Województwo opolskie, choć najmniejsze w Polsce, jest krainą zamków, pałaców i zabytków. Oto opolskie atrakcje, których nie można pominąć podczas wycieczki. Jak sami się przekonacie, zwiedzanie Opolszczyzny warto podzielić na kilka dni, bo znajduje się tam naprawdę wiele ciekawych miejsc.

25Muzeum Wsi Opolskiej

Opolskie atrakcje: Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej. Fot. Shutterstock

Wspominając opolskie atrakcje, nie można pominąć chyba najbardziej idyllicznej z nich. W Opolu-Bierkowicach skrywa się opolska wieś idealna: zakątek przypominający osady sprzed wieków. W tak bajkowej scenerii można podziwiać godne uwagi obiekty drewniane: wiatraki, młyny i inne wiejskie budynki oraz dowiedzieć się więcej o dawnym życiu mieszkańców na tych ziemiach. Muzeum powstało na terenie byłego poligonu we wsi Bierkowice, która teraz jest dzielnicą Opola. Wykopano małą sztuczną rzeczkę otaczającą cały skansen, a na koniec postawiono młyn. Zbudowano urokliwe mosty nad kanałem, a nawet usypano sztuczne wzgórze, gdzie dziś stoi wiatrak.

Choć wszystko przywieziono na miejsce z innych miejscowości, budynki są autentyczne. Niewątpliwie ważny jest kościół z Gręboszowa zbudowany z bali modrzewiowych w 1613 r. Bardzo piękne są wiatraki z Dobrzenia Wielkiego i Grotowic, a szczególnie popularny młyn z Siołkowic Starych. Całość podzielono na trzy przysiółki, a w każdym stoją nieco inne budynki reprezentujące różne subregiony: opolski, oleski i raciborsko-nyski. Na zakończenie warto dodać, że w poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Czytaj więcej: Muzeum Wsi Opolskiej – kraina młynów i wiatraków

Poprzedni
Poprzedni artykułChorzów – atrakcje pełne legend i dzieł techniki (9,5 propozycji)
Następny artykułGóra Żar – jedyna podziemna elektrownia i piękne miejsce na Śląsku
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here