Strona głównaTop 10W tych polskich miastach zarobisz najwięcej. Nie uwierzysz w numer 1!

W tych polskich miastach zarobisz najwięcej. Nie uwierzysz w numer 1!

Myślisz, że dobre zarobki gwarantują tylko duże miasta wojewódzkie? To zestawienie zweryfikuje Twoje poglądy. Poznaj polskie miasta, w których zarabia się najwięcej. Numer 1 może Cię całkiem nieźle zaskoczyć, szczególnie jeśli uważasz, że to w Warszawie zarabia się najwięcej.

Płock

miasta, w których zarabia się najwięcej
Miasta, w których zarabia się najwięcej to m.in Płock. Fot. Shutterstock

Zestawienie miast w Polsce, w których zarabia się najwięcej otwiera Płock. To jedno z najprężniej rozwijających się miast na Mazowszu. Nic więc dziwnego, że w tej położonej nad Wisłą miejscowości możemy liczyć na dobre zarobki. Średnie wynagrodzenie brutto wynosi tu 5 238 zł. Płock jest między innymi siedzibą koncernu paliwowego Orlen.

Katowice

Katowice. Fot. Unsplash

Katowice w dzisiejszym rankingu zajmują mocną 9. pozycję. Średnie zarobki wynoszą tu 5 275 zł brutto. Większość mieszkańców Katowic (ponad 70 procent) pracuje w sektorze prywatnym. Na obszarze miasta funkcjonuje kilka parków przemysłowych i technologicznych. Co ciekawe, Katowice mają jeden z najniższych poziomów bezrobocia w całym kraju.

Łęczna

Łęczna to pierwsza, ale nie ostatnia niewielka miejscowość w tym zestawieniu. Dlaczego to małe miasto znalazło się w rankingu tych, w których zarabia się najwięcej? To zasługa zatrudnienia w gałęzi wydobywczej. Niedaleko Łęcznej znajduje się kopalnia węgla kamiennego Bogdanka. Ciężka praca przynosi mieszkańcom Łęcznej niezłe zarobki. Średnia płaca brutto to 5 295 zł. 

Jaworzno

miasta, w których zarabia się najwięcej – Jaworzno
Zalew w Jaworznie. Fot. Shutterstock

Jaworzno jest głównym miastem Jaworznicko–Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego. Znaczna część mieszkańców zajmuje się handlem detalicznym. Obecnie w mieście funkcjonuje jedna kopalnia ZG Sobieski. Kiedyś działa tu również kopalnia Jan Kanty. Średnie zarobki w Jaworznie to 5 315 zł brutto.

Warszawa

Najwyższe zarobki w Polsce? Wcale nie w Warszawie. Fot. Shutterstock

Za pieniędzmi do stolicy? Nie, jeśli chcesz zarobić naprawdę dużo. Warszawa w rankingu miast, w których zarabia się najwięcej zajmuje dopiero 6. miejsce. Chociaż wielu wydaje się, że to właśnie tu spełnią swoje marzenie o wysokiej pensji, to jest jeszcze dużo miejsc w Polsce, gdzie zarobimy więcej. Średnie wynagrodzenie w Warszawie wynosi 5 740 zł brutto. 

Zelów

Nieco ponad 7-tysięczne miasto położone w pobliżu Bełchatowa może się poszczycić bardzo dobrymi zarobkami. Średnio zarabia się tu 5 779 zł brutto. Czemu tak niewielkie miasto może zaproponować mieszkańcom aż tak dobre zarobki? Duże znaczenie ma tu lokalizacja w pobliżu ważnego dla całego kraju centrum paliwowo–energetycznego.

Bełchatów

Bełchatów. Fot. Shutterstock

Bełchatów to ponad 50-tysięczna miejscowość położona na Wniesieniach Południowomazowieckich. Część mieszkańców Bełchatowa znajduje zatrudnienie w dwóch ogromnych zakładach: Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów. Tworzą one największe w Polsce zagłębie paliwowo–energetyczne. Średnie zarobki brutto w tej miejscowości to 5 779 zł.

Jastrzębie-Zdrój

Jastrzębie-Zdrój. Fot. Marcin Konsek, Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Jastrzębie-Zdrój do lat 90. XX wieku było miastem uzdrowiskowym. W latach 50. XX wieku odkryto tu bogate złoża węgla kamiennego i miejscowość ta stała się ważnym ośrodkiem przemysłowym. Jastrzębie-Zdrój należy do aglomeracji rybnickiej i Rybnickiego Okręgu Węglowego. Średnie zarobki brutto w tej miejscowości to aż 6 132 zł.

Lublin

miasta, w których zarabia się najwięcej – lublin
Lublin. Fot. Shutterstock

Przyznaj się… nie spodziewałeś się takiej wysokiej pozycji Lublina. Można ją wyjaśnić w bardzo prosty sposób. Od kilku lat Lublin przeżywa prawdziwy informatyczny boom. Firmy działające w branży IT można liczyć tutaj w setkach. Lubelskie uczelnie również wyczuły ten trend i proponują bardzo ciekawe kierunki związane z informatyką. W Lublinie średnia pensja brutto to aż 7 170 zł brutto. Zajmuje więc 1. miejsce ex aequo.

Ścinawa

Pierwsze miejsce ex aequo zajmuje też… Ścinawa! To niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, którą zamieszkuje około 6 tysięcy osób. Wysokie zarobki ścinawian są prawdopodobnie związane z zatrudnieniem w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym oraz pobliskich kopalniach. Średnie zarobki brutto w Ścinawie to 7 170 zł, co daje temu niewielkiemu miastu zaskakujące zwycięstwo.

Zdjęcie zajawkowe: plac po Farze, Lublin. Fot. Ruslan Lytvyn, Shutterstock

Zestawienie powstało na podstawie najnowszych dostępnych danych według raportu Głównego Urzędu Statystycznego 2017 [1].

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE