Jeśli szukacie ciekawej atrakcji na południu Polski, Góra Żar to idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Na jej szczycie znajduje się akwen należący do Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar, czyli jedynej podziemnej elektrowni w Polsce. Wzniesienie mierzy 761 m n.p.m. i można na jego szczyt wjechać kolejką, znajdują się tu także trasy narciarskie.
Góra Żar to szczyt w Beskidzie Małym, na którym zdecydowanie nie brakuje atrakcji. To, czym wyróżnia się to wzniesienie, to przede wszystkim zbiornik o kształcie deltoidu, należący do ukrytej w masywie góry elektrowni, który ma 28 m głębokości i który już na zawsze zmienił oblicze góry. Nie jest to jedyny powód, dla którego Górę Żar bardzo lubią turyści, gdyż jest to idealne miejsce wypoczynku. Zimą działają dwa wyciągi i trasy narciarskie, a latem możecie podziwiać stamtąd widoki, jeśli wybierzecie przyjemną wycieczkę jednym ze szlaków turystycznych. Od 2004 na szczyt wjedziecie kolejką linowo-terenową o długości 1300 metrów, co zajmuje 5,5 minuty. Bilet na trasę dół-góra-dół kosztuje 19 zł (bilet ulgowy 15 zł). Warto dostać się na szczyt, gdyż znajduje się tam między innymi stacja meteorologiczna oraz punkty gastronomiczne.
Góra Żar z podziemną elektrownią
Miłośnicy ciekawostek technicznych na pewno zainteresują się jedyną w Polsce podziemną elektrownią. Jej budowę zleciły władze PRL-u, ponieważ okolica miała zapotrzebowanie na energię elektryczną, a specjaliści wybierali jedno z ponad 230 propozycji lokalizacji! Góra Żar nadawała się doskonale, gdyż obok przepływa rzeka Soła, a samo wzniesienie oferuje duży spad (na jego szczycie znajduje się zbiornik, a na dole elektrowni szczytowo-pompowej jest Jezioro Międzybrodzkie). Sam zbiornik na wierzchołku ma 650 m długości oraz 250 m szerokości w najszerszym miejscu i mieści imponujące 2 310 000 m sześc. wody.
Góra Żar – atrakcje
Zimą Żar jest doskonałym miejscem do szusowania na nartach, a latem do podziwiania widoków. Na szczyt góry prowadzi szosa, z której jednak od momentu udostępnienia kolejki, mogą korzystać tylko pojazdy upoważnione. Można dostać się na szczyt pieszo lub rowerem jednym ze szlaków turystycznych (czarnym lub czerwonym), a także kolejką linowo-terenową. Szczyt oferuje liczne punkty gastronomiczne przy górnej stacji kolejki, jest restauracja, grill, lunety widokowe i panorama widokowa z opisem. To świetny punkt widokowy i można stamtąd zobaczyć Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim, Beskid Żywiecki, Śląski i szczyty Beskidu Małego.
Zobacz także: Bielsko-Biała – atrakcje Małego Wiednia (Top 11)
Jak tutaj dojechać?
O tym, że na szczyt można najwygodniej dotrzeć kolejką, pieszo lub rowerem już wspominaliśmy, jednak jak znaleźć samą atrakcję? Góra Żar wznosi się między Żywcem, do którego jest 15 kilometrów, a Bielsko-Białą. Z drogi między tymi miastami, najlepiej kierować się w Leszczynach na trasę prowadzącą do wsi Międzybrodzie Żywieckie, gdzie znajduje się atrakcja. Alternatywną trasą jest droga z Żywca przez Zarzecze, prowadząca wzdłuż Jeziora Żywieckiego.
Czytaj także: Szczyrk – atrakcje kurortu pod Skrzycznem (Top 10)
Polecamy to miejsce do aktywnego spędzenia wolnego czasu zakończonego piknikowaniem i podziwianiem krajobrazu Beskidu Małego. To doskonałe miejsce dla całej rodziny, które dostarczy atrakcji na wycieczkę zajmującą mniej więcej pół dnia. Na koniec dodamy coś dla miłośników mocnych wrażeń i sportów ekstremalnych. U stóp Góry Żar znajduje się lotnisko szybowcowe, a w okolicy można spotkać amatorów paralotniarstwa. Podsumowując, każdy znajdzie tam atrakcje dla siebie.