Zamek Chojnik to miejsce, do którego dotrą jedynie najwytrwalsi. Położony jest na górze Chojnik mierzącej 627 metrów n.p.m. Droga na szczyt jest stroma i wymagająca wysiłku, jednak widok jaki czeka na nas po wejściu na zamek jest wart tego trudu. Od południowej strony twierdza jest bowiem położona na stromym, skalistym zboczu. Miejsce to nazywane jest Piekielną Doliną. Jeśli jeszcze Was tam nie było, to najwyższa pora to nadrobić.
Góra porośnięta choiną
Pierwsze wzmianki o górze Chojnik pochodzą z 1292 roku. Opisywana była jako góra Choinasty, co w dosłownym tłumaczeniu oznaczało „Świerkowa góra”. Nazwa idealnie pasuje do tego miejsca. Aby dotrze na szczyt, gdzie położony jest zamek, trzeba pokonać jeden z czterech szlaków, które prowadzą przez gęsty świerkowy las.
Od drugiej strony, zamek otoczony jest urwiskiem zwanym Piekielną Doliną. Z miejscem tym związana jest legenda o księżniczce Kunegundzie. O jej rękę walczyło wielu śmiałków, jednak Kunegunda postawiła swoim wielbicielom wyzwanie, które było niemal niewykonalne. Mieli oni okrążyć na koniu zamek pokonując strome zbocze. Przez wiele lat nikomu nie udawało się spełnić życzenia księżniczki a wielu rycerzy ginęło spadając z urwiska.
Gdy jeden ze śmiałków, który szczególnie przypadł Kunegundzie do gustu, pokonał trudne wyzwanie, uradowana księżniczka wyszła mu na spotkanie. Jednak rycerz pogardził ręką Kunegundy argumentując to jej okrucieństwem wobec innych śmiałków, których uśmierciła swoim zadaniem. Kunegunda nie mogąc pogodzić się z upokorzeniem i samotnością rzuciła się na zbocza Piekielnej Doliny.
Zamek – twierdza
Zamek Chojnik został zbudowany w XIII wieku przez Bolesława Łysego-Rogatka. Początkowo był to dwór myśliwski o celach obronnych. Został on rozbudowany przez Bolko I Surowego ale dopiero Bolko II przebudował go tworząc zamek. Dzięki swojemu położeniu na stromym, skalnym zboczu, miejsce to było trudnym celem do zdobycia. Przez lata zamek pełnił role obronne i był rozbudowywany. Posiadał fortyfikacje, baszty oraz strzelnicę. Niestety w 1675 roku częściowo spłonął po uderzeniu pioruna i nigdy już nie został odbudowany.
Atrakcja kuracjuszy i turniej o Złoty Bełt
Od XIX wieku miejsce to zaczęło przyciągać coraz większą liczbę osób chcących zobaczyć pozostałości zamku. Dzięki znajdującemu się niedaleko uzdrowisku w Cieplicach, zamek Chojnik stał się ulubioną atrakcję kuracjuszy. W 1823 roku wybudowano tu schody prowadzące do dawnej twierdzy. Istniała też możliwość wynajęcia przewodnika i tragarza.
Po wojnie zamek nadal stanowił atrakcję turystyczną. Otwarto tu schronisko, a sam zamek został wzmocniony aby nie doszło do jego zawalenia. Od 1991 roku, w trzecią sobotę sierpnia, odbywa się tu jeden z największych w Polsce turniejów kuszniczych: „O Złoty Bełt Zamku Chojnik”. Podczas tego wydarzenia zobaczyć można walki rycerskie, strzelanie z kuszy i uczestników w ubranych w zbroje.
Szlak Papieski
W 1956 roku Karol Wojtyła odwiedził Zamek Chojnik wraz z grupą studentów. Aby upamiętnić to wydarzenie w 2007 roku na zamku ustawiono granitowy pomnik informujący o tym wydarzeniu. Warto także pokonać szlak papieski oznaczony kolorem niebieskim. Jest to trasa o mniejszym stopniu trudności, która prowadzi od Sobieszowa aż do zamku.