Strona głównaTop 10Bielsko-Biała – atrakcje Małego Wiednia (Top 11)

Bielsko-Biała – atrakcje Małego Wiednia (Top 11)

Szybko rozwijająca się Bielsko-Biała w XIX wieku nazywana była Małym Wiedniem. Architekci pracowali nad tym, by upodobnić miasto do dzisiejszej stolicy Austrii. Jakie atrakcje Bielska-Białej warto zobaczyć? Między innymi ciekawe obiekty energetyczne.

Zamek Książąt Sułkowskich

Zamek Książąt Sułkowskich, Bielsko-Biała. Fot. Pixabay

Kiedyś w tym miejscu stać miał drewniany gród, z którego zbójnicy wyruszali na wyprawy łupieżcze tropem podróżujących tędy kupców. W XII wieku książę opolski Kazimierz wzniósł zameczek myśliwski. Ten rozbudowywał się przez wieki, a wokół niego wzrosło miasto Bielsko. Warownia strzegła granicy księstw cieszyńskiego i oświęcimskiego, a potem polsko-czeskiej granicy. Z władania Piastów zamek przechodził w ręce m.in. Promnitzów czy Schaffgotschów, aż w końcu Sułkowskich.

Najstarsze części murowane zamku pochodzą z XIV wieku, ale bryła, którą możemy dziś podziwiać, to w największej mierze zasługa przebudowy z XIX wieku. Dziś mieści się tam Muzeum Historyczne Bielska-Białej. Gmach zamku jest najstarszym i największym zabytkiem w mieście.

Zabytkowy budynek Poczty Polskiej

Bielsko-Biała
Bielsko-Biała, Mały Wiedeń. Fot. Pixabay

Jeśli chcecie przekonać się, dlaczego Bielsko-Biała nazywana była Małym Wiedniem, to niedaleko zamku Sułkowskich znajduje się zabytkowy neobarokowy gmach Poczty Polskiej. Wzniesiony został, jakże by inaczej, w stylu wiedeńskich budowli. Zaprojektował go Karol Korn, główny architekt miejski i jeden z twórców wiedeńskiego stylu Bielska-Białej. Wyróżnia się m.in. kopuła, a przy niej figury Jowisza i Merkurego. Dziś to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście.

Góra Żar

Góra Żar, Beskid Mały. Fot. Shutterstock

Jeśli szukacie ciekawej atrakcji Bielska-Białej dla aktywnych, możecie wspiąć się na Górę Żar. Na jej szczycie znajduje się akwen należący do Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar, jedynej podziemnej elektrowni w Polsce. Wzniesienie ma jedynie 761 m n.p.m., ale można na szczyt wjechać także kolejką. Znajduje się tu także tor saneczkowy.

Jezioro Międzybrodzkie

Jezioro Międzybrodzkie
Jezioro Międzybrodzkie. Fot. Shutterstock

Jezioro Międzybrodzkie powstało na rzece Sole po wybudowaniu zapory Porąbka. Znajduje się w Międzybrodziu i zostało utworzone wraz z budową tamy w 1937 r. Można podziwiać malowniczo położone jezioro z jednego z okolicznych wzniesień lub po prostu nad nim wypocząć. Warto wypożyczyć kajaki albo inny sprzęt pływający. W jeziorze pływa wiele gatunków ryb.

Katedra św. Mikołaja

Katedra św. Mikołaja, Bielsko-Biała. Fot. Pixabay

To dość charakterystyczny budynek, a przy tym bardzo ciekawy. Bielska katedra św. Mikołaja powstała już w XV wieku. Jej obecny kształt zawdzięczamy jednak przebudowie na początku XX w. Dzięki ciekawemu połączeniu stylów ma zarówno elementy gotyckie jak i modernistyczne. Na przełomie XVI i XVII w. katedra była kościołem luterańskim.

Zapora w Wapienicy

Bielsko-Biała, zapora na Wapienicy. Fot. Janericloebe

Imponująca zapora w Wapienicy (dziś to dzielnica Bielska-Białej) powstała w latach 1929-1932 na rzece Wapienicy tworząc głębokie na 22 m jezioro Wielka Łąka. Długość tamy wynosi ponad 300 m, a wysokość 23 m. Jezioro Wielka Łąka charakteryzuje się bardzo czystą wodą. Obowiązuje tu zakaz uprawiania sportów wodnych, a brzegi są chronione przed dostępem osób postronnych. Ze zbiornika pobiera się bowiem wodę m.in. do celów komunalnych.

Dom Tkacza

Dom Tkacza w Bielsku-Białej
Dom Tkacza w Bielsku-Białej. Fot. Alicja Migdał-Drost, Muzeum w Bielsku-Białej, CC BY-SA 2.5

Dom Tkacza to muzeum techniki i zarazem muzeum historyczne w Bielsku-Białej. Można tam podziwiać stary warsztat tkacki i krosno z XVIII w. Jest to rzeczywiście z pietyzmem odwzorowany dom tkacza, wraz z kuchnią i pomieszczeniami gospodarczymi. Całość utrzymana jest w XIX-wiecznym stylu w pięknym drewnianym domku. Prezentowane są tam również ludowe stroje. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 6 zł, a sobota jest dniem bezpłatnego wstępu.

Czytaj więcej: Najciekawsze muzea techniki w Polsce (Top 13)

Muzeum Fiata 126p

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Muzeum Fiata 126p jest prywatne, znajduje się przy ul. Karpackiej. Prezentowanych jest tam kilka maluchów z różnych lat, nawet maluch pick-up. Każdy przyzna, że o takim cudzie techniki marzył kiedyś każdy Polak. Mały fiat był symbolem luksusu w czasach PRL. Te obiekty westchnień przez ostatnie lata można było kupić za niewielkie pieniądze, ale obecnie znów stają się skarbem kolekcjonerskim i są warte sporo. Od początku istnienia wstęp do muzeum był bezpłatny. Chyba, że ktoś ma w garażu części do malucha, wtedy grzechem byłoby ich nie sprezentować muzeum.

Zapora Porąbka

Zapora Porąbka. Fot. Janericloebe

Imponująca zapora Porąbka tworzy wspomniane już w tym tekście Jezioro Międzybrodzkie. To długa na 260 m i wysoka na 37,3 m tama zaprojektowana przez prof. Gabriela Narutowicza i inż. Tadeusza Baeckera. Warto ją zobaczyć. Jest częścią systemu elektrowni, którego inną częścią jest opisywana wcześniej Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar na Górze Żar. 

Pomnik Reksia

Pomnik Reksia w Bielsku-Białej. Fot. Plushy, CC BY-SA 4.0

Pomnik Reksia w Bielsku-Białej to jednocześnie fontanna upamiętniająca fakt, że to właśnie w tym mieście znajduje się Studio Filmów Rysunkowych, gdzie w latach 1967-1988 produkowana była popularna bajka. Reksio na pewno spodoba się zwłaszcza dzieciom. Stoi na placu między ul. 11 listopada, Stojałowskiego i rzeką Białą.

Szyndzielnia

Szyndzielnia. Fot. Shutterstock

Szyndzielnia to świetna opcja na lato jak i zimę. Ten urokliwy szczyt w Beskidzie Śląskim ma 1028 m wysokości. Można podziwiać tam 18-metrową wieżę widokową jak i schronisko wraz z alpinarium. Na szczyt możemy wjechać kolejką albo wejść szlakiem z Bielska-Białej. Szyndzielnia znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE