Strona głównaCiekawostkiIlu turystów korzysta z polskich hoteli i skąd są? Co zwiedzają?

Ilu turystów korzysta z polskich hoteli i skąd są? Co zwiedzają?

Ilu turystów zostaje w Polsce na dłużej niż jeden dzień i korzysta z noclegu? Skąd pochodzą? Dane na ten temat zebrał GUS. Okazuje się, że najczęściej rodzimą turystykę wybieramy my sami, Polacy. Jakie nacje są na kolejnych miejscach? Co zwiedzają obcokrajowcy? Oto nasz raport.

Najczęstsi turyści? To my sami

plaża w międzyzdrojach nad bałtykiem latem
Główną grupę turystów wykupujących noclegi w Polsce stanowimy my sami. Fot. Shutterstock

Nie ulega wątpliwości, że największą bazę turystów wykupujących noclegi w Polsce stanowią sami Polacy. W pierwszej połowie tego roku w obiektach liczących powyżej 10 łóżek nocowali głównie Polacy. Było to 18,3 mln turystów krajowych i 4,8 mln turystów zagranicznych.

Te liczby rosną. W analogicznym okresie ubiegłego roku, Polaków wykupujących noclegi w polskich hotelach, pensjonatach i innych obiektach było 17,2 mln. Dla porównania turystów zagranicznych też było mniej: 4,6 mln.

Liczba turystów to jednak nie to samo co liczba noclegów. Od stycznia do sierpnia tego roku udzielono w Polsce w różnych obiektach 63,2 mln noclegów. Rok wcześniej było to 59,8 mln noclegów.

Nie tylko Polacy. Skąd są turyści w Polsce?

bulwary wiślane warszawa
Polskę odwiedza coraz więcej młodych ludzi. Fot. Shutterstock

Która grupa turystów z zagranicy jest w Polsce najliczniejsza? Najwięcej obcokrajowców przyjeżdża z Niemiec (1,3 mln).

Drugą najliczniejszą grupę stanowią Brytyjczycy. Ich liczba nie jest już tak wysoka. W trakcie badanego okresu przyjechało ich 366 tys.

Trzecią największą nacją podróżującą do Polski są Ukraińcy (320 tys. osób). Nie bez znaczenia ma fakt, że emigrują do Polski w celach zarobkowych. Pokreślmy jednak, że w w statystykach uwzględniono jedynie wykupowanie noclegów w Polsce w obiektach turystycznych, a nie np. wynajem mieszkań.

Najlepsze atrakcje według zagranicznych turystów

Gdańsk robi duże wrażenie na obcokrajowcach
Gdańsk robi duże wrażenie na obcokrajowcach. Fot. Shutterstock

A jakie atrakcje najbardziej cenią zagraniczni turyści w Polsce? Nie kopiowaliśmy nudnych rankingów, sami ich o to zapytaliśmy. Miejsca, które najbardziej podobały się obcokrajowcom, mogą być dla Was zaskakujące.

Wysoko w zestawieniu znalazł się m.in. Wrocław. Nie brakuje też klasyków, takich jak krakowski Rynek Główny czy Auschwitz-Birkenau.

Oto najlepsze atrakcje Polski według obcokrajowców. Nr. 14, 5 i 3 mogą Was nieźle zaskoczyć! Czytaj nasz tekst: Najlepsze atrakcje Polski według obcokrajowców (RANKING)

Najczęściej odwiedzane atrakcje

Kopalnia w Wieliczce pozostaje jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce.
Kopalnia w Wieliczce pozostaje jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce. Fot. Shutterstock

Wśród najczęściej odwiedzanych atrakcji wedle statystyk, niezmiennie popularnością cieszą się sztampowe miejsca takie jak Rynek Główny w Krakowie, Wawel, kopalnia soli Wieliczka czy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady na ziemiach polskich Auschwitz-Birkenau.

Stosunkowo dużo osób odwiedza Warszawę, a więc i plac Zamkowy, Zamek Królewski a także Muzeum Powstania Warszawskiego. We Wrocławiu ludzie zwiedzają Rynek, Ostrów Tumski i zoo z Afrykarium. Ponad 4 mln osób rocznie odwiedza Tatrzański Park Narodowy, ale są to w znakomitej większości rodzimi turyści.

Najczęściej odwiedzane miasta

kraków widok na wawel z wisły
Kraków wcale nie znalazł się tak wysoko w rankingu na najczęściej odwiedzane miasta w Polsce, jak można się było spodziewać. Fot. Shutterstock

Myślicie najczęściej odwiedzane miasto w Polsce, mówicie Kraków…i jesteście w błędzie! To zestawienie może nieźle zaskoczyć. Nie tylko pozycja dawnej stolicy Polski może Was wprowadzić w konsternację. Miejsce czwarte zadziwi Was pewnie równie mocno jak redaktorów Polska Zachwyca. Sprawdźcie jaki cel podróży obierają zagraniczni turyści.

Oto najczęściej odwiedzane miasta w Polsce

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE