Bielska-Białej. Szyndzielnia znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.