Strona głównaTop 10Pieniny – atrakcje dla aktywnych i leniuchów

Pieniny – atrakcje dla aktywnych i leniuchów

Pieniny to jedne z piękniejszych polskich gór. Jakie ciekawe miejsca tam na Was czekają? Mnóstwo, od szczytu Trzech Koron przez Sokolicę po Dunajec. Pieniny atrakcje mają nietuzinkowe. Zebraliśmy je w jednym miejscu: wybierzcie swoje ulubione – jedne pokochają miłośnicy sportu i mocnych wrażeń, inne są idealne dla pragnących odpoczynku.

Sokolica i sosna reliktowa

Sosna reliktowa na Sokolicy
Sosna reliktowa na Sokolicy. Fot. Shutterstock

Wspinaczka na Sokolicę dostarczy niezapomnianych przeżyć. Czekają na Was malownicze widoki o każdej porze dnia i roku. Niezwykle pięknie prezentuje się samotna sosna reliktowa wyrastająca nad ze skał nad przepaścią. To tam można zobaczyć najpiękniejsze widoki w Pieninach i zrobić cudowne zdjęcia z sosną.

Uwaga: sosna została niedawno uszkodzona i nie wygląda tak jak na zdjęciu.

Czytaj więcej: Sosna reliktowa na Sokolicy zniszczona

Dla kogo: dla aktywnych lubiących wspinaczkę i romantycznych dusz ceniących walory estetyczne. Trasa nie jest wymagająca.

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole, Pieniny
Wąwóz Homole, Pieniny. Fot. Shuttertsock
Wąwóz Homole, Pieniny
Wąwóz Homole, Pieniny. Fot. Shuttertsock
Wąwóz Homole, Pieniny
Wąwóz Homole, Pieniny. Fot. Shuttertsock

Wąwóz Homole leży w rezerwacie Biała Woda. Są tam pobierane niewielkie opłaty za wstęp, a sama atrakcja znajduje się przy parkingu. Wąwóz ma około 800 m długości a trasa nie jest trudna. Na miejscu zobaczymy m.in. kamienne kręgi, z którymi związana jest legenda. Podobno na kamieniach zapisano szyfrem losy wszystkich ludzi na świecie. Jak niesie wieść, jedyną osobą mogącą odczytać tajemny szyfr był pewien pop, ale Bóg odebrał mu mowę, by ludzie pozostali nieświadomi swych losów.

Dla kogo: atrakcja spodoba się rodzinom z dziećmi, wąwóz mogą przejść nawet najmłodsi.

Spływ Dunajcem

rafting i spływ na dunajcu z widokiem na trzy korony to jedne z jakich słyną pieniny atrakcje
Rafting na Dunajcu z widokiem na Trzy Korony. Fot. Shutterstock

Rafting na Dunajcu, czyli spływy rzeką, są bardzo popularne wśród turystów. Taka atrakcja łączy wiele plusów. Możemy posłuchać ciekawostek o Pieninach opowiadanych przez górali z długimi kijami, którymi odpychają tratwy od dna, bądź przewodników turystycznych. Zobaczymy przełom Dunajca i Trzy Korony. Przy okazji możemy się opalić i odpocząć.

Dla kogo: rafting turystyczny na tratwach dla każdego, polecany dla osób starszych, które nie mogą dużo chodzić. Z kolei rafting ekstremalny na odcinku z rwącym nurtem wyłącznie dla żądnych ekstremalnych przygód. Godzina raftingu solo kosztuje 60 zł, a raftingu z zorganizowanym transportem na miejsce rozpoczęcia spływu 70 zł od osoby (ceny z Active Move przy ul. Pienińskiej w Szczawnicy).

Rezerwat Biała Woda

rezerwat biała woda w pieninach
Zielone wzgórza rezerwatu Biała Woda to jedne z najpiękniejszych z jakich słyną Pieniny atrakcje. Fot. Shutterstock

To rajskie miejsce w Pieninach, które wygląda jak Toskania. To jednak nie włoskie łąki widzicie na zdjęciu, a nasz polski rezerwat Biała Woda. Można się tam zapomnieć w zieloności i beztrosce. Najlepiej wybrać się tam jednym ze szlaków turystycznych: pieszym lub rowerowym.

Dla kogo: dla miłośników przyrody oraz pieszych bądź rowerowych wycieczek, a także dla osób, które na własne oczy chcą porównać Polskę z Toskanią.

Czytaj więcej: Rezerwat Biała Woda – raj w Pieninach

Zamek Dunajec w Niedzicy

Zamek w Niedzicy, w tle zamek w Czorsztynie
Zamek w Niedzicy, w tle zamek w Czorsztynie. Fot. Artur Kowalczyk

Grasują tu duchy Brunhildy i Bolesława, który doprowadził do jej nieszczęśliwej śmierci. A że Brunhilda była dość marudna za życia, jest po dziś dzień dość uciążliwym duchem. Dodatkowo wieść niesie, że ukryto tam skarb Inków. Niekoniecznie są to bajki, bo zbiegów okoliczności w tych historiach jest nieco zbyt wiele…

Dla kogo: dla miłośników mrocznych opowieści, zamków, historii Polski i poszukiwaczy skarbów.

Czytaj więcej: Na niedzickim zamku możecie znaleźć legendarny skarb Inków, ale uważajcie na jego strażniczkę!

Zamek Czorsztyn

zamek czorsztyn nad jeziorem czorsztyńskim w czorsztynie
Zamek Czorsztyn, fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Po drugiej stronie Jeziora Czorsztyńskiego wznosi się zamek Czorsztyn. Jest przepięknie ulokowany – znajduje się na szczycie wzgórza podobnie jak niedzicka warownia. O znaczeniu zamku w Czorsztynie świadczy fakt, że znajdował się na przecięciu szlaków handlowych oraz dyplomatycznych. I tu spotkamy ducha, a konkretnie białą damę.

Dla kogo: dla osób ciekawych historii handlu na tych ziemiach, łowców duchów i lubiących słuchać długich opowieści wpatrując się w piękne widoki.

Zdobycie Trzech Koron

trzy korony w pieninach we mgle
Pieniny atrakcje – Trzy Korony. Fot. Shutterstock

To idealny cel – Trzy Korony widać z wielu punktów w Pieninach, aż wołają do wytrawnych piechurów, by je zdobyć. Nie jest to zresztą zadanie bardzo trudne, nie trzeba wielkiej wprawy ani specjalistycznego sprzętu. Wystarczy standardowy ubiór na trekking i wygodne górskie buty oraz bagaż z czymś do picia i odrobiną pozytywnego nastawienia.

Dla kogo: dla wszystkich tych pragnących wybrać się na dłuższą wycieczkę oraz osób z duszą sportowca, które lubią mieć wyznaczony konkretny cel.

Pieniny atrakcje – Pieniński Park Narodowy

pieniński park narodowy w Polsce gromadzi wszystkie z jakich słyną Pieniny atrakcje
Ten najstarszy park narodowy w Polsce gromadzi wszystkie z jakich słyną Pieniny atrakcje. Fot. Shutterstock

To pierwszy park narodowy w Polsce utworzony już w 1932 roku. Jest jednocześnie najbardziej obleganym przeliczając liczbę turystów na kilometr kwadratowy, ale mimo to można tam znaleźć ukojenie i oazy spokoju. Nie wszędzie turyści wchodzą sobie na głowę.

Na początku istniał rezerwat i obejmował jedynie tereny wokół zamku w Czorsztynie. Dziś ochroną objęty jest znacznie większy obszar, a dziś ma ponad 34 km tras turystycznych.

Znajdziemy tu piołun, złocień i jałowiec, a wśród zwierząt spotkać możemy jelenie, rysie, borsuki, motyle niepylaki apollo i wiele gatunków ptaków. Reintrodukowany jest tam sokół wędrowny.

Dla kogo: dla każdego, kto ceni piękno i różnorodność polskiej przyrody. Idealny dla wypatrujących rzadkich gatunków zwierząt i roślin oraz dla całych rodzin z dziećmi.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE