Malowniczo położona w dolnośląskich szczytach Jelenia Góra, to doskonałe miejsce na zimowy i letni wypad. Otaczają ją Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze, idealne na trekking i szusowanie na nartach. Tu możemy się zatrzymać, gdy chcemy odwiedzić najciekawsze zakątki Dolnego Śląska, w tym Dolinę Pałaców i Ogrodów. Dookoła jest naprawdę wiele zamków, zabytków i pięknych miejsc.

Jelenia Góra – urocze miasteczko w kotlinie

Rynek w Jeleniej Górze

Miasto położone jest w Kotlinie Jeleniogórskiej i otaczają je górskie szczyty. Widoki są tutaj fantastyczne, a powietrze czyste. Jeśli chcemy się wybrać na szlak albo poszusować na nartach, mamy zawsze blisko. Jelenia Góra to tym samym dobra baza wypadowa do wycieczek.

Piękne są Rudawy Janowickie, które koniecznie musicie zobaczyć tutaj:

Rudawy Janowickie – w tym widoku się zakochasz

Nie tylko góry i natura

Jelenia Góra to całkiem spore miasto, liczące ok. 80 tys. mieszkańców. Była kiedyś stolicą województwa jeleniogórskiego. To ośrodek akademicki i kulturalny, gospodarczy i węzeł komunikacyjny. Znajduje się tu także cały ogrom zabytków.

Najsłynniejsze dzielnice Jeleniej Góry to Śródmieście i Cieplice. Na listę zabytków wpisany jest zespół kościołów, klasycystyczny ratusz, pozostałości miejskich murów, a także m.in. Teatr Norwida w Jeleniej Górze.

Dolina Pałaców i Ogrodów

Pałac w Karpnikach

Perełką tego regionu jest Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej, czyli Dolina Pałaców i Ogrodów. To zespół pałaców i parków w Kotlinie Jeleniogórskiej, części Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich i Karkonoszy.

Zamków i pałaców na szlaku jest 20. Były siedzibami królów Prus (Wilhelma III i IV), książąt śląskich, arystokracji polskiej, czeskiej, niemieckiej i austriackiej (m.in. Hohenzollernów, Radziwiłłów, Czartoryskich)

Pałac w Wojanowie

Na liście znajdują się m.in. pałac w Wojanowie, Karpnikach, Zamek Chojnik, Zamek Bolczów, Sokolec i Niesytno.

Legenda o Jeleniej Górze

Legenda o powstaniu Jeleniej Góry sięga czasów Bolesława Krzywoustego, który zapuścił się w bory nad Bobrem na polowanie. Wraz z towarzyszami przemierzał lasy, aż napotkał dorodne i piękne jelenie.

Największy jeleń z rosochatym porożem uciekł mu w las, a Bolesław wypuścił się za nim w pościg. Nie udała mu się ta pogoń, więc myśliwi ułożyli się do snu na jednym ze wzgórz. Tam też zjawił się wkrótce i jeleń, którego Bolesławowi udało się upolować. Poczuł jednak żal, gdy dostrzegł łzy zwierzęcia, a na pamiątkę nakazał założyć w tym miejscu gród i nazwać go Jelenią Górą.

Kolorowe jeziorka

Fot. Artur Kowalczyk (6)

W Rudawskim Parku Krajobrazowym znajdziemy Kolorowe Jeziorka, żółte, purpurowe, błękitne i czarne. Swoją barwę zawdzięczają składowi chemicznemu, a konkretnie pirytowi, który był wydobywany w tych okolicach.

Widoczne na zdjęciu błękitne jeziorko, zwane też lazurowym, jest głębokie na ponad 20 metrów. Czarne jeziorko zwane zielonym pojawia się bardzo rzadko po intensywnych opadach. Purpurowe jeziorko powstałe w wyrobisku pirytu, ma tak naprawdę brunatny kolor. To żółte powstało stosunkowo niedawno w wyniku gromadzącej się deszczówki (możemy je podziwiać od 20 lat).