Strona głównaTop 10W czym Polacy są dobrzy? Będziesz zaskoczony (Top 12)

W czym Polacy są dobrzy? Będziesz zaskoczony (Top 12)

Myślisz o swoich krajanach stereotypowo? Zmień myślenie! Jesteśmy świetni nie tylko w narzekaniu i siedzeniu na kanapie. Polacy są genialnymi kibicami, o tym zdołało się już przekonać wiele nacji. Ale parę ciekawszych rekordów też się znajdzie. Jakich? Zdziwisz się, w czym Polacy są dobrzy, albo nawet najlepsi na świecie (lub prawie najlepsi).

Szybownictwo

w czym polacy są dobrzy szybownictwo
Puchacze to polskie szybowce z Bielska-Białej. Na zdjęciu szybowiec na lotnisku w Grudziądzu. Fot. Paweł Mazur, Shutterstock.

Na pytanie W czym Polacy są dobrzy – szybko pada odpowiedź: szybownictwo. Nie bez przyczyny. Nikomu nie trzeba chyba przedstawiać Sebastiana Kawy, najbardziej utytułowanego polskiego pilota, jedenastokrotnego mistrza świata w konkurencjach szybowcowych, wielokrotnego rekordzisty świata. Od 1999 roku nieprzerwanie staje na podium mistrzostw Europy i świata, najczęściej na jego najwyższym stopniu. Latał szybowcem m.in. w Himalajach i przeleciał nad szczytem Annapurny. Co więcej, znaczną część sukcesów odniósł w maszynach polskiej konstrukcji, szybowcach PW-5, Brawo i Diana 2, w ich tworzeniu Polacy także są dobrzy.

Sebastian Kawa to wielki sportowiec, ale niejedyny czołowy pilot szybowcowy z Polski. W historii polskiego szybownictwa wybił się m.in. Zbigniew Nieradka, mistrz świata z 2010 i 2012 roku. Obecnie na 12. miejscu rankingu pilotów szybowcowych Światowej Federacji Lotniczej jest Łukasz Wójcik, a 14. zajmuje Karol Staryszak. Pierwsze miejsce należy oczywiście do Kawy. Polacy zajmują 3. miejsce w rankingu drużynowym.

Tworzenie gier planszowych

w czym polacy są najlepsi gry planszowe gry komputerowe
Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie, to zdaniem wielu graczy najlepsza polska gra planszowa. Jej autorem jest Ignacy Trzewiczek, założyciel Portal Games (Portal jest wydawcą Robinsona Crusoe). Fot. http://portalgames.pl/pl/robinson-crusoe/ materiały prasowe

Planszówki dzisiaj to nie Chińczyk i Eurobizness, ani nie nudne Grzybobranie tylko dla dzieci. To wielowątkowe gry z przeróżną mechaniką, dające rozrywkę na wiele godzin i posiadające fabułę, piękną grafikę, mnogość elementów i dużą grywalność, czyli możliwość rozgrywania wielu nienudzących się partii, z których każda wygląda inaczej. Wśród nich nie sposób pominąć Robinsona Crusoe: Przygody na Przeklętej Wyspie.

Gra autorstwa Ignacego Trzewiczka ma niepowtarzalny klimat, prostą ale angażującą mechanikę, wymaga umiejętności planowania i strategii, a także jest po prostu nieskończenie grywalna. Oprócz kilku podstawowych scenariuszy mamy do wyboru wciąż tworzone przez miłośników Robinsona scenariusze fanowskie. To sprawiło, że ta pozycja zdobyła wiele tytułów dla gry roku w różnych krajach.

Ignacy Trzewiczek to twórca także m.in. gier: Osadnicy: Narodziny Imperium, Statki, Łupy, Kościotrupy, gry planszowej Wiedźmin, a także gry 51. stan. Wśród autorów planszówek należy wymienić także m.in. Adama Kałużę i grę K2 jego projektu nominowaną do najważniejszej nagrody międzynarodowej Spiel des Jahres w 2012 roku; Michała Oracza (autora Neuroshimy Hex), Filipa Miłuńskiego (projektanta m.in. gier CV i Capital), Michała Stachyrę (autora około 30 gier planszowych i karcianych). Ostatnio tworzy wielu młodych autorów, takich jak na przykład Łukasz Woźniak.

Tworzenie gier komputerowych

w czym polacy są dobrzy
Wiedźmin 3: Dziki Gon. Materiały prasowe CD Projekt

Nie samymi planszówkami człowiek żyje, fani gier siadają też przed komputerem albo konsolą i dają się porwać światu fantazji. Gdy ktoś zapyta Was, w czym Polacy są dobrzy to śmiało możecie odpowiedzieć – w tworzeniu gier komputerowych.

Co tu się dużo rozwodzić. Wystarczy wspomnieć firmy CD Projekt z i Techland. Pierwsza podbiła świat Wiedźminem i w tym stwierdzeniu nie ma przesady. Kosztująca ponad 300 mln zł megaprodukcja CD Projekt RED, cieszyła się najlepszym miejscem rankingowym na świecie w ocenach graczy. Techland zaś to twórca takich tytułów jak m.in. Dead Island, Call of Juarez, Chrome i hitu ostatnich lat: Dying Light.

Polskich firm produkujących gry komputerowe jest kilkanaście. Możecie kojarzyć m.in. TopWare Interactive (twórcy serii Emergency, a także gry Kurka Wodna i symulatorów ciężarówek), Tate Multimedia (wspominamy przez sentyment do Kangurka Kao) i City Interactive, czyli CI Games (m.in. Lords of the Fallen), 11 bit studios (This War of Mine) oraz People Can Fly (Bulletstorm, Painkiller). A gdyby tego było mało, Polacy są dobrzy w… graniu w gry. Np. CS GO.

Konstruowanie łazików

w czym polacy są dobrzy najlepsi
Łazik Curiosity. To jedynie zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock

Polscy studenci działają w kołach na wielu polskich uczelniach wyższych i konstruują marsjańskie łaziki. Z powodzeniem. Żeby wspomnieć tylko drużyny Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej oraz Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego. Utalentowane zespoły robotyków są także na Politechnice Białostockiej, Politechnice Częstochowskiej, Uniwersytecie Łódzkim i Politechnice Wrocławskiej.

Astronomia

w czym polacy są dobrzy
Mikołaj Kopernik to niewątpliwie jedna z bardziej znanych polskich postaci historycznych. Fot. Shutterstock

Myśląc o tym, w czym Polacy są dobrzy, niewielu z nas przyjdzie do głowy astronomia. Tylko jak można zapomnieć o Koperniku? Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię i stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych astronomów wszech czasów. Był też polimatem, człowiekiem wielu dziedzin nauki, żeby wspomnieć jedynie medycynę, strategię wojskową i prawo. A Jan Heweliusz? To kolejny wielki umysł astronomii i wybitna postać historyczna. A Aleksander Wolszczan? Wymieniać można długo.

Wybitnych polskich astronomów nie liczymy w dziesiątkach, ale w setkach. Żeby tylko wspomnieć, że kategoria polscy astronomowie ma przypisanych 189 stron na Wikipedii. Nie starczyłoby nam miejsca na wypisanie ich największych zasług. Większość z nich to współcześni naukowcy. Odkrywają nowe gwiazdy, gromady, komety, prowadzą skomplikowane obliczenia, szukają życia w kosmosie. Wielu z nich pracuje za granicą, m.in. w NASA i CERN.

Fotografia

w czym polacy są dobrzy
Polscy fotografowie i fotoreporterzy to światowy top. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock

Konkursy takie jak Grand Press Photo wyłuskują polskie talenty fotografii. Polacy odnoszą jednak sukcesy także za granicą. Można ich wymieniać wśród topowych fotografów przyrody, mody, ale między innymi możemy się poszczycić wybitnymi dokumentalistami i mistrzami fotoreportażu.

W ubiegłym wieku szlaki wytyczali m.in. Edward Hatrwig i Bogdan Łopieński. Tomasz Tomaszewski to już ikona. Ludzie na jego zdjęciach zawsze opowiadają historię. Dziś wykłada, wcześniej współtworzył szkołę polskiej współczesnej fotografii reporterskiej. Posługując się analogią do poprzedniego slajdu, stron o polskich fotografach jest na Wikipedii aż 400. Boimy się pominąć zbyt wielu wybitnych, aby ich dalej wymieniać.

Grafen

W czym polacy są dobrzy
Grafen, zdjęcie ilustracyjne, Shutterstock

Grafen uznawany za polski wynalazek szybko podbił rynek. Sprawiedliwości trzeba jednak oddać fakt, że to nie Polacy go wymyślili. Ale to my staliśmy się czołowym producentem tego materiału z atomów węgla, którego struktura w powiększeniu wygląda jak plaster miodu. To Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w 2011 roku opracowały technologię pozyskiwania najlepszej jakości grafenu.

Cztery lata później naukowcy z Politechniki Łódzkiej uzyskali stały grafen ze stanu ciekłego, a to pozwala na wytwarzanie jeszcze większych płatów. Grafen jest niezwykle wytrzymały, dobrze przewodzi ciepło i elektryczność. Jego przewodnictwo i jednocześnie przeźroczystość pozwolą na wykorzystanie go w ekranach dotykowych.

Żużel

W czym Polacy są dobrzy? Na pewno w żużlu.
W czym Polacy są dobrzy? Na pewno w żużlu. Na tyle, że dyscyplinę tę włączono do programu The World Games 2017 we Wrocławiu. Gospodarz miał prawo wyboru dodatkowych dyscyplin. Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski i Patryk Dudek wygrali rywalizację. Fot. Dziurek, Shutterstock

Polacy to czołowi zawodnicy żużlowych Grand Prix. Mecze speedwaya popularne są m.in. w Lesznie, Wrocławiu, Toruniu, Tarnowie, Gorzowie i Zielonej Górze. To tam możemy oglądać najlepszych żużlowców.

Tomasza Golloba i Jarosława Hampela kojarzy chyba każdy. Bartosza Zmarzlika, Janusza Kołodzieja, Krzysztowa Kasprzaka, Piotra Protasiewicza i Macieja Janowskiego zna coraz więcej osób.

Produkcja jabłek oraz innych produktów z sadu i pola

Co piąte jabłko w Europie pochodzi z Polski. Nasz kraj jest czwartym największym producentem tych owoców na świecie i pierwszym na Starym Kontynencie. Rok temu byliśmy trzeci na globalnej liście. Jesteśmy znani z jabłek na zagranicznych rynkach. Ale nie tylko.

W produkcji borówki jesteśmy czwarci na świecie, podobnie jest z owsem. Zajmujemy trzecie miejsce na liście wytwórców agrestu i jagód. Drudzy jesteśmy w produkcji malin i porzeczek.

A czy jesteśmy największym na świecie producentem jakiegoś towaru? Tak, pszenżyta i wiśni.

Produkcja pojazdów szynowych

w czym polacy są dobrzy
We Wrocławiu poza czeskimi skodami są same tramwaje produkcji polskiej: konstale, konstale-protramy, protramy, modertransy i pesy. Zdjęcie ilustracyjne, tramwaj na moście Piaskowym. Fot. Shutterstock

Produkcja pojazdów szynowych – to zdecydowanie coś w czym Polacy są dobrzy. Pesa, Newag, Solaris, Modertrans, to największe firmy w tej branży z Polski, ale można z całą pewnością powiedzieć, że są potentatami także na świecie. Większość liczących się producentów pojazdów szynowych pochodzi z naszego kraju.

Pesa produkuje w Bydgoszczy nowoczesne pociągi i niskopodłogowe tramwaje o tanecznych nazwach (m.in. twisty i swingi). Newag to głównie wytwórca składów kolejowych, ale ma na liście także tramwaj, newag nevelo. Solaris specjalizuje się w produkcji autobusów, ale i on ma na liście model tramwaju: tramino. Należy tu dopisać także Modertrans, poznańską firmę, która odżyła nieco dzięki zamówieniu na moderusy beta dla Wrocławia i zupełnie nowemu projektowi na piękny tramwaj moderus gamma.

Warto wspomnieć też Bombardiera, który choć kanadyjski, to zatrudnia setki fachowców w czterech polskich miastach. To z Polski pochodzą ogromne dostawy wózków i tramwajów Bombardiera dla Europy.

Chyba każdy z nas jechał tramwajem częstochowskiego Konstala. Nadal mamy mnóstwo tramwajów tej firmy w polskich miastach. Konstal już nie jest polski, od kiedy przejął go francuski Alstom. Firma nadal tworzy jednak tramwaje citadis. Jest też niejako spadkobiercą legendarnego producenta Linke-Hofmann Werke, którego składy jeździły po Wrocławiu. A zostając już w stolicy Dolnego Śląska, musimy wspomnieć Protram. Jeżdżą tu głównie składy tego producenta. W 2016 roku firma ogłosiła upadłość.

Kosmetyki

w czym polacy są dobrzy
W czym Polacy są dobrzy? Nasze kosmetyki są używane w renomowanych spa. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock

Inglot, Tołpa, Irena Eris, Kolastyna, Bielenda, Eveline Cosmetics, Hean, Joanna, Oceanic, Ziaja, Organic. Wszystkie te firmy stworzono w Polsce. Postaci takie jak Stanisław Tołpa, botanik, który opracował preparat z torfu, powinien znać każdy. Irena Eris jest dziś instytucją, podobnie jak Wojciech Inglot. Kosmetyki eksportujemy głównie na Wschód, do Azji i do krajów słowiańskich. Do marek takich jak Astor czy L’Oreal nam daleko, ale na pewno jesteśmy silnymi graczami na rynku.

Odzież i obuwie

w czym polacy są dobrzy
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock

Reserved, Cropp, House, Mohito, Sinsay, Wólczanka, Vistula, Ryłko, Badura, Gino Rossi, Lasocki, CCC, Kazar, Wojas, Wittchen. Niektórych dziwi, że te firmy są polskie albo mają polskich inwestorów. Także tutaj moglibyśmy wymieniać jeszcze długo.

W czym Polacy są dobrzy? Na pewno w jeszcze wielu innych dziedzinach. Wymieńcie je w komentarzach!

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE