Toruń to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Przyjeżdżają tu zarówno Polacy jak i turyści z całego świata, aby zobaczyć to wyjątkowe miejsce. Miasto to kojarzy się głównie z Mikołajem Kopernikiem, zakonem krzyżackim oraz… piernikami. Jeśli nie wiecie, które znane na cały Toruń atrakcje warto zobaczyć – przygotowaliśmy top 10.

1. Pomnik Mikołaja Kopernika

Pomnik Mikołaja Kopernika fot. Shutterstock

To właśnie w Toruniu, 19 lutego 1473 roku urodził się Mikołaj Kopernik. Nic więc dziwnego, że to właśnie od pomnika najsłynniejszego polskiego astronoma warto rozpocząć swoją podróż po Toruniu. Znajduje się on na Rynku Staromiejskim od 1853 roku co czyni go drugim najstarszym w Polsce pomnikiem Mikołaja Kopernika. Posąg mierzy 2,6 metra wysokości i stał się symbolem miasta. Turyści pierwsze kroki kierują właśnie tu, a miejscowi pod pomnikiem umawiają się na spotkania ze znajomymi. Mikołaj Kopernik dumnie spogląda w dół na centrum miasta i odwiedzających go ludzi.

2. Toruń atrakcje – Krzywa Wieża

Krzywa Wieża. Fot. Shutterstock

Ta średniowieczna baszta powstała w XIV wieku i stanowi integralną część murów obronnych miasta. Została zbudowana jako prosta, posiadająca 15 metrów wysokości gotycka budowla. Obecnie odchylenie od pionu wynosi 146 cm.

Jest wiele legend związanych z tym dlaczego wieża jest krzywa. Jedna z nich opowiada o Krzyżaku, który zakochał się w mieszkance Torunia. Spotykali się oni ukradkiem w zaułkach miasta. Gdy ich romans został odkryty, przełożeni zakonnika nakazali mu zbudować budowlę, która będzie odchylona od pionu. Było to symboliczne nawiązanie do jego grzechu i życia odchylonego od twardych reguł zakonu.

Także my możemy dziś sprawdzić swoją uczciwość stając pod krzywą wieżą w Toruniu. Mówi się, że ci, którzy mają na sumieniu grzechy cięższe od grzechu legendarnego zakonnika nie zdołają utrzymać równowagi stając pod ścianą baszty. Jeśli zatem uda Wam się nie przewrócić gdy oprzecie się plecami o mury budynku i wyciągając obie ręce do przodu to znaczy, że jesteście bez grzechu.

3. Ratusz Staromiejski

Ratusz. Fot. Pixabay

Ratusz to główny budynek znajdujący się na Rynku Staromiejskim. Ta gotycka budowla powstała w Toruniu w XIII i XIV wieku. Obecnie ratusz to główna siedziba Muzeum Okręgowego. Znajdują się tu zbiory malarskie m.in. Matejki, Witkacego, Krzyżanowskiego i Fałata – rozsławiające Toruń atrakcje będące gratką dla miłośników sztuki. Podziwiać możemy tu także piękne gotyckie witraże pochodzące z XIV wieku, a także używane w XVII i XVIII wieku formy do pierników.

4. Żywe Muzeum Piernika

Toruńskie pierniki. Fot. Pixabay

Któż z Was nie kocha pierników? Te słodkie, korzenne wypieki to przysmak, którym zachwycamy się nie tylko w czasie świąt. W stolicy piernika jest miejsce, które przyciąga wszystkich miłośników chcących poznać jego historię i rozsmakować się w tym znanym przysmaku. Muzeum to miejsce, gdzie przeniesiecie się w czasy średniowiecza. Można tutaj samodzielnie wykonać pachnące pierniki oraz przejść szkolenie ze zdobienia tych wyjątkowych wypieków, po tym jak zobaczy się wszystkie znane na cały Toruń atrakcje turystyczne.

5. Dom Mikołaja Kopernika

Muzeum Kopernika

To tutaj, przy obecnej ulicy Kopernika 15/17, prawdopodobnie urodził się Mikołaj Kopernik. Ta odnowiona w latach 60-tych XX wieku kamienica powstała w XV wieku i stanowi przykład gotyckiej kamienicy typu hanzeatyckiego. Obecnie w budynku znajdują się dwie wystawy stałe. Pierwsza jest zatytułowana: Mikołaj Kopernik – życie i dzieło, prezentująca dom i środowisko rodzinne, lata nauki, działalność Kopernika we Fromborku, Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim oraz badania astronomiczne. Drugą stanowi pokaz multimedialny Makieta Średniowiecznego Torunia. Jest to wyjątkowa projekcja łącząca światło i dźwięk podczas prezentacji makiety miasta z 1500 roku.

6. Toruń atrakcje – Pomnik Flisaka

Pomnik Flisaka. Fot. Shutterstock

Na terenie Rynku Staromiejskiego znajduje się jeszcze jeden znany toruński pomnik. Fontanna, na szczycie której stoi grający na skrzypcach flisak, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście. Pomnik przedstawia znanego flisaka o imieniu Iwo. Według legendy na skutek powodzi lub klątwy rzuconej przez wygnaną z miasta żebraczkę, Toruń nawiedziła plaga żab. Płazy były uciążliwe dla mieszkańców co sprawiło, że burmistrz wyznaczył wysoką nagrodę oraz rękę swojej córki dla tego, kto pozbędzie się z miasta żab. Udało się to flisakowi, który grą na skrzypcach wyprowadził wszystkie żaby przez Bramę Chełmińską aż na teren obecnej dzielnicy Mokre.

7. Toruń atrakcje – Planetarium

Planetarium. Fot. Shutterstock

Gdzie, jak nie w Toruniu – mieście Kopernika, przenieść się do gwiazd? Toruńskie planetarium jest jednym z młodszych w Polsce. Powstało dopiero w 1994 roku, jednak mimo młodego wieku tworzy niepowtarzalny klimat, który tworzy tutejszy duch Kopernika. W planetarium obejrzeć możemy pokazy m.in. Wirująca ziemia, W poszukiwaniu życia, Ziemia – Planeta Kopernika. Są też seanse na dzieci od 4 roku życia np: Astropies Łajka oraz wiele innych. W planetarium znajduje się także wystawa interaktywna Geodium. Poświęcona jest ona ziemi, jej obracaniu się i zmianom, jakie nastąpiły na przestrzeni wieków.

8. Panorama Starego Miasta

Stare Miasto. Fot. Shutterstock

Toruńskie Stare Miasto jest jednym z najpiękniejszych w Europie. Zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz uznane za pomnik historii. Najstarsza jego część pochodzi z początku XIII wieku. Gdy udamy się w to miejsce by pospacerować wolnym tempem i poobserwować Toruń, atrakcje spotkamy na każdym kroku.

Największe zabytki Starego Miasta to Rynek z Ratuszem, mury miejskie, Bazylika katedralna i pomnik Mikołaja Kopernika. Wszystko to tworzy wspaniałą zabytkową część miasta. Po odwiedzeniu tej części miasta warto wybrać się na drugą część Wisły, skąd podziwiać można wyjątkową panoramę starego Torunia.

9. Bazylika Katedralna

Bazylika Katedralna. Fot. Shutterstock

Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty to kościół zbudowany w stylu gotyckim. Jego największą atrakcją jest największy średniowieczny dzwon w Polsce – Tuba Dei (Trąba Boża) odlany w 1500 roku. Dzwon zdobią cztery płaskorzeźby świętych: św. Jana Chrzciciela, św. Jana Ewangelisty, św. Barbary oraz św. Katarzyny. Umieszczono na nim także napis po łacinie oznaczający: „Roku Pańskiego 1500, 22 dnia września ja, Trąba Boża, ku chwale Boga i Świętych Janów Chrzciciela i Ewangelisty, patronów tej świątyni, zostałam odlana”.

10. Toruń atrakcje – Dwór Artusa

Dwór Artusa. Fot. Shutterstock

Dwór Artusa to gmach znajdujący się na Rynku Staromiejskim. Dawniej nazywany był Domem klubowym i odbywały się w nim tradycyjne uroczystości państwowe, spotkania społeczne i bale reprezentacyjne. Budynek dwukrotnie był przebudowywany. Ten znany nam teraz stoi w Toruniu od 1891 roku, a jego wygląd robi ogromne wrażenie podczas zwiedzania toruńskiej starówki.